• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Seks po ataku serca. Czy to bezpieczne?

Lenny musiał przyznać - jego atak serca był zdecydowanie pobudką. Wiedział, że nie dbał o siebie dobrze. I po rozmowie ze swoim lekarzem, był oddany wprowadzaniu zmian. Jedzenie w porządku i przestrzeganie planu ćwiczeń lekarza były jego głównymi priorytetami.

Ale nadal był niespokojny. Przeraziła go myśl o kolejnym ataku serca. I zastanawiał się, jakie działania mogą wywołać kolejny. Był w stałym kontakcie ze swoim lekarzem, ale jedno pytanie zirytowało go, że jest trochę zakłopotany, by zapytać: Co z seksem?

Jego dziewczyna, Charlene, też się nad tym zastanawiała. Była z nim teraz delikatna; obaj obawiali się, że cokolwiek zbyt energicznego wyśle go z powrotem na pogotowie. Ale to nie było to samo. Przed jego atakiem serca, ich związek seksualny był intensywny. Każda noc z Charlene zdecydowanie podniosła mu tętno - w dobry sposób. Teraz oboje bali się wrócić do dawnych czasów.

Dobrą wiadomością dla Lenny'ego - i dla większości pacjentów z sercem - jest to, że seks po ataku serca jest zazwyczaj bezpieczny. Jednak są jeszcze powody do niepokoju i o tym będziemy dzisiaj rozmawiać. Spójrzmy na kilka powszechnych pytań.

Jak bardzo męczący jest seks?

Eksperci uważają, że seks jest tak samo mozolny jak energiczny spacer lub wchodzenie na dwa piętra schodów.

Po ataku serca, jak szybko mogę znowu uprawiać seks?

Twój kardiolog udzieli Ci najlepszej odpowiedzi na to pytanie i zawsze powinieneś zadać je przed wznowieniem aktywności seksualnej. Lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badania, aby zobaczyć, jak dobrze serce reaguje na pewne zadania, takie jak wchodzenie po schodach, chodzenie w określonym tempie, czy jazda na rowerze stacjonarnym.

Niektórzy pacjenci mogą wrócić do seksu tydzień później. Inni lekarze zalecają, aby pacjenci czekali od czterech do sześciu tygodni.

Seks a atak serca

Czy seks może wywołać atak serca?

Jest mało prawdopodobne, żeby seks wywołał atak serca. W 2015 roku Dziennik Amerykańskiego Kolegium Kardiologicznego opublikował badanie, w którym zbadano tę kwestię. W grupie 536 osób, które miały atak serca, mniej niż 1% uprawiało seks godzinę wcześniej. Prawie 80% pacjentów nie uprawiało seksu przez cały dzień przed atakiem serca.

Jednakże badania wykazały, że seks może być bardziej prawdopodobny do wywołania zawału serca w niektórych scenariuszach. Seks z partnerem pozamałżeńskim jest jednym z przykładów. Stres związany z niewiernością może być powodem do niepokoju.

Kiedy powinienem unikać seksu?

Jeśli masz bóle w klatce piersiowej, duszność, lekkomyślność, arytmię (nieregularne bicie serca), niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi lub zaawansowaną niewydolność serca, powinieneś zapytać swojego lekarza, czy seks jest dla Ciebie bezpieczny.

Jeśli masz bóle w klatce piersiowej podczas seksu, natychmiast przerwij aktywność seksualną. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed ponownym uprawianiem seksu.

Jeśli mój lekarz doradzi mi ograniczenie aktywności seksualnej na jakiś czas, co może zrobić mój partner i ja?

To może być frustrujące powstrzymać seks z powodu ataku serca. Ale to nie znaczy, że ty i twój partner nie możecie być intymni. Nadal możecie się całować, przytulać i dotykać. Spróbujcie zrobić sobie nawzajem zmysłowy masaż lub wziąć razem relaksującą kąpiel.

Lekarz może sugerować, że uprawiasz seks rzadziej lub osłabiasz intensywność. Postaraj się nie być rozczarowana. Nie spiesz się i ciesz się pobytem ze swoim partnerem. Rozważ tym razem możliwość spróbowania nowych rzeczy - może nowych pozycji lub seksu oralnego.

Czy naprawdę muszę pytać mojego lekarza?

Tak. Znowu twój lekarz jest najlepszą osobą, która doradzi ci w sprawie seksu po ataku serca. Dla wielu osób rozmowa o seksie, zwłaszcza z pracownikiem służby zdrowia, wydaje się być zastraszająca i niezręczna. Ale nie pozwól, żeby to cię powstrzymało. Jeśli lekarz wyznacza limity, ważne jest, aby wiedzieć dokładnie, czym one są. A jeśli możesz uprawiać seks bez ograniczeń, możesz czuć się mniej niespokojna, co sprawi, że seks będzie przyjemniejszy zarówno dla ciebie, jak i dla twojego partnera.

 

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz