• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Jak leczenie raka może wpłynąć na funkcje seksualne?

CZY MOŻESZ NAM SZCZERZE POWIEDZIEĆ, JAK LECZENIE MOŻE WPŁYNĄĆ NA NASZE FUNKCJE SEKSUALNE?

Jest to najszersze i najbardziej oczywiste pytanie, ale wiele osób, które przeżyły lub pacjentów nigdy go nie zadaje, zwłaszcza jeśli nie zdają sobie sprawy, że wszystkie nowotwory i wszystkie metody leczenia raka mogą mieć wpływ na seksualność i, potencjalnie, płodność. "Nie mówię tylko o fizycznych mechanizmach seksu, ale o związkach, o obrazie ciała, o tym jak myślimy i jak się czujemy sami ze sobą", mówi Sharon Bober, Ph.D., dyrektor programu zdrowia seksualnego w Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie (Centrum Doskonałości Przeżycia LIVESTRONG).

15-letni chłopiec z rakiem kości, któremu amputowano część nogi, może nie mieć tak zwanego "seksualnego" nowotworu, ale "czego powinien się spodziewać, kiedy zacznie interesować się dziewczynami i będzie musiał wyjaśnić, że nie ma tej części nogi?", pyta dr Gregory Broderick, chirurg urologiczny i profesor urologii w Mayo Clinic w Jacksonville, FL, oraz były prezes Towarzystwa Medycyny Seksualnej Ameryki Północnej.

Nowotwory takie jak białaczka również nie wydają się "seksualne". Jednak, jak wyjaśnia Broderick, "wybijanie szpiku kostnego może mieć ogromny negatywny wpływ na funkcje seksualne mężczyzn i kobiet, ponieważ zmieniasz hormony". Niektóre chemioterapie mogą uszkadzać tkankę naczyniową i powodować powstawanie włóknistych blaszek w tętnicach, co prowadzi do zaburzeń erekcji."

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz