• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Seks i ból pleców

Ból pleców może zakłócać wiele naszych codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach, siedzenie przy biurku, koszenie trawnika czy odkurzanie salonu.

Możemy dodać do tej listy również seks.

Pomyślcie o tym. Podczas gdy współżycie nie musi wiązać się z mozolną akrobatyką, plecy mogą się jeszcze całkiem wytrenować. Ruch podczas seksu, taki jak pchanie lub podtrzymywanie wagi partnera na górze, może spowodować nasilenie bólu pleców.

 

34% do 84% mężczyzn uprawia seks rzadziej z powodu bólu pleców. Zmiana pozycji seksualnych może pomóc. 

Czasami ból jest tak silny, że pary całkowicie unikają seksu. Rzeczywiście, szacuje się, że od 34% do 84% mężczyzn uprawia seks rzadziej z powodu bólu w dolnej części pleców. Dotyczy to również kobiet. Kiedy to trwa, pary mogą stać się odległe i przygnębione. Związki mogą na tym ucierpieć.

Zmiana pozycji seksualnych może być kluczem do ulgi. W 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie opublikowali parę badań, w których badano najlepsze pozycje seksualne dla osób z bólem okolicy lędźwiowej pleców. Przyjrzyjmy się bliżej.

Studium

Do tych badań naukowcy zatrudnili dziesięć par heteroseksualnych, które zgodziły się na seks w laboratorium. Każdy z partnerów nosił elektrody, które pozwalały naukowcom na analizę ruchu kręgosłupa podczas stosunku. Ta sama technologia jest wykorzystywana przez filmowców i producentów gier wideo do animacji.

Każda para testowała pięć różnych pozycji seksualnych: łyżeczkę (w której mężczyzna i kobieta stoją w ten sam sposób, jak łyżki zagnieżdżone), dwie wersje pozycji misyjnej ("man-on-top") i dwie wersje pozycji poczwórnego wejścia z tyłu ("na pieska").

Uwaga: Badanie obejmowało pary heteroseksualne, ale wyniki mogą dotyczyć również par tej samej płci.

Rodzaje bólu pleców

Naukowcy odkryli, że rodzaj bólu pleców może wpływać na komfort podczas stosunku.

Dokonano dwóch wyróżnień. Osoby, które nie tolerują ruchu zgięciowego, odczuwają ból, gdy dotykają palców u rąk lub siedzą przez długi czas. Natomiast osoby nietolerujące ruchu wydłużonego odczuwają ból przy wyginaniu pleców lub leżeniu na brzuchu. Często to, co jest wygodne dla osoby nietolerującej ruchu zginania, jest bolesne dla osoby tolerującej ruch rozciągający i na odwrót.

Ból pleców i seks

Nietolerancja zgięcia i ruchu

Według badań, psi styl został uznany za najlepszy dla mężczyzn nietolerancyjnych w ruchu flexion.

Dla kobiet z tej kategorii, łyżka działała dobrze. Dla kobiet pomocny był również styl psa, o ile wykorzystywały one ręce, a nie łokcie, do podtrzymywania górnej części ciała.

Nietolerancja wydłużenia-ruchu

Osoby nietolerancyjne w rozciąganiu i ruchu powinny unikać łukowania pleców podczas seksu, wyjaśnili naukowcy. Mężczyźni w tej grupie mogą uznać styl psa lub pozycje misjonarskie za bardziej komfortowe. W przypadku stosowania pozycji misyjnej, badacze zalecali używanie łokci do podtrzymywania górnej części ciała zamiast rąk.

Stanowisko misjonarskie zostało uznane za najlepsze dla kobiet nietolerancyjnych w rozszerzonym ruchu.

Poruszanie się biodrami i kolanami

Badacze zauważyli również, że poruszanie się biodrami i kolanami zamiast kręgosłupa może ograniczyć ból. Na przykład, dla mężczyzny bardziej komfortowe może być pchanie biodrami zamiast kręgosłupa. Dla kobiet używających pozycji misjonarskiej, zginanie się w biodrach i kolanach może być mniej bolesne. Pomocne może być również umieszczenie poduszki lub zwiniętego ręcznika pod plecami.

Ważne jest, aby pamiętać, że o ile zmiana pozycji może pomóc uczynić seks wygodniejszym, nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Pary muszą eksperymentować i ustalić, co jest dla nich najlepsze. Otwarta, uczciwa komunikacja między partnerami jest niezbędna. Jeśli coś boli, powiedz o tym swojemu partnerowi. W razie potrzeby przerwij aktywność. Spróbuj czegoś innego, kiedy poczujesz się gotowy.

Jeśli ty i twój partner czujecie się zdenerwowani rozmawiając o seksie (jak wiele par), nie wahajcie się odwiedzić seks-terapeuty. Doradca może pomóc Ci nauczyć się wyrażać to, czego potrzebujesz. Lekarz może skierować cię do wykwalifikowanego seks-terapeuty w twojej okolicy.

Inne wskazówki

Oprócz zmiany pozycji, są też inne rzeczy, które możesz spróbować zmniejszyć ból pleców podczas seksu, jak na przykład wcześniejsze branie środka przeciwbólowego lub gorącego prysznica. Możesz również spróbować oblodzenia pleców po tym zabiegu.

Nie poddawaj się

Ból w dolnej części pleców nie oznacza końca twojego życia seksualnego. Wiele schorzeń medycznych wymaga od nas dostosowania się w sypialni. A czasami prosta zmiana może zmienić świat - dla nas samych i naszych partnerów!

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz