• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Po Orgazmie: Zakres reakcji

Orgazm jest czasem opisywany jako doświadczenie poza ciałem. My dodamy, że jest to również doświadczenie całego ciała. Pomyśl o częściach ciała, które biorą w nim udział: Twoje oczy widzą uśmiech partnera; Twoja skóra odbiera dotyk. Twój mózg wysyła sygnały przez układ nerwowy, mówiąc twoim genitaliom, aby zaczęły przygotowywać się do głównego wydarzenia. Twoja krew pompuje mocniej. Twój oddech przyspiesza. A potem, jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, ty i twój partner osiągacie szczytowanie - czasami razem, ale częściej osobno.

Biorąc pod uwagę to, co dzieje się z twoim ciałem podczas orgazmu, nie jest chyba zaskoczeniem, że może ono reagować na różne sposoby po jego zakończeniu. Takie reakcje mogą być przyjemne, jak intymne rozmowy z partnerem pod poduszką. Mogą też być bolesne, jak ból głowy po seksie.

Czasami ludzie zgłaszają niezwykłe zdarzenia podczas lub po orgazmie, takie jak halucynacje lub chwilowa utrata słuchu. Znana jest nawet historia o orgazmach rozpoczynających się w lewej stopie kobiety!

Poniżej przedstawiamy niektóre z rzeczy, które mogą Ci się przydarzyć po orgazmie. Pamiętaj, że wszystkie orgazmy mogą być inne. I żadna dwójka ludzi nie przeżywa orgazmu w ten sam sposób.

  • Nawiązanie więzi z partnerem. Podczas orgazmu organizm uwalnia hormon zwany oksytocyną, który czasami nazywany jest "hormonem miłości". Kiedy to się dzieje, partnerzy czują się szczególnie blisko. (Dotyk również może wywołać uwalnianie oksytocyny). Innym hormonem uwalnianym przez organizm podczas orgazmu jest prolaktyna, która może powodować senność. Kobiety mogą odnieść tu podwójną korzyść - estrogen uwalniany podczas orgazmu może być również dobry na sen.
  • Smutek po stosunku.Czy kiedykolwiek czułaś się niewytłumaczalnie smutna lub rozdrażniona po seksie, nawet jeśli było to przyjemne spotkanie? Być może doświadczasz dysforii postkoitalnej (PCD) - "bluesa poseksualnego". Stan ten dotyka kobiety, które mogą czuć się bardziej wrażliwe emocjonalnie po nawiązaniu więzi z partnerem podczas stosunku. Jednak lekarze nie są pewni co do dokładnej przyczyny.
  • Bóle głowy podczas seksu. Niektórzy ludzie rozwijają silne bóle głowy podczas aktywności seksualnej, zwłaszcza po orgazmie. Ogólnie rzecz biorąc, bóle głowy podczas seksu nie są poważne, ale jeśli je dostaniesz, porozmawiaj z lekarzem. Mogą być one zarządzane za pomocą leków.
  • Zespół choroby poorgazmicznej (POIS). Mężczyźni z POIS doświadczają objawów grypopodobnych, takich jak zmęczenie, gorączka i przekrwienie nosa, przez kilka dni po wytrysku. POIS jest rzadki. Naukowcy nie są do końca pewni, co go wywołuje, choć niektórzy uważają, że jest to reakcja alergiczna na nasienie.
  • Kichanie. U niektórych osób już sama myśl o seksie wywołuje atak kichania. U innych pojawia się ono po orgazmie. Tak czy inaczej, naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Jednym z możliwych wyjaśnień jest rozłączenie w autonomicznym układzie nerwowym, który kontroluje funkcje, o których niekoniecznie myślimy, takie jak oddychanie i trawienie, a także kichanie i reakcje seksualne.
  • Napady drgawek. Znane również jako orgasmolepsja, drgawki po orgazmie są rzadkie, ale zdarzają się.

Jeśli jesteś zaniepokojona tymi uczuciami lub zdarzeniami po orgazmie, nie wahaj się omówić ich z lekarzem.

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz