• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Ile kalorii spala sex?

 

Kiedy myślisz o aktywności fizycznej, bieganiu, biciu ciężarów, a nawet pływaniu, może przyjść ci do głowy. Ale co z seksem? Być może słyszałeś to już wcześniej: Zajęcie się swoim partnerem to świetny trening.

Czy to twierdzenie jest zasadne? Nie bardzo. Seks jako znacząca forma ćwiczeń jest przesadą. To sprawia, że krew ci pompuje. Ale wydatek kaloryczny z seksu nie jest tak wysoki, jak wielu ludzi uważa.

Co mówią badania?

Kilka badań opublikowanych w ciągu ostatnich kilku lat omawiało wydatki na płeć i kalorie. Jedno z nich, z Uniwersytetu Quebeckiego w MontrealTrusted Source, studiowało 21 par heteroseksualnych na początku lat 20. Badacze śledzili wydatki na energię podczas ćwiczeń i aktywności seksualnej. Do śledzenia aktywności używali opasek.

Postrzeganie wydatku energetycznego, postrzeganie wysiłku, zmęczenia i przyjemności było również oceniane po aktywności seksualnej.

Wszyscy uczestnicy zakończyli 30-minutową sesję ćwiczeń wytrzymałościowych na bieżni z umiarkowaną intensywnością w celu porównania wydatku kalorycznego.

Wyniki wykazały, że mężczyźni spalali średnio 101 kalorii (4,2 kalorii na minutę) podczas 24-minutowej sesji. Kobiety spalały 69 kalorii (3,1 kalorii na minutę). Średnia intensywność wynosiła 6,0 METS u mężczyzn i 5,6 METS u kobiet, co oznacza umiarkowaną intensywność. Podczas 30-minutowej sesji na bieżni o umiarkowanej intensywności, mężczyźni spalili 276 kalorii, a kobiety 213. Zauważono również, że postrzegany wydatek energetyczny podczas aktywności seksualnej był podobny u mężczyzn i kobiet w porównaniu do zmierzonego wydatku energetycznego.

Co oznaczają te wyniki? Seks nie spala tylu kalorii, co ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, ale liczba spalonych kalorii była wciąż znacząca.

Inne badanie opublikowane w New England Journal of Medicine nie jest tak wyrozumiałe jak szacowanie wydatków na kalorie dla aktywności seksualnej. Badanie mówi, że mężczyzna ważący 154 funty, przy 3 METach, wyda około 3,5 kalorii na minutę (210 kalorii na godzinę) podczas sesji stymulacji i orgazmu.

Ten poziom wydatków jest podobny do tego uzyskiwanego dzięki chodzeniu w umiarkowanym tempie (około 2,5 mili na godzinę). Ale badanie mówi, że przeciętna walka z aktywnością seksualną trwa tylko około sześciu minut. Oznacza to, że mężczyzna po 30-tce może spalić podczas stosunku seksualnego około 21 kalorii.

Jak spalić więcej kalorii podczas seksu

Biorąc pod uwagę badania, "przeciętna" aktywność seksualna nie będzie miała większego wpływu na twoje kaloryczne wydatki. Jeśli chcesz zwiększyć korzyści płynące z kolejnej rundy seksu, jak możesz zwiększyć ilość spalanych kilogramów?

Ile kalorii spalasz podczas seksu

Rób to dłużej
Racja wynika z tego, że jeśli chcesz spalić więcej kalorii, weź udział w aktywności seksualnej przez dłuższy czas.

Niech będzie intensywnie
Im cieplej jest, tym więcej się pocisz i tym więcej kalorii spalisz.

Spróbuj różnych pozycji
Jest taka rzecz jak kalkulator seksualny. Możesz wpisać płeć i wagę Ciebie i Twojego partnera, wraz z podaniem pozycji, które wykonałeś, a spalone kalorie są wysokie.

Dla kobiety, która waży 140 funtów i jej męskiego partnera, który waży 190 funtów, pozycja misjonarza z nią na dole przez 10 minut spali dla niej 14 kalorii. Spali dla niego 47 kalorii.

Gdyby stali podczas seksu z nią z przodu, spaliłaby 30 kalorii, a on 51 w 10 minut. Wreszcie, gdyby trzymał ją w górze przez 10 minut podczas seksu, spaliłby 65 kalorii, a ona 40.

Inne korzyści płynące z seksu

Poza wydatkami na kalorie, seks ma wiele innych zalet, które poprawiają twoje zdrowie.

Zdrowe serce
Według American Journal of Cardiology studyTrusted Source, mężczyźni, którzy uprawiali seks co najmniej dwa razy w tygodniu, byli mniej narażeni na rozwój chorób serca w porównaniu z mężczyznami, którzy uprawiali seks tylko raz w miesiącu.

Odciążenie od stresu i lepszy sen
Po orgazmie uwalniane są hormony zwane oksytocyną i prolaktyną. Zarówno oksytocyna jak i prolaktyna mają silne powiązania z sytością, relaksem i sennością.

Silniejsze mięśnie dna miednicy
Mięśnie dna miednicy wspierają pęcherz, jelito i macicę. Kiedy się kurczą, organy te są podnoszone i otwory do pochwy, odbytu i cewki moczowej są dokręcone.

Wzmocnienie tych mięśni wspiera kontrolę nad funkcjami organizmu, takimi jak oddawanie moczu. Może również zwiększyć zdolność do osiągania przyjemnych wrażeń podczas seksu.


Podsumowanie

Dowody różnią się w zależności od ilości kalorii spalanych podczas seksu, ale bezpieczny szacunek wynosi od 3 do 4 kalorii na minutę. Seks ma wiele innych korzyści dla zdrowia poza spalaniem kalorii, ale nie licz na to, że będzie miał wpływ na ilość aktywności fizycznej.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz