• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Młodzi mężczyźni i zaburzenia erekcji

Jeśli zwrócić uwagę na media, można by pomyśleć, że zaburzenia erekcji (ED) dzieje się tylko do starszych mężczyzn. Reklamy leków ED mają tendencję do pokazania mężczyzn z solą i pieprzem włosy omawiając, jak ich poprawiona erekcja pomaga im czuć się młodo ponownie. Komedianci mogą żartować o życiu seksualnym starszego mężczyzny - lub jego braku.

To prawda, że szanse na rozwój ED wzrastają wraz z wiekiem. Wiele schorzeń związanych z ED, takich jak cukrzyca i choroby serca, zaczyna występować wraz z wiekiem.

Ale czy wiesz, że ED dotyka również znaczną liczbę młodszych mężczyzn?

W 2017 roku Sexual Medicine Reviews opublikowało badanie, które skupiło się na ED młodszych mężczyzn. Autorzy oszacowali, że nieco ponad połowa mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat ma problemy z erekcją w jakimś stopniu. Ale młodsi mężczyźni wciąż są dotknięci tym problemem.

Ilu? Oto kilka wyników badań, którymi podzielili się naukowcy:

  • W wielonarodowym badaniu obejmującym prawie 28 000 mężczyzn, 11% mężczyzn w wieku 30 lat i 8% mężczyzn w wieku 20 lat miało ED.
  • Szwajcarskie badanie ponad 2500 mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat wykazało, że około 30% mężczyzn miało pewien stopień ED.
  • Włoskie badanie wykazało wzrost ED u mężczyzn poniżej 40 roku życia, z odsetkiem rosnącym z 5% w 2010 r. do ponad 15% w 2015 r.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nasilenie ED może się różnić. Niektórzy mężczyźni z ED nie mogą uzyskać erekcji w ogóle. Inni mają problemy od czasu do czasu. A inni czują, że ich erekcje nie są tak mocne, jak by chcieli.

Wskaźniki ED może być wyższa niż zgłoszone, zbyt. Wielu mężczyzn nie są wygodne omawianie ich erekcji z lekarzem, więc cierpią w milczeniu. Niektórzy lekarze mogą nie zdawać sobie sprawy, że ED dotyka młodszych mężczyzn i mogą nie pytać o zdrowie seksualne.

Dlaczego młodsi mężczyźni mogą mieć ED?

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka ED. Dlaczego więc młodsi mężczyźni mogą na nie zachorować?

Odpowiedź jest skomplikowana. ED może być spowodowane zarówno problemami fizycznymi, jak i psychologicznymi, a czasami występuje połączenie różnych czynników.

Autorzy badania omówili kilka możliwości:

  • Problemy naczyniowe. Sztywna erekcja zależy od dobrego przepływu krwi do penisa. Jeśli cokolwiek utrudnia ten przepływ, np. odkładanie się płytki nazębnej w naczyniach krwionośnych, erekcja może być trudna do osiągnięcia.
  • Zaburzenia hormonalne. Choroby takie jak cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zespół Klinefeltera i inne mogą zaburzać funkcje erekcji.
  • Zaburzenia układu nerwowego. Mężczyźni ze stwardnieniem rozsianym, epilepsją, uszkodzeniem rdzenia kręgowego lub innymi zaburzeniami układu nerwowego mogą mieć problemy z erekcją, ponieważ ważne komunikaty z mózgu nie mogą "połączyć się" z genitaliami.
  • Efekty uboczne leków. Wiele leków, takich jak antydepresanty, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i leki przeciwpsychotyczne mają seksualne skutki uboczne, w tym zaburzenia erekcji. Problemy natury psychologicznej i emocjonalnej.
  • Zaburzenia erekcji mogą również wystąpić u mężczyzn z depresją i lękiem. Problemy z relacjami mogą odgrywać rolę, jak również.
  • Palenie tytoniu i zażywanie nielegalnych narkotyków. W innym badaniu, opublikowanym w 2013 roku w Journal of Sexual Medicine, młodsi mężczyźni z ED częściej palili lub używali narkotyków rekreacyjnych w porównaniu do ich starszych odpowiedników. W szczególności marihuana została powiązana z problemami z erekcją. Aktywny składnik narkotyku, tetrahydrokannabinol (THC), wchodzi w interakcję z białkami zwanymi receptorami kannabinoidowymi. Interakcja ta może zaburzać normalne funkcjonowanie mózgu. Badania wykazały, że może to mieć również wpływ na penisa.

Czasami te przyczyny działają razem. Na przykład, mężczyzna z cukrzycą może mieć sporadyczne ED, ale stają się tak niespokojny o jego zdolności do wykonywania i zadowolić swoją partnerkę, ED staje się częstsze. Lub, mężczyzna może brać leki, które powodują łagodne ED, ale stres związany z wydarzeniami życiowymi (takimi jak utrata pracy) może pogorszyć ED.

Wskazówki dotyczące przyszłych problemów medycznych dla młodych mężczyzn z ED?

Młodsi mężczyźni powinni wiedzieć, że ED jest często objawem innych chorób medycznych, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Jak wspomnieliśmy powyżej, mężczyzna potrzebuje dobrego przepływu krwi do penisa, aby mieć erekcję. Krew jest tym, co nadaje erekcji jej sztywność.

Ale cukrzyca lub choroby serca mogą powodować miażdżycę - stwardnienie tętnic. Kiedy mężczyzna ma miażdżycę, cholesterol i inne materiały gromadzą się w jego tętnicach, utrudniając przepływ krwi. Miażdżyca może wystąpić wszędzie, ale ponieważ tętnice prącia są tak małe, często są jednymi z pierwszych, które ulegają zablokowaniu. W rezultacie, mniej krwi dopływa do penisa i pojawiają się problemy z erekcją.

ED jest czasami nazywane "markerem ostrzegawczym" - znakiem ostrzegawczym innych chorób, którymi należy się zająć.

Co młodsi mężczyźni mogą zrobić z ED?

Jeśli masz problemy z erekcją, potraktuj to poważnie. Porozmawiaj z lekarzem. Jeśli ED jest objawem innego schorzenia, rozpocznij leczenie. Być może będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany w stylu życia lub zacząć przyjmować leki, ale zajęcie się sytuacją teraz może pomóc Ci cieszyć się lepszym seksem w przyszłości.

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz