• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Narkotyki i niskie libido (część 1)

Kiedy twój popęd płciowy spada, może być trudno określić przyczynę. Czy może to być niski poziom testosteronu? Wahania hormonów spowodowane ciążą lub menopauzą? Zmęczenie lub stres związany z nową pracą? Lęk lub depresja? Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do niskiego libido. Podobnie jak niektóre choroby medyczne, takie jak cukrzyca i rak.

Innym pytaniem, które możesz rozważyć jest: Czy to może być wina leków, które biorę?

Kiedy zaczynasz nowy lek na receptę, możesz być bardziej zaniepokojony efektami ubocznymi, takimi jak senność czy mdłości. Ale wiele leków na receptę ma seksualne skutki uboczne, w tym niski popęd płciowy.

Dziś przyjrzymy się trzem różnym rodzajom leków, które zostały powiązane z niskim libido.

Leki przeciwdepresyjne

Depresja sama w sobie może obniżyć popęd płciowy danej osoby. Niestety, leki stosowane w jej leczeniu nie zawsze pomagają w tej kwestii. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą mieć seksualne skutki uboczne.

Co możesz zrobić? Porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianie leków. Inne rodzaje leków przeciwdepresyjnych mogą działać lepiej w Twoim przypadku. Zmiana dawki może również pomóc.

Nie należy jednak wprowadzać żadnych zmian w przyjmowaniu leków bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem. Niektóre leki należy odstawiać stopniowo, pod kierunkiem lekarza.

Pomocne mogą być również ćwiczenia fizyczne. Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie Depression and Anxiety wykazało, że w grupie kobiet przyjmujących leki przeciwdepresyjne ćwiczenia fizyczne pomogły złagodzić seksualne skutki uboczne. Kobiety, które ćwiczyły krótko przed seksem, wydawały się mieć najlepsze wyniki. (Czytaj więcej tutaj).

Tabletki antykoncepcyjne

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na popęd płciowy kobiety może być skomplikowany. Niektóre kobiety zauważają, że tracą zainteresowanie seksem. Inne kobiety zauważają, że ich libido wzrasta.

Niektórzy eksperci uważają, że tabletki antykoncepcyjne utrudniają produkcję testosteronu u kobiet. Testosteron jest hormonem płciowym zwykle związane z mężczyznami, ale ciała kobiet produkują go, jak również. I odgrywa on rolę w popędzie płciowym.

Jednak badania przeprowadzone w 2013 roku w The Journal of Sexual Medicine wykazały, że rola ta jest niejasna.

W badaniu tym naukowcy przeanalizowali dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. Jeden rodzaj pigułki był uważany za mający mniejszy wpływ na testosteron; drugi nie miał.

Uczestnikami badania były kobiety, które uważały, że ich niski popęd płciowy został wywołany przez pigułkę antykoncepcyjną, której używały. Kobiety zostały losowo przydzielone do podjęcia jednego z dwóch pigułek badanych na sześć 28-dniowych cykli.

Pod koniec badania, naukowcy odkryli, że obie grupy leczenia miały poprawę funkcji seksualnych. To doprowadziło ich do pytania, czy testosteron był winowajcą.

Kobiety, które podejrzewają, że mają seksualne skutki uboczne od pigułek antykoncepcyjnych są zachęcane do wizyty u lekarza. Inny rodzaj pigułki może być bardziej odpowiedni. Albo, kobiety mogą być zmuszone do zmiany metody antykoncepcji na niehormonalną, taką jak wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) lub prezerwatywy.

Finasteryd (Proscar i Propecia)

Trzeci rodzaj leków, o których dziś porozmawiamy, jest przepisywany mężczyznom. Oba zawierają aktywny składnik finasteryd, ale w różnych ilościach i do różnych celów. Proscar jest stosowany w leczeniu problemów spowodowanych przez powiększoną prostatę. Propecia jest przeznaczona dla pacjentów z łysieniem typu męskiego.

Oba leki są związane z obniżeniem libido i zaburzeniami erekcji, które mogą utrzymywać się nawet po zaprzestaniu przyjmowania leku. Niektórzy mężczyźni zażywający Propecię mają również problemy z wytryskiem i orgazmem.

Mężczyźni, którzy czują, że ich problemy seksualne mogą być spowodowane przez Proscar powinni porozmawiać ze swoim urologiem. Być może istnieją inne leki i sposoby leczenia powiększonej prostaty, które należy zbadać.

Mężczyźni, którzy przyjmują Propecię mogą rozważyć inne metody leczenia łysienia, jeśli niskie libido stanie się problemem.

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz