• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Skorzystaj z możliwości rehabilitacji onkologicznej

Kiedy zakończysz leczenie raka, możesz czuć ulgę i ekscytację, że rozpoczynasz nowy rozdział w swoim życiu. To może być pełen nadziei czas.

Jednak samo leczenie może mieć skutki uboczne, które utrzymują się przez lata, w sposób, którego możesz się nie spodziewać. Na przykład, chemioterapia może mieć wpływ na Twoją pamięć lub zdolność komunikowania się. Możesz też odczuwać zmęczenie przez cały czas, bez względu na to, jak dużo odpoczywasz.

Na szczęście dla wielu z tych problemów dostępna jest pomoc w postaci rehabilitacji onkologicznej. Celem rehabilitacji onkologicznej jest pomoc w przystosowaniu się do życia po chorobie nowotworowej i odbudowaniu umiejętności, które mogą być upośledzone w wyniku leczenia.

Rehabilitacja przeciwnowotworowa może dotyczyć również zdrowia seksualnego. Przyjrzyjmy się kilku przykładom.

Zaburzenia erekcji

U niektórych mężczyzn po leczeniu raka pojawiają się zaburzenia erekcji (ED). Zaburzenia erekcji są szczególnie częste u mężczyzn, którzy przeszli radykalną prostatektomię (chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego) w celu leczenia raka prostaty. Rehabilitacja prącia ma na celu przywrócenie funkcji erekcji. Leki - takie jak tabletki, zastrzyki i czopki - są stosowane w celu wywołania erekcji, tak aby penis mógł "ćwiczyć" samodzielne osiąganie erekcji.

Zwężenie i suchość pochwy

Leczenie nowotworów ginekologicznych i raka jelita grubego, w tym chirurgia i promieniowanie, może sprawić, że pochwa będzie krótsza, węższa i suchsza. Specjalista może nauczyć kobiety, jak korzystać z rozszerzadła pochwy. Rozszerzadła są plastikowe rurki, które zwykle są w zestawie, stopniowo zwiększając rozmiar jeden po drugim. Podczas terapii, rozcieńczalniki są umieszczone wewnątrz pochwy, aby poszerzyć go. Specjaliści mogą również doradzić na lubrykanty, aby penetracja bardziej komfortowe.

Ból seksualny i nietrzymanie moczu

Mięśnie dna miednicy są czasami porównywane do "hamaka", który utrzymuje twoje narządy miednicowe na miejscu. Niektóre metody leczenia raka, takie jak radioterapia i chirurgia, mogą osłabić mięśnie dna miednicy, co może skutkować nietrzymaniem moczu, bolesnym seksem i zaburzeniami erekcji. Fizykoterapeuta może pomóc pacjentom odzyskać siłę w obszarze miednicy w celu poprawy objawów.

Zdrowie emocjonalne i psychologiczne

Radzenie sobie z problemami seksualnymi po leczeniu raka może negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości. Może się Pan martwić o swoją atrakcyjność po operacji, odczuwać niepokój z powodu bólu seksualnego lub mieć trudności z komunikowaniem swoich potrzeb partnerowi.

Terapeuci przeszkoleni w pracy z osobami, które przeżyły chorobę nowotworową mogą pomóc Tobie i Twojemu partnerowi dostosować się do wszelkich zmian w Waszym związku. Doradca może również pomóc w odbudowaniu seksualnej pewności siebie oraz zasugerować zmiany i strategie mające na celu zwiększenie satysfakcji seksualnej.

Inne aspekty

Czasami leczenie raka wpływa na części ciała i funkcje, które nie od razu kojarzą się z seksem. Oto kilka przykładów:

  • Mowa. Promieniowanie stosowane w leczeniu nowotworów głowy i szyi może wpływać na zdolność mówienia. Terapia mowy pomaga przywrócić tę funkcję, dzięki czemu łatwiej jest rozmawiać z partnerem lub kontynuować rozmowę na pierwszej randce.
  • Zmęczenie. Leczenie raka może być wyczerpujące i może być trudno zebrać energię na seks i związki. Specjaliści mogą pomóc pacjentom odzyskać ich poziom energii poprzez ćwiczenia i edukację.
  • Neuropatia obwodowa. Chemioterapia często prowadzi do neuropatii obwodowej - uszkodzenia nerwów w obszarach takich jak dłonie, stopy i narządy płciowe. Kiedy tak się dzieje, mózgowi trudniej jest wysyłać wiadomości, które wyzwalają podniecenie seksualne.
  • Terapia zajęciowa i fizyczna może nie zajmować się bezpośrednio seksualnością, ale odzyskanie funkcji nerwów może pomóc w seksie.
  • Równowaga i chodzenie. Fizykoterapia i programy ćwiczeń pomagają pacjentom odzyskać równowagę i uniknąć upadków, co pozwala im cieszyć się większą ilością zajęć z partnerem, nawet jeśli jest to tylko zwykły spacer po parku.

Jakie usługi są dostępne dla mnie?

Aby dowiedzieć się więcej o rehabilitacji onkologicznej w Twojej indywidualnej sytuacji, zacznij od rozmowy z zespołem onkologicznym lub lekarzem prowadzącym. Mogą oni skierować Cię do specjalistów, którzy pracują z osobami, które przeżyły raka.

Dobrym pomysłem jest również rozmowa z ubezpieczycielem zdrowotnym. Pokrycie kosztów usług rehabilitacyjnych związanych z chorobą nowotworową może się różnić w zależności od operatora. Należy dokładnie określić, jakich usług potrzebujesz i upewnić się, że rozumiesz szczegóły swojego ubezpieczenia. Nie wahaj się zadawać pytań, jeśli czegoś nie rozumiesz.

 

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz