• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Edukator seksualny wyjaśnia, w jaki sposób antydepresanty mogą wpłynąć na Twój pociąg seksualny

Ugh, czego bym nie dał za to, żeby ktoś wymyślił antydepresant, który konsekwentnie nie wpływa na popęd seksualny! Tak wielu z nas z zaburzeniami równowagi chemicznej dostrzega spadek libido spowodowany depresją lub lękiem, czy też jakąkolwiek inną dolegliwością, tylko po to, by ją całkowicie stracić, gdy zostaniemy poddani leczeniu. Dla wielu z nas ten kompromis jest tego wart. Ale dla wielu innych, nie jest. I czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy w ogóle nie musieli dokonać tej wymiany?

Niektóre antydepresanty faktycznie zwiększają libido u niektórych ludzi. (Wellbutrin przychodzi na myśl.) Ale jeśli twój brak równowagi potrzebuje konkretnego leku i nie jest jednym z tych kilku, to możesz mieć pecha, mój przyjacielu.

Jak działą libido?

Ale czekaj! Nie masz zupełnego szczęścia! Według dr Emily Nagoski w swojej książce "Come As You Are", libido funkcjonuje na dwa sposoby: spontaniczne i responsywne pragnienie. Wiele osób myśli tylko o "spontanicznym" pożądaniu, które jest w zasadzie "czuję się napalona, więc wymyślę sposób na seks". Ale drugi rodzaj, "czułe" pożądanie, to "Jestem w sytuacji seksualnej i to sprawia, że czuję się napalony".

Widzisz tę różnicę? W jednym, napalony jest pierwszy. W dwóch, seks jest na pierwszym miejscu. W obu, ty jesteś pierwszy!

Antydepresanty a libido

Więc, załóżmy, że masz wrażenie, że twój popęd seksualny jest "znokautowany" po uruchomieniu antydepresanta, jak Prozac. W takim przypadku proponuję zrobić coś, co na początku może wydawać się trochę dziwne: rozpocząć aktywność seksualną (czy to ze sobą, czy z partnerem lub partnerami) i zobaczyć, co się dzieje.

To będzie inne doświadczenie i cykl pobudzający niż ten, do którego przywykłaś, jeśli miałaś więcej spontanicznego popędu seksualnego. Na początku może to być trochę niezręczne. Ale możesz być zaskoczony tym, jak twoje ciało może reagować na sytuacje jeszcze zanim twój mózg włączy się do gry.

Jak pobudzić libido?

Inną rzeczą, aby spróbować jest czytanie erotyki lub oglądanie porno, aby uzyskać nastrój, zanim zaczniesz się z partnerem lub wyciągając wibrator lub wtyczkę do tyłka lub cokolwiek zabawka do wyboru jest. To może być skuteczny sposób, aby (dosłownie) uzyskać soki płynące i dostać swoje ciało i mózg w stan seksownego przed dostaniem się do głównej atrakcji.

W końcu, jeśli jesteś w związku, porozmawiaj ze swoim partnerem. Powiedz im, co się dzieje. Powiedz im, że nie chodzi o nich. I zachęcaj ich do inicjowania seksu (jeśli to jest coś, z czym czujesz się komfortowo) ze świadomością, że może Ci to zająć kilka minut lub więcej, aby się w to zaangażować.

Zachęcam również do spojrzenia na ten nowy sposób, w jaki zachowuje się wasze ciało, jako na okazję do odkrycia innego sposobu bycia seksualnym, a nie stratą. Nowe doświadczenia - zwłaszcza w sypialni - są zawsze zabawne, prawda? Więc uprawiaj z nim seks, a jednocześnie daj zarówno sobie, jak i swojemu partnerowi trochę wdzięku, gdy go dopracowujesz. Ale wiedz, że absolutnie możesz to zrobić.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz