• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Młodzi mężczyźni i zaburzenia erekcji

Jeśli zwrócisz uwagę na media, możesz pomyśleć, że zaburzenia erekcji (ED) występują tylko u starszych mężczyzn. Reklamy leków na ED mają tendencję do pokazania mężczyzn z solą i pieprzem włosy omawiając, jak ich poprawione erekcji pomaga im czuć się młodo ponownie. Komicy mogą żartować o życiu seksualnym starszego mężczyzny - lub jego brak.

To prawda, że szanse na rozwój ED rosną wraz z wiekiem. Wiele stanów chorobowych związanych z ED, takich jak cukrzyca i choroby serca, zaczyna się pojawiać wraz z wiekiem.

Ale czy wiesz, że ED dotyczy także znacznej liczby młodszych mężczyzn?

W 2017 roku, Sexual Medicine Reviews opublikował badania, które skupiały się na ED młodszych mężczyzn. Autorzy oszacowali, że nieco ponad połowa mężczyzn między 40 a 70 ma problemy z erekcją do pewnego stopnia. Ale młodsi mężczyźni są nadal dotknięte.

Ile? Oto kilka wyników badań, którymi podzielili się naukowcy:

W międzynarodowym badaniu prawie 28.000 mężczyzn, 11% mężczyzn w wieku 30 lat i 8% mężczyzn w wieku 20 lat miało ED.
Szwajcarskie badanie ponad 2500 mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat wykazało, że około 30% mężczyzn posiadało jakiś stopień ED.
Włoskie badanie wykazało wzrost ED u mężczyzn poniżej 40 roku życia, przy czym wskaźniki te wzrosły z 5% do 2010 r. do ponad 15% w 2015 r.
Ważne jest, aby zrozumieć, że stopień nasilenia ED może być różny. Niektórzy mężczyźni z ED nie mogą w ogóle uzyskać erekcji. Inni mają problemy od czasu do czasu. A inni czują, że ich erekcje nie są tak silne, jak by chcieli.

Wskaźniki ED również mogą być wyższe niż zgłoszone. Wielu mężczyzn nie czuje się komfortowo omawiając swoją erekcję z lekarzem, więc cierpią w milczeniu. Niektórzy lekarze mogą nie zdawać sobie sprawy, że erekcja dotyka młodszych mężczyzn i mogą nie pytać o zdrowie seksualne.

Dlaczego Młodsi mężczyźni mogą dostać ED?

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka dla SOR. Więc dlaczego młodsi mężczyźni mogliby go dostać?

Odpowiedź jest skomplikowana. ED może być spowodowany zarówno przez problemy fizyczne jak i psychologiczne, a czasami występuje kombinacja tych czynników.

Autorzy badania omówili kilka możliwości:

  • Problemy naczyniowe. Sztywna erekcja zależy od dobrego przepływu krwi do penisa. Jeśli cokolwiek utrudnia ten przepływ, np. nagromadzenie się płytki nazębnej w naczyniach krwionośnych, erekcja może być trudna do osiągnięcia.
  • Zaburzenia hormonalne. Choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, zespół Klinefeltera i inne mogą zakłócać funkcje erekcji.
  • Zaburzenia układu nerwowego. Mężczyźni ze stwardnieniem rozsianym, padaczką, urazem rdzenia kręgowego lub innymi zaburzeniami układu nerwowego mogą mieć problemy z erekcją, ponieważ ważne wiadomości z mózgu nie mogą "łączyć się" z narządami płciowymi.
  • Efekty uboczne leków. Wiele leków, takich jak leki przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i leki przeciwpsychotyczne mają seksualne skutki uboczne, w tym zaburzenia erekcji.
  • Zagadnienia psychologiczne i emocjonalne. Zaburzenia erekcji mogą wystąpić również u mężczyzn z depresją i lękiem. Kwestie relacji mogą odgrywać rolę, jak również.
  • Palenie tytoniu i nielegalne używanie narkotyków. W innym badaniu, opublikowanym w 2013 roku w Journal of Sexual Medicine, młodsi mężczyźni z ED byli bardziej skłonni do palenia lub używania narkotyków rekreacyjnych w porównaniu do ich starszych odpowiedników. W szczególności marihuana jest związana z problemami z erekcją. Substancja czynna leku, tetrahydrokanabinol (THC), wchodzi w interakcje z białkami zwanymi receptorami kannabinoidowymi. Interakcja ta może zaburzać normalne funkcjonowanie mózgu. Badania wykazały, że może to mieć wpływ na penisa.

Zaburzenia erekcji u młodych

Czasami, te przyczyny działają razem. Na przykład, mężczyzna z cukrzycą może mieć sporadyczne ED, ale stają się tak niespokojny o jego zdolność do wykonywania i proszę jego partnera, ED staje się częstsze. Lub, mężczyzna może być biorąc leki, które powoduje łagodne ED, ale stres wydarzenia życia (np. utrata pracy) może pogorszyć ED.

Wskazówki dotyczące przyszłych problemów medycznych dla młodych mężczyzn z ED?

Młodsi mężczyźni powinni wiedzieć, że ED jest często objawem innych stanów chorobowych, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Jak wspomnieliśmy powyżej, człowiek potrzebuje dobrego przepływu krwi do swojego penisa, aby mieć erekcję. Krew jest tym, co nadaje erekcji jej sztywność.

Ale cukrzyca lub choroby serca mogą powodować miażdżycę - stwardnienie tętnic. Kiedy mężczyzna ma miażdżycę, w jego tętnicach gromadzi się cholesterol i inne materiały, co utrudnia przepływ krwi. Miażdżyca może wystąpić wszędzie, ale ponieważ tętnice prącia są tak małe, że często są jednymi z pierwszych, które się blokują. W rezultacie mniej krwi płynie do penisa i pojawiają się problemy z erekcją.

ED jest czasami nazywana "znacznikiem wartownika" - znakiem ostrzegawczym o innych chorobach, którymi należy się zająć.

Co młodzi mężczyźni mogą zrobić z ED?

Jeżeli masz problemy z erekcją, potraktuj to poważnie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Jeśli twój ED jest objawem innej choroby, zacznij leczenie. Być może będziesz musiał dokonać pewnych zmian w stylu życia lub pójść na leki, ale dbanie o sytuację teraz może pomóc Ci cieszyć się więcej seksu w przyszłości.

 

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz