• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Przegląd - Rak gruczołu krokowego

Prostata jest małym gruczołem wielkości orzecha włoskiego, znajdującym się poniżej pęcherza moczowego i otaczającym cewkę moczową. Produkuje on płyn prostaty, który miesza się z płynem z twoich pęcherzyków nasiennych, tworząc nasienie. Plemniki są przenoszone przewodami z jąder do gruczołu krokowego, gdzie mieszają się z nasieniem. Z wiekiem u mężczyzn prostata rozrasta się, często powodując niedrożność; zjawisko to określa się mianem BPH (łagodny przerost gruczołu krokowego).

Niestety, w gruczole krokowym może również rozwinąć się rak. U 1 na 6 mężczyzn komórki nowotworowe rosną w gruczole krokowym i tworzą złośliwy guz.

Zapadalność i chorobowość Rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawaną postacią raka u amerykańskich mężczyzn. Stosunkowo rzadko występuje u mężczyzn poniżej 45 roku życia, ale ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Prawie dwie trzecie przypadków raka gruczołu krokowego rozpoznaje się u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Według organizacji Us Too (www.ustoo.org), zajmującej się edukacją i wsparciem w zakresie raka gruczołu krokowego, każdego roku raka gruczołu krokowego rozpoznaje się u ponad 230 000 mężczyzn, a około 30 000 mężczyzn umiera z tego powodu. Jeśli rak zostanie wcześnie wykryty, jest bardzo uleczalny. Jednak wielu mężczyzn nie wie, że ma raka gruczołu krokowego, dopóki nie nastąpi jego progresja. W związku z tym rak gruczołu krokowego jest obecnie drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Stanach Zjednoczonych.

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz