• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Korzyści zdrowotne płynące z seksu

Dobre zdrowie seksualne jest częścią dobrego ogólnego stanu zdrowia.  Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób uprawianie seksu jest dobre dla twojego zdrowia?

Oto tylko niektóre z korzyści:

Seks może być świetnym środkiem odstresowującym.  Badania na ludziach i zwierzętach wykazały, że uprawianie większej ilości seksu może zmniejszyć ciśnienie krwi, poprawić reakcje na stres i zmniejszyć lęk.

Seks może spalić kalorie. Czy kiedykolwiek myślałeś o seksie jako o ćwiczeniach? W zależności od tego jak intensywny jesteś, możesz spalić od 85 do 250 kalorii podczas pół godziny seksu. Niektóre czynności mają tendencję do spalania większej ilości kalorii niż inne, takie jak taniec z partnerem lub próby bardziej uciążliwych pozycji.

Seks może powstrzymywać powszechne przeziębienie. W badaniu 112 studentów, naukowcy z Wilkes College w Pensylwanii odkryli, że osoby, które "często" uprawiały seks (raz lub dwa razy w tygodniu), miały wyższy poziom immunoglobuliny A (IgA) w swojej ślinie. IgA to rodzaj przeciwciała, które pomaga wzmocnić układ odpornościowy. (Co ciekawe, uczniowie, którzy uprawiali seks częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu, nie widzieli takich samych wyników).

Kiedy masz orgazm, twój mózg produkuje więcej oksytocyny, "hormonu miłości". Dla wielu ludzi (ale nie dla wszystkich) oksytocyna promuje poczucie więzi, bliskości i intymności. Oksytocyna łagodzi również stres u niektórych osób. I niekoniecznie musisz mieć orgazm, aby czerpać z tego korzyści. Proste dotknięcie lub przytulenie może pobudzić produkcję oksytocyny. Oksytocyna wiąże się również z łagodzeniem bólu i lepszym snem.

Seks może być dobry dla twojego serca. W styczniu 2010 r. w American Journal of Cardiology ukazało się badanie dotyczące związku między seksem a chorobami serca. Stwierdzono, że mężczyźni, którzy uprawiali seks raz w miesiącu lub mniej, są bardziej narażeni na choroby serca w porównaniu z tymi, którzy uprawiali seks dwa lub trzy razy w tygodniu. Ponieważ seks jest jak ćwiczenia fizyczne, tętno wzrasta, a krew płynie szybciej.

Należy pamiętać, że chociaż seks jest uważany za bezpieczny dla większości pacjentów z sercem, należy zgłosić się do lekarza, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące seksu i serca.

Seks na zdrowie

Seks może podnieść Twoją samoocenę. Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin poprosili 450 osób o podanie powodów, dla których (lub osób, które znają) uprawiały seks. Następnie, naukowcy zapytali 1500 studentów studiów licencjackich, jak te powody miały zastosowanie do ich życia. Niektórzy z nich zgłosili, że seks sprawił, że poczuli się o sobie lepiej, ponieważ ich partner ich pożądał lub sprawił, że czuli się sexy.

W przypadku mężczyzn, regularny seks może obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Według badań przedstawionych na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego w 2015 roku częsty wytrysk może obniżyć ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego u mężczyzny. W badaniu przeprowadzonym u prawie 32 000 mężczyzn ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego spadło o około 20% u mężczyzn, którzy mieli wytrysk co najmniej 21 razy w miesiącu w porównaniu z mężczyznami, którzy mieli wytrysk 4-7 razy w miesiącu.

Seks może złagodzić bóle głowy. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić uprawiania seksu podczas bólu głowy, być może zechcesz to jeszcze raz przemyśleć. Badanie przeprowadzone w 2013 roku w Cephalgia wykazało, że u niektórych osób, które cierpią na migreny lub klasterowe bóle głowy, seks przynosi ulgę w bólu głowy. (Zauważ, że niektórzy pacjenci z bólem głowy zgłaszali, że seks spotęgował ich ból, więc być może będziesz musiał eksperymentować).

Seks może pomóc ci lepiej spać. Wiele osób uważa, że seks jest dobry na bezsenność. Kiedy masz orgazm, twój organizm uwalnia prolaktynę, hormon, który może sprawić, że poczujesz się senny. Dla kobiet orgazm zwiększa produkcję estrogenów, co sprzyja głębszemu senowi. A odpowiedni wypoczynek może sprawić, że seks będzie jeszcze lepszy zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

To wszystko są wielkie powody do uprawiania seksu. Ale czy wiesz, że jest też odwrotnie? Dobra dbałość o swoje zdrowie może prowadzić do lepszego seksu.

Na przykład, utrzymywanie cukrzycy pod kontrolą może pomóc mężczyznom w uzyskaniu lepszej erekcji.  Może również pomóc kobietom w smarowaniu pochwy i libido.  

Regularne ćwiczenie może również poprawić Twoje życie seksualne.  Ćwiczenia utrzymują nasze ciało silne i elastyczne, dając nam więcej energii na aktywność seksualną. Może pomóc złagodzić niepokój i depresję, dwa warunki, które mogą zakłócać popęd seksualny. Ćwiczenia mogą również zwiększyć naszą pewność siebie poprzez wzmocnienie wizerunku naszego ciała. A endorfiny uwalniane podczas ćwiczeń mogą sprawić, że będziemy się szybciej budzić i bardziej cieszyć się seksem.

Jak powiedzieliśmy powyżej, dobre zdrowie seksualne jest częścią dobrego ogólnego stanu zdrowia. A dobre zdrowie ogólne może poprawić nasze zdrowie seksualne. Te dwie rzeczy idą ze sobą w parze.

Czy możesz sobie wyobrazić inne sposoby na to, by seks poprawił twoje zdrowie? Możesz podzielić się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz