• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Więcej partnerów seksualnych, wyższe ryzyko zachorowań na raka

Jaki jest twój "magiczny numer"? Jeden? Pięć? Dwadzieścia lub więcej?

Innymi słowy, ile masz partnerów seksualnych w swoim życiu?

To osobiste pytanie, a nie ma dobrej ani złej odpowiedzi. Ale jest to pytanie, które powinieneś wziąć pod uwagę, myśląc o swoim własnym zdrowiu.

Badania sugerują, że im więcej masz partnerów seksualnych na całe życie, tym większe ryzyko zachorowania. A nowe badanie z Anglii mówi, że możliwe jest, że wysoka magiczna liczba może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka i inne choroby.

Co powiedziało badanie?

Wiosną 2020 roku czasopismo BMJ Sexual & Reproductive Health opublikowało w Anglii badanie obejmujące 2 537 mężczyzn i 3 185 kobiet. Wszyscy uczestnicy mieli 50 lat lub więcej, więc mieli dużo czasu na związki seksualne.

Naukowcy stwierdzili, że u osób, które miały 10 lub więcej partnerów przez całe życie, istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka w porównaniu z osobami, które miały jednego partnera lub nie miały żadnego partnera. Wyniki te dotyczyły zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Była jednak jeszcze jedna obawa o kobiety. W badaniu tym, osoby, które miały 10 lub więcej partnerów życiowych, były również w większym stopniu narażone na "ograniczenie długotrwałej choroby".

Dlaczego te ustalenia są ważne?

Co liczba partnerów seksualnych ma wspólnego z twoim zdrowiem?

Pomyślcie o tym w ten sposób. Uprawiać seks z nowym partnerem to jak spać ze wszystkimi swoimi poprzednimi partnerami. Historia ta może obejmować infekcje przenoszone drogą płciową (STI), które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. A ponieważ choroby przenoszone drogą płciową nie zawsze mają objawy, łatwo jest przenieść je na innych, nie wiedząc o tym.

Weź pod uwagę te przykłady z badania:

Większość przypadków raka szyjki macicy jest wywoływana przez HPV - ludzki papillomavirus - jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Istnieje wiele szczepów wirusa HPV. Większość z nich jest nieszkodliwa, a twój układ odpornościowy usuwa każdą infekcję, nie wiedząc nawet, że ją masz.
Ale HPV łączy w sobie również inne formy raka, w tym raka głowy i szyi, pochwy, sromu, penisa i odbytu. Może również powodować brodawki narządów płciowych.
Badania sugerują, że rzeżączka zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty u czarnych mężczyzn.
Zapalenie wątroby typu B, które może występować w ślinie, nasieniu i płynach pochwowych, jest związane z ryzykiem wystąpienia raka wątroby. Zapalenie wątroby typu C, które może być również przenoszone drogą płciową, wiąże się z podobnym ryzykiem.
Osoby z HIV, który jest wirusem wywołującym AIDS, również mogą być bardziej narażone na zachorowanie na raka.
Co należy zrobić?

Podczas gdy powyższa wiadomość może sprawić, że będziesz się zastanawiać, czy seks jest niebezpieczny dla twojego zdrowia, możesz być pewien, że rzeczywiście może być dla ciebie dobry!  

Ilość partnerów seksualnych a ryzyko raka

Kluczem jest bycie mądrym w tym względzie:

  • Ograniczyć liczbę partnerów seksualnych. Bądź selektywna co do tego, z kim sypiasz.
  • Unikaj ryzykownych sytuacji. Używanie narkotyków i alkoholu może pogorszyć Twoją ocenę sytuacji seksualnej i prowadzić do spotkań, których możesz żałować. Możesz łatwiej przekonać się, abyś poszła do łóżka z kimś, kogo nie znasz zbyt dobrze lub zaangażowała się w działania bez ochrony.
  • Poznaj historię swojego partnera. Zanim zaczniesz uprawiać seks z kimkolwiek, usiądź i porozmawiaj o seksualnej przeszłości. Jeśli Ty lub Twój partner mieliście w przeszłości choroby przenoszone drogą płciową lub ryzykowne zachowania, informacje te powinny zostać ujawnione. Rozmowa może być niezręczna, ale ważne jest, aby ją przeprowadzić. Te wskazówki mogą pomóc.
  • Zbadaj się. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat badań nad STI. Jeśli Ty lub Twój partner macie pozytywny wynik testu na obecność SIH, nie uprawiajcie seksu do czasu zakończenia leczenia, a lekarz stwierdzi, że jest ono bezpieczne.
  • Używaj prezerwatyw. Prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet nie tylko zmniejszają ryzyko nieplanowanej ciąży. Mogą one również zmniejszyć Twoje ryzyko STI! Zawsze sprawdzaj prezerwatywy pod kątem uszkodzeń przed ich użyciem i upewnij się, że ty i twój partner używacie ich podczas każdego aktu seksualnego. Oznacza to, że jeśli uprawiasz seks z pochwą i seks oralny tej samej nocy, potrzebujesz świeżych prezerwatyw na każde spotkanie. Dowiedz się więcej.
  • Używaj zapór dentystycznych. Podobnie jak prezerwatywy, zapory dentystyczne mogą chronić ciebie i twojego partnera podczas seksu oralnego. Nowa tama dentystyczna powinna być używana przy każdym akcie seksualnym.
  • Należy się zaszczepić przeciwko HPV. Szczepionki mogą chronić Cię przed niektórymi szczepami wirusa HPV, o których wiadomo, że powodują raka i brodawki płciowe. Szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest już dostępna dla osób do 45 roku życia. Zapytaj swojego lekarza o więcej szczegółów.

 

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz