• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Sen a zdrowie seksualne kobiet

Ciągle to słyszymy - śpij więcej!

Oczywiście, czasami łatwiej powiedzieć niż zrobić. Prowadzimy intensywne życie, ciężko pracujemy i bawimy się, opiekujemy się dziećmi i starszymi rodzicami. Czasami nie śpimy do późna, oglądając nasze ulubione programy telewizyjne lub rozmawiając na portalach społecznościowych.

Ale odpoczynek jest ważny. Podczas snu nasz organizm dokonuje ważnych napraw i pomaga nam przygotować się na kolejny dzień. Kiedy jesteśmy pozbawieni snu, nie możemy funkcjonować na optymalnym poziomie.

Sen jest również ważny dla zdrowia seksualnego. Ostatniej zimy rozmawialiśmy o wpływie snu na mężczyzn. Wysokiej jakości sen wspomaga produkcję testosteronu, poprawia ich zdolność oceny sytuacji seksualnej i zmniejsza ryzyko obturacyjnego bezdechu sennego, który może zaburzać erekcję.

Sen jest tak samo ważny dla kobiet. Spójrzmy na to, co niektóre z ostatnich badań w The Journal of Sexual Medicine znaleziono.Ciąg dalszy...

Badanie

Amerykańscy naukowcy pracowali z 171 kobietami w wieku studenckim, prosząc je o składanie codziennych raportów na temat snu i seksu przez dwa tygodnie. Pierwszą rzeczą w godzinach porannych, kobiety ujawnił, jak długo zajęło im zasnąć, ich czas trwania snu, i jak dobrze spali w nocy przed. Średnia ilość snu w nocy wśród kobiet wynosiła około 7 godzin i 22 minuty.

Odpowiedziały one również na pytania dotyczące ich aktywności seksualnej w ciągu ostatnich 24 godzin. Czy uprawiały seks waginalny, oralny lub analny z partnerem? Czy się masturbowały? Jak duże było ich pragnienie seksu? Jak bardzo byli pobudzeni? Ciąg dalszy...

Sen jest dobry dla seksu

Badacze dokonali kilku interesujących odkryć.

- Im dłużej kobiety spały, tym większe pożądanie seksualne odczuwały następnego dnia.

- W przypadku kobiet mających stałych partnerów, dłuższy sen zwiększał prawdopodobieństwo uprawiania seksu następnego dnia. Zaledwie jedna dodatkowa godzina snu zwiększała ich szanse o 14%.

- Kobiety, które generalnie spały dłużej czuły się bardziej pobudzone podczas seksu (pobudzenie odnosi się do fizycznych zmian, które zachodzą, gdy kobieta jest pobudzona seksualnie, takich jak zwiększony przepływ krwi do genitaliów i nawilżenie pochwy).

- Jednakże, kobiety były mniej pobudzone następnego dnia, jeśli spały dłużej tylko przez jedną noc.

Nie jest jasne, dlaczego kobiety zareagowały w ten sposób. Naukowcy uważali, że może to mieć coś wspólnego z hormonami i więcej badań jest uzasadnione.Ciąg dalszy ...

Porady dotyczące snu

Nawet jeśli nie znamy przyczyny, potencjał lepszego seksu może być zachętą do poprawy naszych nawyków związanych ze snem. Jak możemy to zrobić? Oto kilka wskazówek dotyczących dobrej higieny snu.

- Utrzymuj rutynę snu. Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. W ten sposób Twój organizm będzie "wiedział", kiedy jest pora na sen.

- Miej relaksujący rytuał na dobranoc. Weź kąpiel, poczytaj dobrą książkę, posłuchaj relaksującej muzyki. Daj swojemu ciału sygnał, że czas na odpoczynek.

- Używaj łóżka tylko do spania - o ile nie uprawiasz seksu, oczywiście!

- Odłącz się od prądu. Urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, tablety i smartfony emitują niebieskie światło, które może sprawić, że poczujemy się bardziej pobudzeni i trudniej będzie nam zasnąć.

- Poproś o pomoc. Jeśli czujesz się przytłoczony zadaniami, poproś przyjaciela lub członka rodziny o pomoc w podzieleniu się obowiązkami. Jeśli niepokoi Cię jakaś kłopotliwa sprawa, porozmawiaj z kimś zaufanym.

- Zgłoś się do lekarza. Czasami schorzenie, takie jak obturacyjny bezdech senny, może zaburzać naszą zdolność do wystarczającego odpoczynku. Być może będziesz musiał spędzić noc lub dwie w klinice leczenia zaburzeń snu, aby ustalić ich przyczynę. Zaburzenia snu można leczyć; Twój lekarz może udzielić Ci wskazówek dotyczących Twojej sytuacji.

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz