• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Definicje płci: Transseksualista i Transgender

Jeśli chodzi o płeć, definicje mogą być mylące.

Z pozoru brzmi to tak, jakby miało być proste. Weźmy na przykład płeć biologiczną. Łatwo powiedzieć, że samce mają penisy, a samice pochwy. Ale czy to koniecznie prawda?

Wcale nie. Na przykład, dziecko może urodzić się genetyczną kobietą, ale bez w pełni ukształtowanej pochwy (stan zwany agenezją pochwową). Dzieci z zespołem niewrażliwości na androgeny rodzą się jako genetyczne samce, ale ich ciała nie reagują na męskie hormony tak, jak powinny, co może dać im cechy żeńskie. (Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zaburzeniach w rozwoju płci).

Płeć ma również aspekty społeczne i kulturowe. Na przykład, tradycje kulturowe mogą skłaniać nas do myślenia, że chłopcy bawią się ciężarówkami, a dziewczynki lalkami. Ale nie zawsze tak jest. A takie role zmieniają się w czasie. Jeszcze w latach 60. niektóre gazety w Stanach Zjednoczonych podzieliły swoje ogłoszenia na "miejsca pracy dla mężczyzn" i "miejsca pracy dla kobiet". Nie jest to dziś powszechne i wielu mężczyzn i kobiet podejmuje zawody, które kiedyś nie były uznawane za odpowiednie dla ich płci.

Ponadto, niektórzy uważają się za bi-gender (zmiana ról płciowych w zależności od sytuacji) lub genderfluid (czucie się bardziej męskim lub bardziej kobiecym w pewnych momentach).

Tak więc, jak widzimy, płeć nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. W wielu przypadkach płeć jest zależna od jednostki.

Transgender i transseksualizm

Transgender i Transseksualista

Dwa terminy, które często dają ludziom pauzę, to transseksualizm i transseksualizm. Jaka jest różnica? Czy może są jednym i tym samym?

Odpowiedź jest złożona i znów zależy od tego, jak ludzie postrzegają siebie.

Ogólnie rzecz biorąc, termin transgender jest używany do opisania osób, których ekspresja płciowa lub tożsamość płciowa różni się od ich płci biologicznej. Na przykład, biologiczny mężczyzna może czuć, że jest naprawdę przeznaczony do bycia kobietą. Może on zdecydować się na przebranie się za kobietę lub zostać poproszony o nadanie mu kobiecego imienia, wyrażając swoją płeć w sposób, który dla niego pracuje.

Osoba, która fizycznie przechodzi z płci urodzenia do drugiej - męskiej do żeńskiej lub żeńskiej do męskiej - jest często uznawana za transseksualną. Takie przejście może nastąpić za pomocą zabiegów hormonalnych i/lub operacji. Transseksualista jest terminem bardziej specyficznym niż transseksualista. Nie wszyscy transseksualiści decydują się na fizyczną zmianę płci.

Definicje te są jednak otwarte na interpretację. I mogą one oznaczać różne rzeczy dla różnych osób. Na przykład, osoba, która przeszła z mężczyzny na kobietę, może nazywać siebie kobietą, a nie transseksualistą. Inna osoba może mieć poczucie, że słowo transseksualista nie zawsze powinno oznaczać zmianę fizyczną lub chirurgiczną.

Jakiego terminu powinienem użyć?

Najprostszym sposobem odpowiedzi na to pytanie jest bezpośrednie zapytanie osoby. Co ona lub ona woli? Jakiego zaimka używa? Czy jego tożsamość płciowa jest sytuacyjna? Jeśli uważasz, że te pytania są zbyt osobiste, możesz spróbować podążać za wskazówkami danej osoby.

Twoja kolej

Jakich słów używasz, aby opisać swoją płeć? Możesz zostawić nam swój komentarz i opowiedzieć swoją historię.

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz