Czy kiedykolwiek myślałeś o spotkaniu z terapeutą seksualnym w celu uzyskania pomocy w rozwiązaniu problemu seksualnego?
Jeśli to pytanie sprawia, że czujesz się niekomfortowo, nie jesteś sam. Pomysł omawiania zawiłości swojego życia seksualnego z nieznajomym może być niezręczny, zwłaszcza jeśli uważasz, że trudno jest rozmawiać o seksie. A terapia seksualna może mieć powietrze tajemnicy wokół niego. Co, dokładnie, dzieje się podczas sesji?
Mówiąc najprościej, terapia seksualna jest formą psychoterapii zaprojektowaną w celu rozwiązania problemów seksualnych dla osób indywidualnych i par. Dla wielu osób stanowi ona bezpieczny, ustrukturyzowany sposób radzenia sobie z wieloma problemami seksualnymi. Terapia może pomóc ci spojrzeć na swoją sytuację w zdrowszy sposób i nauczyć się nowych umiejętności, które możesz zastosować w domu.
Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z terapii seksualnej, warto wziąć pod uwagę elementy, które ze sobą współpracują. Istotne są powody, dla których szukasz terapii, twój terapeuta, twój związek i twoje zaangażowanie w proces.
(Uwaga: Przed rozpoczęciem terapii seksualnej należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia pełnego badania lekarskiego. Wiele problemów seksualnych ma przyczyny fizyczne. Na przykład, zaburzenia erekcji (ED) mogą być wczesną oznaką choroby serca lub cukrzycy. Bolesny seks u kobiet może być związany z endometriozą lub zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy).
Teraz przyjrzyjmy się temu bliżej.
Twoje powody
Dlaczego możesz rozważyć terapię seksualną?
Powodów może być kilka. Terapeuci mogą pomóc klientom:
- dowiedzieć się więcej o swojej seksualności, w tym o anatomicznych aspektach seksu
- zbudować umiejętności komunikacyjne, aby mogli rozmawiać z partnerami o seksie
- opracować strategie i techniki poprawy relacji seksualnej pary
- pracować nad pytaniami dotyczącymi orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej poradzić sobie z przeszłością związaną z wykorzystywaniem seksualnym lub traumą
- nauczyć się radzić sobie z niepożądanymi zachowaniami seksualnymi lub kompulsjami
Twój terapeuta
Terapeuci seksualni są wyszkolonymi profesjonalistami. Mogą być psychologami, lekarzami, pracownikami socjalnymi lub innymi klinicystami. Zazwyczaj posiadają oni dyplom ukończenia studiów i specjalne przeszkolenie w zakresie kwestii seksualnych i doradztwa. Zanim zaczniesz, zapytaj o ich referencje i licencje. Twój lekarz może również skierować cię do terapeuty lub pomóc ci wybrać terapeutę, który specjalizuje się w twojej konkretnej sytuacji.
Aby terapia seksualna była skuteczna, ważne jest, abyś czuł się komfortowo ze swoim terapeutą. Większość terapeutów rozumie, że rozmowy o seksie mogą być krępujące i onieśmielające. Są oni przeszkoleni, aby dać ci spokój i zadawać delikatne pytania, które pozwolą ci się otworzyć.
Nie każda relacja terapeuta-klient się jednak sprawdza. Jeśli nie czujesz, że masz dobry kontakt ze swoim terapeutą, możesz iść dalej i spotkać się z innym terapeutą. Nie zniechęcaj się, jeśli zajmie Ci to trochę czasu. Odpowiedni terapeuta jest tam dla Ciebie.
Twój partner
Jeśli jesteś częścią pary, możesz lub nie zdecydować się na to, aby Twój partner również przychodził na sesje. Ta decyzja należy wyłącznie do Ciebie.
Należy jednak pamiętać, że problemy seksualne są często problemem pary. Dysfunkcja seksualna u jednego z partnerów może mieć głęboki wpływ na drugiego partnera i dynamikę związku. Na przykład, jeśli jednemu partnerowi brakuje zainteresowania seksem, drugi partner może martwić się o związek lub zastanawiać się nad romansem. Albo, jeśli jedno z nich doświadcza bólu podczas penetracji, drugie może czuć się sfrustrowane lub przestraszone powodowaniem dalszego bólu.
Trudno jest rozmawiać o seksie i nawet pary, które są ze sobą od dłuższego czasu, mogą potrzebować pracy nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi i pielęgnowaniem związku. Terapeuta może pomóc każdemu partnerowi zrozumieć perspektywę drugiej osoby, aby mogli wrócić do pracy w zespole.
Środowisko
Sesje zazwyczaj odbywają się w gabinecie terapeuty. Wielu terapeutów projektuje swoje przestrzenie konsultacyjne tak, aby czuli się w nich mile widziani, zrelaksowani i bezpieczni.
Sesje terapeutyczne mogą odbywać się również online, za pomocą bezpiecznego programu do wideorozmów. Taki układ jest szczególnie odpowiedni dla osób, które nie mogą podróżować na spotkania lub czują się zbyt niezręcznie rozmawiając o sprawach seksualnych osobiście. Podczas gdy większość sesji telezdrowotnych nadal odbywa się "twarzą w twarz", istnieje pewien stopień dystansu między Tobą a terapeutą.
Sesje
Co się dzieje po rozpoczęciu sesji?
To zależy od powodów, dla których szukasz terapii. Ale niektóre tematy są wspólne:
- Terapia seksualna to terapia rozmowa. Twoje sesje nie powinny obejmować żadnego kontaktu fizycznego ani stosunków seksualnych, z partnerami lub z terapeutą.
- Mogą pojawić się trudne, osobiste pytania. Terapeuta prawdopodobnie zapyta cię o twoje zdrowie fizyczne, twój związek z partnerem, twoje wychowanie i edukację seksualną oraz twoje nastawienie do seksu. Może też zapytać o orientację seksualną, tożsamość płciową i wszelkie urazy seksualne w przeszłości lub przemoc domową. Ważne jest, aby odpowiedzieć na te pytania szczerze. Pamiętaj, że znajdujesz się w bezpiecznej przestrzeni, a terapeuta zrozumie, jeśli poczujesz niechęć lub zakłopotanie w rozmowie. Poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz. Jeśli czujesz, że nie potrafisz otwarcie rozmawiać z danym terapeutą, rozważ wizytę u innego.
- Mogą być ćwiczenia i "zadania domowe". Niektórzy terapeuci stosują odgrywanie ról, aby pomóc partnerom w komunikacji. Mogą też nauczyć cię sposobów relaksacji lub radzenia sobie z dysfunkcjami seksualnymi w sypialni. Na przykład, mężczyzna z przedwczesnym wytryskiem może nauczyć się technik opóźniania orgazmu.
W dzisiejszych czasach wielu terapeutów bada ze swoimi pacjentami zjawisko mindfulness. Mindfulness pozwala skupić się na chwili obecnej i odpuścić wszelkie rozpraszające myśli. Możesz zostać poproszony o wypróbowanie technik mindfulness podczas seksu, utrzymując swoją uwagę na przyjemności i intymności, a nie na problemach, z którymi się zmagasz.
Skupienie uwagi jest kolejną popularną techniką terapii seksualnej. Podejście to, praktykowane w domu, przechodzi od dotyku nieseksualnego do seksualnego, a jego celem jest budowanie zaufania i intymności między partnerami. Inną "pracą domową" może być czytanie lub oglądanie materiałów edukacyjnych na temat fizycznych, emocjonalnych i psychologicznych aspektów seksualności.
Rezultaty
Kiedy zaczniesz widzieć rezultaty? Odpowiedź jest różna dla każdego. Twój terapeuta zasugeruje, jak często powinniście się spotykać i na jak długo. Jednak terapia seksualna jest najbardziej korzystna, gdy włożysz w nią wysiłek. Zachowaj otwarty umysł i postępuj zgodnie z sugestiami, ćwiczeniami i zadaniami domowymi. Może to zająć trochę czasu, ale zmiany w twoim zdrowiu seksualnym, związku i ogólnym samopoczuciu mogą sprawić, że warto będzie podjąć tę podróż.
Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)