• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Endometrioza i Seks

Czy wiesz, że około 170 milionów kobiet na świecie ma endometriozę? Charakteryzując się przewlekłym bólem, stan ten może utrudniać aktywność seksualną wielu parom. Na szczęście są sposoby, aby sobie z tym poradzić, i porozmawiamy o nich dzisiaj.

Co to jest endometrioza?

Ten stan ginekologiczny obejmuje endometrium - wyściółkę macicy. Podczas cyklu miesiączkowego kobiety, endometrium przygotowuje się do ewentualnej ciąży. Jeśli nie zachodzi ciąża, błona śluzowa macicy zostaje przelana i opuszcza ciało wraz z krwią menstruacyjną.

Czasami tkanka endometrium rośnie poza macicą. Obszary tej tkanki, zwane implantami, mogą tworzyć się między innymi na jajnikach, jajowodach, pęcherzu, odbycie i wyściółce jamy brzusznej. Jest to endometrioza.

Kobiety z endometriozą mogą odczuwać znaczny ból, szczególnie w niektórych okresach cyklu miesiączkowego. Mogą one również odczuwać ból podczas seksu, oddawania moczu lub poruszania jelitami. Niektóre kobiety doświadczają krwawienia i plamienia między miesiączkami. Mogą mieć również biegunkę, zaparcia i mdłości.

Niepłodność jest również częstym problemem dla kobiet z endometriozą.

Niestety, nie ma na to lekarstwa. W zależności od lokalizacji i stopnia nasilenia, kobiety mogą być leczone za pomocą środków przeciwbólowych, terapii hormonalnych (np. tabletek antykoncepcyjnych) lub zabiegów chirurgicznych.

Endriometrioza i seks

Jak endometrioza wpływa na życie seksualne kobiety?

Intercyza może być bolesna dla kobiet z endometriozą. Ból ten może wahać się od lekkiego do ciężkiego i może się nasilać w niektórych momentach cyklu menstruacyjnego. Może on wystąpić podczas wszystkich prób odbycia stosunku lub po prostu podczas głębokiej penetracji. Wiele zależy od lokalizacji miejsc dotkniętych chorobą. Niektóre kobiety nadal odczuwają ból przez kilka dni po stosunku.

Nic dziwnego, że ból związany z endometriozą sprawia, że wiele kobiet niepokoi się o uprawianie seksu. Przewidywanie bólu może sprawić, że trudno będzie się zrelaksować. Niektóre kobiety zaczynają całkowicie unikać seksu, pozostawiając swojego partnera zastanawiającego się, co jest nie tak. Pary mogą zacząć dystansować się od siebie i czuć się odizolowane i przygnębione. Kobieta może czuć się jak porażka, ponieważ nie jest w stanie zadowolić swojego partnera. A jej partner może się martwić, że nie będzie już czuł się atrakcyjny.

Co mogą zrobić kobiety z endometriozą, aby komfortowo uprawiać seks?

Jeśli masz endometriozę, te wskazówki mogą pomóc:

  • Porozmawiaj ze swoim partnerem. Dobra komunikacja jest niezbędna dla par, które mają do czynienia z endometriozą. Twój partner może nie zrozumieć, jak bolesne jest to doświadczenie dla Ciebie. Jeśli w trakcie aktywności seksualnej coś cię boli, mów do niego. Zaproponuj inne czynności intymne, które są dla Ciebie wygodne. Dobra komunikacja jest ważna również poza sypialnią. Wiele par ma trudności z mówieniem o seksie, ale otwartość na endometriozę może pomóc obojgu w wypracowaniu sposobów radzenia sobie z nią. Jeśli potrzebujesz więcej pomocy, możesz rozważyć wizytę u terapeuty seksualnego lub doradcy dla par.
  • Plan. Może się okazać, że w niektórych punktach cyklu miesiączkowego masz więcej bólu z powodu wahań hormonalnych. Jeśli tak jest, spróbuj zaplanować seks na czas, kiedy masz mniej bólu. Ta strategia może nie brzmieć romantycznie, ale możesz to zrobić. Jeśli wiesz, że ból ma tendencję do ustępowania o określonej porze miesiąca, spróbuj zaplanować randkę na noc lub szybką ucieczkę z partnerem wtedy.
  • Spróbuj się zrelaksować. Wiemy, że łatwiej to powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza jeśli spodziewasz się bólu. Ale pamiętaj, że napięcie w organizmie może utrudniać seks i dodawać bólu. Kiedy jesteś w łóżku ze swoim partnerem, skup się na tym, co jest dobre, jak intymność, którą dzielisz, całowanie i pieszczoty, czy podniecenie połączenia. Także, próbuje utrzymywać twój ogólny stres poziomy puszek i znajdować sposoby dekompresja. Nie wahaj się pytać o pomoc od rodziny i przyjaciół, jeżeli ty znajdujesz twój obowiązki zbyt przytłaczający.
  • Eksperyment. Niektóre kobiety z endometriozą odczuwają więcej bólu w niektórych pozycjach, np. mężczyzna na górze. Głębokość penetracji, rzucanie penisem lub waga ciała Twojego partnera może pogorszyć stan tkanek endometriozy. Zamiast tego, spróbuj innych pozycji, które dają Ci większą kontrolę, jak side-by-side lub "doggy style". Pamiętaj też, że chociaż stosunek płciowy jest często głównym wydarzeniem, to nie musi być. Istnieje wiele innych sposobów na uprawianie seksu i dzielenie się intymnością. Seks oralny, całowanie, przytulanie, dotykanie, to wszystko są sposoby na połączenie. Ty i twoja partnerka też możecie cieszyć się tym rodzajem eksploracji.

Radzenie sobie z endometriozą może wymagać czasu i cierpliwości. Ale przy odrobinie elastyczności i kreatywności, Ty i Twój partner możecie nadal cieszyć się wspólnym seksem.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz