• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Jak seks wpływa na twój mózg?

Seks może upiększać nasze noce i dni, ze słodką przyjemnością i podnieceniem, łagodząc stres i zmartwienia. I, oczywiście, seks jest kluczem do zapewnienia, że rasa ludzka żyje dalej. W tym artykule pytamy, "Jak seks wpływa na to, co dzieje się w mózgu?"

Seks wpływa na aktywność naszego mózgu w sposób, który może wpływać na nasze emocje, wrażliwość na ból, a nawet sen.
Wiadomo, że stosunek seksualny ma wpływ na sposób, w jaki funkcjonuje reszta naszego ciała.

Ostatnie badania wykazały, że może to mieć wpływ na to, ile jemy i jak dobrze funkcjonuje serce.

Jak donieśliśmy w Medical News Today, seks został wymieniony jako skuteczna metoda spalania kalorii, a naukowcy zauważają, że apetyt jest zmniejszony w następstwie.

Również badanie opublikowane w Journal of Health and Social Behavior w 2016 roku wykazało, że kobiety, które mają satysfakcjonujący seks w późniejszym okresie życia, mogą być lepiej chronione przed ryzykiem nadciśnienia.

Wiele z oddziaływań seksu na organizm jest w rzeczywistości związanych ze sposobem, w jaki ta rozrywka wpływa na aktywność mózgu i uwalnianie hormonów w centralnym układzie nerwowym.

Tutaj wyjaśniamy, co dzieje się w mózgu, gdy jesteśmy pobudzeni seksualnie, i przyglądamy się, jak ta aktywność może prowadzić do zmian nastroju, metabolizmu i postrzegania bólu.

Aktywność mózgu i stymulacja seksualna
Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, wykazano, że stymulacja seksualna i satysfakcja zwiększają aktywność sieci mózgowych związanych z bólem i stanami emocjonalnymi, a także z systemem nagród.

Doprowadziło to niektórych badaczy do polubienia seksu z innymi używkami, od których oczekujemy natychmiastowego "haju", takimi jak narkotyki i alkohol.

Wpływ seksu na mózg

Stymulacja mózgu i prącia

W badaniu przeprowadzonym w 2005 r. przez naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen w Holandii wykorzystano pozytonową tomografię emisyjną do monitorowania przepływu krwi przez mózg uczestników płci męskiej w czasie, gdy ich genitalia były stymulowane przez partnerki.

Skany wykazały, że stymulacja penisa we wzwodnym stanie zwiększa przepływ krwi w tylnej części insuli i wtórnej korze somatosensorycznej w prawej półkuli mózgu, a jednocześnie zmniejsza ją w prawej części migdałowej.

Izolacja jest częścią mózgu, która została powiązana z przetwarzaniem emocji, jak również z odczuwaniem bólu i ciepła. Podobnie drugorzędna kora somatosensoryczna odgrywa ważną rolę w kodowaniu odczuć bólu.

Jeśli chodzi o migdałki, wiadomo, że są one zaangażowane w regulację emocji, a dysregulacje ich aktywności zostały związane z rozwojem zaburzeń lękowych.

Starsze badania z tej samej uczelni, które koncentrowały się na regionach mózgu, które były aktywowane w czasie wytrysku, wykazały, że nastąpił wzrost przepływu krwi do móżdżku, który również odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu emocji.

Badacze porównują aktywację móżdżku podczas wytrysku do pośpiechu przyjemności spowodowanego innymi czynnościami, które stymulują system nagradzania mózgu.

"Nasze wyniki odpowiadają raportom o aktywacji móżdżku podczas gorączki heroinowej, pobudzeniu seksualnym, słuchaniu przyjemnej muzyki i nagrodzie pieniężnej."

Mózg i kobiecy orgazm

W zeszłorocznych badaniach nad kobiecym orgazmem naukowcy z Uniwersytetu Rutgers w Newark, NJ, monitorowali aktywność mózgu 10 uczestniczek, gdy osiągały one szczyt swojej przyjemności - albo poprzez samostymulację, albo poprzez stymulację przez swoich partnerów.

Obszary, które zostały "znacząco aktywowane" podczas orgazmu, zespół znalazł, obejmowały część kory przedczołowej, kory orbitowo-żołądkowej, wyspy, żyły kingulacyjnej i móżdżku.

Te regiony mózgu są w różnym stopniu zaangażowane w przetwarzanie emocji i doznań bólowych, jak również w regulację niektórych procesów metabolicznych i podejmowania decyzji.

Inne badania, które wcześniej były prowadzone na temat laryngologii, sugerowały, że rytmiczna i przyjemna stymulacja związana z orgazmem wprowadza mózg w stan transu. Autor badania Adam Safron porównuje wpływ kobiecych orgazmów na mózg z tym wywołanym przez taniec lub słuchanie muzyki.

"Muzyka i taniec mogą być jedynymi rzeczami, które zbliżają się do seksualnej interakcji w ich mocy porywania rytmów neuronowych i wytwarzania zmysłowego wchłaniania i transu", pisze.

"To znaczy," dodaje, "powody, dla których cieszymy się doświadczeniami seksualnymi, mogą w dużym stopniu pokrywać się z powodami, dla których cieszymy się doświadczeniami muzycznymi, zarówno pod względem proksymalnych (tj. neuronowe porywanie i indukowanie stanów transu), jak i ostatecznych (tj. wybór partnera i wiązanie) poziomów przyczynowości".

Seks i aktywność hormonalna

Więc co to wszystko znaczy? W zasadzie oznacza to, że seks może wpływać na nasz nastrój - zwykle na lepsze, ale czasami na gorsze.

Uprawiając seks uwalnia się wiele hormonów związanych z emocjami. To zwykle dobrze wróży naszemu nastrojowi, ale są pewne wyjątki.
Uprawianie seksu wielokrotnie wiązało się z poprawą nastroju oraz psychologicznego, a także fizjologicznego, relaksu.

Powodem, dla którego możemy odczuwać, że stres dotyka nas mniej po sesji między arkuszami, jest region mózgu zwany podwzgórzem.

Podwzgórze nakazuje uwolnienie hormonu zwanego oksytocyną.

Wyższy poziom oksytocyny może sprawić, że poczujemy się bardziej zrelaksowani, ponieważ badania wykazały, że może ona zrównoważyć działanie kortyzolu, hormonu związanego ze zwiększonym stanem stresu.

Oksytocyna nie tylko uspokaja, ale także tłumi nasze poczucie bólu. Badanie z 2013 roku wykazało, że ten hormon może łagodzić bóle głowy u osób żyjących z nimi jako schorzenie przewlekłe.

Inne badanie z 2013 roku sugeruje, że inny zestaw hormonów uwalnianych podczas stosunku płciowego - zwanych endorfinami - może również łagodzić ból związany z klastrowymi bólami głowy.

Czy seks może nas też uspokoić?

Niestety, odpowiedź na to pytanie brzmi "tak". Podczas gdy seks jest ogólnie okrzyknięty wielkim naturalnym lekarstwem na bluesa, mała część populacji w rzeczywistości zgłasza natychmiastowy spadek, a nie natychmiastowy wzrost po zaangażowaniu się w tę aktywność.

Stan ten nazywany jest "dysforią poporodową", a jego przyczyny pozostają w dużej mierze nieznane. W jednym z badań przeprowadzonych w 2010 roku rozmawiano z 222 studentkami uniwersytetów, aby lepiej zrozumieć jego skutki.

Spośród tych uczestników 32,9% stwierdziło, że doświadczyło negatywnych nastrojów po seksie.

Zespół zauważył, że długotrwałe występowanie tego schorzenia może wynikać z przeszłych traumatycznych zdarzeń. W większości przypadków jednak jego przyczyny pozostawały niejasne i nie udało się wyeliminować predyspozycji biologicznych.

"Zwraca to uwagę na unikalny charakter [dysforii poporodowej], gdzie melancholia ogranicza się tylko do okresu po stosunku płciowym, a jednostka nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego ta dysphoria występuje" - piszą autorzy.

Seks może prowadzić do lepszego snu

Badania wykazały, że stosunek seksualny może również poprawić sen. Po orgazmie organizm uwalnia również wyższy poziom hormonu zwanego prolaktyną, który, jak wiadomo, odgrywa kluczową rolę we śnie.

Naukowcy z Central Queensland University w Australii również postawili hipotezę, że uwolnienie oksytocyny podczas seksu może działać uspokajająco, prowadząc do lepszego snu.

W przypadku mężczyzn stwierdzono wytrysk zmniejszający aktywność w korze przedczołowej, która jest regionem mózgu, o którym wiadomo, że szczególnie korzystnie wpływa na dobry sen.

Podczas snu kora przedczołowa wykazuje najwolniejszą aktywność fal mózgowych w porównaniu z innymi regionami mózgu, co wspomaga prawidłowe wykonywanie funkcji poznawczych w ciągu dnia.

Badacze twierdzą, że seks może prowadzić do lepszego funkcjonowania poznawczego w starszym wieku, chroniąc ludzi przed utratą pamięci i innymi zaburzeniami poznawczymi. Badania wykazały, że "starsi mężczyźni, którzy są aktywni seksualnie [...] mają zwiększony poziom ogólnych funkcji poznawczych".

Dla kobiet, bycie aktywnym seksualnie w późniejszym życiu wydaje się podtrzymywać pamięć, szczególnie. Efekty te mogą wynikać z działania hormonów, takich jak testosteron i oksytocyna, na które wpływa stosunek płciowy.

Więc następnym razem, gdy będziesz się wślizgiwać między prześcieradła z tym specjalnym kimś, wiedz tylko, że ta chwila pasji rozbudzi cały neuronowy pokaz fajerwerków, uwalniając specjalny koktajl hormonalny, który w najlepszym wypadku naładuje cały zestaw baterii biologicznych.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz