• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Narkotyki i niskie libido

Dwa tygodnie temu na blogu omówiliśmy trzy rodzaje leków, które mogą zmniejszyć popęd płciowy danej osoby: antydepresanty, tabletki antykoncepcyjne i finasteryd (lek, który może leczyć powiększoną prostatę lub wypadanie włosów według wzorca męskiego).

Chcielibyśmy kontynuować tę rozmowę dzisiaj z kilkoma innymi przykładami leków obniżających libido. Jeśli weźmiesz jeden z tych leków i poczujesz, że twój popęd płciowy nie jest tak silny, jak kiedyś, porozmawiaj z lekarzem. Czasami wystarczy tylko zmienić lek lub jego dawkę. (Nie należy jednak samodzielnie wprowadzać zmian w lekach. Niektóre schematy leków muszą być dostosowywane stopniowo. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza).

Ważne jest również, aby pamiętać, że spadki w popędzie seksualnym mogą mieć inne przyczyny. Twoje leki mogą nie być całkowicie winne. Zmiany hormonalne, stres, zmęczenie i niepokój mogą wpływać na Twoje libido. Lekarz może ocenić Twoje objawy i pomóc Ci określić, czy Twoje problemy wynikają z przyjmowania leków, czy też z czegoś innego.

Przyjrzyjmy się teraz krótko kilku innym lekom - oprócz leków przeciwdepresyjnych, pigułek antykoncepcyjnych i finasterydów - które mogą obniżyć libido:

  • Opioidy. Stwierdzono, że te leki przeciwbólowe, do których należą hydrokodon, oksykodon, morfina i kodeina, obniżają poziom testosteronu u mężczyzn. (Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym za popęd płciowy u mężczyzn i kobiet.) Opioidy mogą być krótko- lub długo działające. Krótkodziałające opioidy szybko uwalniają leki, a długodziałające zabierają więcej czasu. Podczas gdy oba rodzaje mogą obniżać poziom testosteronu, efekt ten jest bardziej powszechny w przypadku długodziałającej odmiany opioidów. Opioidy mogą również wpływać na libido u kobiet.
  • Antypsychotyki. Leki te mogą być stosowane w leczeniu chorób psychicznych, takich jak schizofrenia i choroba dwubiegunowa. Starsze formy leków przeciwpsychotycznych były związane z niskim popędem płciowym. Na szczęście, nowsze formy, które nie wpływają na libido, są już dostępne.
  • Leki na wysokie ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi samo w sobie może obniżyć popęd płciowy zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Jednak czasami leki używane do jego leczenia nie pomagają. Na przykład, diuretyki (tabletki wodne) mogą obniżyć poziom cynku w organizmie. Cynk jest potrzebny do produkcji testosteronu. Beta-blokery mogą obniżyć poziom testosteronu, jak również sprawić, że osoba poczuje się zbyt odurzona dla seksu.
  • Benzodiazepiny. Czasami nazywane "środkami uspokajającymi", benzodiazepiny mogą być przepisywane w przypadku lęku, bezsenności, drgawek, odstawienia alkoholu lub ataków paniki. Mogą one powodować, że osoba jest zbyt uspokojona, by mieć duże zainteresowanie seksem. Uważa się również, że osłabiają one produkcję testosteronu.

Proszę zauważyć, że podczas gdy nasze dwa posty na temat leków obniżających libido obejmują wiele powszechnych przykładów, inne leki również mogą mieć ten efekt. I to jest możliwe, że leki mają inne seksualne skutki uboczne, takie jak problemy z erekcją dla mężczyzn i trudności w smarowaniu pochwy dla kobiet.

Trudno jest wiedzieć, jak dany lek wpłynie na Ciebie. Kiedy zaczynasz z nowym lekiem, upewnij się, że przeczytałeś szczegółową ulotkę, która znajduje się w opakowaniu. Ulotka ta może odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących działań niepożądanych. Lekarz lub farmaceuta może również odpowiedzieć na Twoje wątpliwości, więc nie wahaj się zapytać

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz