• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Problemy z orgazmem: Co mogą zrobić kobiety?

Czy zdziwiłoby cię, gdybyś dowiedział się, że szacunkowo od 10% do 40% kobiet ma problemy z osiągnięciem orgazmu? I że niektóre kobiety w ogóle nigdy nie miały orgazmu?

Terminem klinicznym jest anorgazmia, która niepokoi wiele kobiet. Może też niepokoić partnerów, którzy mogą myśleć, że ich umiejętności sypialne nie są do porównania.

Często myślimy o orgazmie jako o celu podróży seksualnej. Wiele z tego, co widzimy w kulturze popularnej - telewizja, filmy, czasopisma - na pewno tak nam się wydaje. Często ludzie czują, że jeśli nie ma rozbijającej się o ziemię kulminacji, to coś jest nie tak.

Ale to jest prawdziwe życie i kobiecy orgazm jest skomplikowany. Kobieta potrzebuje swojego mózgu i swojego ciała, aby wspólnie osiągnąć orgazm. Na szczęście są kroki, które kobiety mogą podjąć, aby zacząć mieć orgazm lub aby ich orgazmy były jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Przyjrzyjmy się dziś niektórym przyczynom anorgazmu u kobiet i sposobom pracy z nimi.

Stres

Stres ma wiele twarzy, zarówno małych jak i dużych. Skończysz ten projekt na czas? Powinieneś się martwić o ten hałas sprzęgania w samochodzie? Czy dzieci wejdą i złapią ciebie i twojego partnera na gorącym uczynku? Każde z tych pytań może odwrócić Twoją uwagę od rozkoszowania się intymnością.

Spróbuj tego: Zrób coś, sam albo ze swoim partnerem, żeby się uspokoić i trzymać zmartwienia na dystans. Możesz pójść na spacer, wykąpać się lub poćwiczyć jogę. Podczas seksu, skup się na tym, co tu i teraz. Skoncentruj się na doznaniach - dotyku, oddechu, dźwięku - i pozostań w teraźniejszości.

Lęk

Jak wspomniano powyżej, mózg i ciało kobiety muszą pracować razem, aby doszło do orgazmu. Lęk może przeciwdziałać temu procesowi, a czasami najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty ds. zdrowia psychicznego.

Kobieta może odczuwać lęk przed samym spotkaniem seksualnym. Może martwić się o to, by zadowolić nowego partnera. Jeśli doświadczyła już wcześniej bólu seksualnego, może się spieszyć z myślą o penetracji. Albo może czuć się oczekiwana, że zrobi coś, na co nie jest gotowa. Terapeuta seksualny może zasugerować strategie relaksu i komunikacji.

Kwestie związane z relacjami są kolejnym częstym źródłem niepokoju. Zdrada, inne naruszenia zaufania, walka lub nuda mogą przeszkadzać w odprężeniu i orgazmie. Terapeuta może nauczyć pary sposobów komunikowania się o swoich potrzebach i negocjowania ważnych aspektów ich związku.

Lęk też może być głębszy. Kobiety, które były molestowane seksualnie lub napastowane, mogą obawiać się seksu lub nie ufać żadnemu z partnerów w sytuacji seksualnej. Psycholog może pomóc kobietom poradzić sobie z przeszłym znęcaniem się.

Spróbuj tego: Porozmawiaj ze swoim lekarzem o skierowaniu do specjalisty od zdrowia psychicznego. Nie wahaj się poprosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

Problemy z orgazmem

Przekonania o seksie

Seks to skomplikowany, osobisty temat. Niektóre kobiety dorastają w środowiskach, w których jest on akceptowany i otwarcie dyskutowany. Inne dorastają w przekonaniu, że seks jest brudny, grzeszny, lub coś, co można tolerować, a nie cieszyć się nim.

Spróbuj tego: Jeśli uważasz, że twoje przekonania o seksie cię powstrzymują, poświęć trochę czasu na ponowną ocenę swoich poglądów. Pomocna może okazać się rozmowa z partnerem, zaufanym przyjacielem lub krewnym, doradcą lub członkiem duchowieństwa, aby pomóc ci przezwyciężyć twoje wahania.

Niedoświadczenie

Niestety, nie rodzimy się wiedząc, jak działają nasze ciała, zwłaszcza jeśli chodzi o seks. Jeśli nie masz dużo doświadczenia seksualnego - lub dużo edukacji seksualnej - możesz nie wiedzieć, co jest dla ciebie dobre.

Spróbuj tego: Zapoznaj się ze swoją anatomią. Zadawaj pytania swojemu lekarzowi, przeczytaj dobrą książkę o zdrowiu seksualnym lub spróbuj obejrzeć film edukacyjny o zdrowiu kobiet. Przytrzymaj lustro do swoich genitaliów, aby zobaczyć, jak zaprojektowane jest twoje konkretne ciało.

Można też spróbować masturbacji. Seks solowy jest jednym z najprostszych sposobów, aby dowiedzieć się, co sprawia Ci przyjemność. Znajdź prywatne miejsce, gdzie możesz się zrelaksować i poczuć się bezpiecznie. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na poznanie swojego własnego ciała. Jeśli czujesz się dobrze, zobacz dokąd cię to zaprowadzi. Nie wahaj się i pozwól swojemu umysłowi wędrować. W tym prywatnym czasie możesz również rozważyć wypróbowanie zabawek seksualnych, takich jak wibratory.

Warunki zdrowotne

Możesz mieć problemy z osiągnięciem orgazmu, jeśli masz taką chorobę jak cukrzyca lub jeśli miałeś operację ginekologiczną. Anorgazmia może być również efektem ubocznym stosowania leków przeciwdepresyjnych i innych.

Spróbuj tego: Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Tak, to może być niezręczna rozmowa o seksie, zwłaszcza o orgazmach, z lekarzem. Ale to może pomóc przywrócić twoje życie seksualne na właściwe tory. Po prostu weź głęboki oddech i odezwij się. Albo, jeśli jesteś szczególnie zdenerwowana, spróbuj wcześniej poćwiczyć tę rozmowę.

Twoje ciało

Dla wielu kobiet łechtaczka jest centrum dowodzenia dla orgazmu. Zawiera ona ponad 7000 zakończeń nerwowych, które po pobudzeniu przynoszą większości kobiet ogromną przyjemność. Jednakże badania wykazały, że rozmiar i lokalizacja łechtaczki u kobiety może mieć wpływ na orgazm. Jeśli łechtaczka jest zbyt mała, może nie być wystarczającej powierzchni do stymulowania. Jeśli jest ona zbyt daleko od pochwy, może nie być wystarczająco stymulowana podczas stosunku.

Spróbuj tego: Ty i twój partner możecie potrzebować spróbować różnych pozycji lub czynności, aby pomóc ci osiągnąć orgazm. Większość kobiet nie osiąga kulminacji podczas stosunku. Ale robią to, gdy ich partner pociera łechtaczkę lub stymuluje ją ustnie.

Ważne jest też, by być cierpliwym. Dla niektórych kobiet osiągnięcie orgazmu trwa dłużej i to jest w porządku. Jeśli twój partner kulminuje przed tobą i chcesz kontynuować seks, powiedz to. I pamiętaj, większość partnerów nie osiąga orgazmu w tym samym czasie.

Komunikacja

Jak widzieliśmy, na kobiece orgazmy wpływa wiele czynników, które mogą się na siebie nakładać. Komunikacja - z partnerem, przyjacielem, lekarzem lub innym specjalistą - jest kluczem do tego, aby ciało i mózg współpracowały ze sobą w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej.

 

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz