• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Nowe szczegóły dotyczące doustnego testosteronu

Mężczyźni w Stanach Zjednoczonych mają możliwość przyjmowania doustnej formy testosteronu już od około półtora roku. Niedawno naukowcy opublikowali więcej wyników swoich badań.

Lek - undekanian testosteronu - jest sprzedawany pod nazwą handlową Jatenzo. Został on zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w marcu 2019 r. dla mężczyzn z hipogonadyzmem (niskim poziomem testosteronu) spowodowanym przez warunki zdrowotne, takie jak zespół Klinefeltera i guzy przysadki mózgowej. Nie jest on zatwierdzony dla mężczyzn z niedoborem testosteronu związanym z wiekiem. (Uwaga: Niski testosteron jest zwykle diagnozowany, gdy jego poziom spada poniżej 300 ng/dL).

Mężczyźni na testosteronowej terapii zastępczej mają kilka opcji przyjmowania leku. Każda droga ma swoje plusy i minusy. Na przykład, testosteron w żelu może być stosowany na ciało, ale może podrażniać skórę. Mężczyźni muszą również uważać, że kobiety i dzieci nie wchodzą w kontakt z testosteronu miejscowego. Zastrzyki są inną opcją, ale niektórzy mężczyźni uważają je za niewygodne.

Naukowcy zauważyli, że przyjmowanie Jatenzo, w postaci tabletek, może być wygodniejsze.

Badanie, opublikowane na początku tego roku w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, było częścią badania klinicznego fazy 3 mającego na celu analizę skuteczności i krótkoterminowego bezpieczeństwa leku.

W badaniu, które trwało cztery miesiące, wzięło udział 222 mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat. U wszystkich mężczyzn zdiagnozowano hipogonadyzm. Stu sześćdziesięciu sześciu mężczyzn zostało przydzielonych do przyjmowania preparatu Jatenzo; pozostałych 56 mężczyzn stosowało w tym samym okresie czasu miejscowy żel testosteronowy.

W obu grupach, 87% mężczyzn miało wzrost poziomu testosteronu, który przyniósł je do normalnego zakresu.

Około 19% w grupie stosującej testosteron doustnie i 15% w grupie stosującej żel miejscowo miało skutki uboczne, które uważano za związane z leczeniem. Żadne z tych skutków ubocznych zostały uznane za poważne, ale skłoniły one około 2% mężczyzn w każdej grupie do opuszczenia badania. Żaden z mężczyzn nie zmarł.

Niektóre z bardziej powszechnych skutków ubocznych testosteronu doustnego były bóle głowy, podwyższony poziom czerwonych krwinek i infekcje górnych dróg oddechowych.

Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) było kolejnym problemem dla mężczyzn w grupie doustnego testosteronu. Średni wzrost skurczowego ciśnienia krwi był 3 do 5 mm Hg dla tych mężczyzn. (Skurczowe ciśnienie krwi odnosi się do kwoty ciśnienia, że krew wywiera przeciwko ścianom tętnic, jak serce bije. Jest to "pierwsza liczba", którą podaje się przy pomiarze ciśnienia krwi).

"Kliniczne znaczenie 3 do 5 mm Hg wzrost skurczowego [ciśnienie krwi] w hipogonadalnych mężczyzn, którzy mają zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe w wyniku długotrwałego niedoboru [testosteronu] jest niejasne," autorzy napisali.

FDA zaleciła, aby lekarze sprawdzili historię ciśnienia krwi pacjenta przed przepisaniem Jatenzo. W momencie zatwierdzenia, FDA wymagane etykiety pakietu, aby zawierać pudełko ostrzeżenie o obawach ciśnienia krwi. Ostrzeżenia w ramce ostrzegają konsumentów o poważnych lub potencjalnie zagrażających życiu zagrożeniach.

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz