• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Czy istnieją skutki uboczne dla masturbacji?


Masturbacja jest normalną i zdrową aktywnością seksualną z nielicznymi efektami ubocznymi. Wiele dziwacznych stwierdzeń otacza masturbację, takich jak ślepota, a większość z tych stwierdzeń jest nieprawdziwa.

Masturbacja jest wtedy, gdy jednostka stymuluje swoje genitalia dla przyjemności seksualnej, która może, ale nie musi prowadzić do orgazmu. Masturbacja jest powszechna wśród mężczyzn i kobiet w każdym wieku i odgrywa rolę w zdrowym rozwoju seksualnym.

Badania wykazały, że wśród młodzieży w wieku 14-17 lat w Stanach Zjednoczonych około 74 procent mężczyzn i 48 procent kobiet masturbuje się.

Wśród osób starszych masturbuje się około 63 procent mężczyzn i 32 procent kobiet w wieku od 57 do 64 lat.

Ludzie masturbują się z wielu powodów. Należą do nich przyjemność, radość, zabawa i uwalnianie napięcia. Niektóre osoby masturbują się same, podczas gdy inne masturbują się z partnerem.

Ten artykuł analizuje potencjalne skutki uboczne masturbacji i sortuje fakty z fikcji dotyczącej mitów o masturbacji. Określa on również niektóre korzyści zdrowotne wynikające z masturbacji.

Skutki uboczne masturbacji

Mity na temat masturbacji

Istnieje wiele mitów na temat masturbacji. Nawet jeśli wiele z nich zostały obalone kilka razy, wydaje się, że wskrzesić raz za razem.

Większość twierdzeń o masturbacji nie ma oparcia w nauce. Często nie ma dowodów naukowych, które wykazałyby, że masturbacja powoduje którykolwiek z sugerowanych niekorzystnych skutków. Masturbacja nie będzie powodować:

 • Ślepota
 • owłosione dłonie
 • impotencja w późniejszym okresie życia
 • dysfunkcja erekcji
 • kurczenie się penisa
 • krzywizna penisa
 • niska liczba plemników
 • Niepłodność
 • choroba psychiczna
 • słabość fizyczna

Niektóre pary martwią się, że ich związek musi być niezadowalający, jeśli któraś z nich masturbuje się; to też jest mit.

Większość mężczyzn i kobiet nadal masturbuje się samotnie lub razem, gdy są w związku lub w małżeństwie, a wielu uważa, że jest to przyjemna część ich związku.

Jedno z badań wykazało, że kobiety, które masturbowały się miały szczęśliwsze małżeństwa w porównaniu z tymi, które się nie masturbowały.


Skutki uboczne masturbacji

Masturbacja jest nieszkodliwa. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć otarć lub delikatnej skóry, jeśli są zbyt szorstkie, ale to zazwyczaj zagoi się w ciągu kilku dni.

Jeśli mężczyźni często masturbują się w krótkim czasie, mogą doświadczyć lekkiego obrzęku penisa zwanego obrzękiem. Ten obrzęk zazwyczaj znika w ciągu kilku dni.

Inne potencjalne skutki uboczne obejmują:

Wina
Niektóre osoby, które obawiają się, że masturbacja jest sprzeczna z ich przekonaniami religijnymi, duchowymi lub kulturowymi, mogą doświadczyć poczucia winy. Jednak masturbacja nie jest niemoralna ani zła, a samozadowolenie nie jest wstydliwe.

Dyskusja na temat poczucia winy z przyjacielem, pracownikiem służby zdrowia lub terapeutą, który specjalizuje się w zdrowiu seksualnym, może pomóc osobie, aby przejść obok poczucie winy lub wstydu, że łączą się z masturbacji.

Zmniejszona wrażliwość seksualna
Agresywne lub nadmierne techniki masturbacji mogą prowadzić do zmniejszenia wrażliwości seksualnej.
Jeśli mężczyźni mają agresywną metodę masturbacji, która polega na zbyt ciasny uchwyt na ich penisa, mogą doświadczyć zmniejszenia wrażenia. Mężczyzna może rozwiązać to w czasie ze zmianą techniki.

Zwiększona stymulacja, np. przy użyciu wibratora, może zwiększyć pobudzenie i ogólne funkcje seksualne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Kobiety, które używają wibratora zgłosiły poprawę funkcji seksualnych i smarowania, podczas gdy mężczyźni doświadczyli poprawy w funkcji erekcji.

Rak gruczołu krokowego
Jury decyduje o tym, czy masturbacja zwiększa czy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty. Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, zanim będą mogli dojść do wniosku.

Badanie przeprowadzone w 2003 r. wykazało, że u mężczyzn, którzy mieli wytrysk ponad pięć razy w tygodniu w wieku 20 lat, prawdopodobieństwo rozwoju agresywnego raka gruczołu krokowego było o jedną trzecią mniejsze niż u tych, którzy mieli wytrysk rzadziej.

Naukowcy spekulują, że zmniejszenie ryzyka wynikało z faktu, że częsty wytrysk może zapobiegać gromadzeniu się czynników wywołujących raka w gruczole krokowym.

Podobny związek między częstym wytryskiem a niższym ryzykiem zachorowania na raka gruczołu krokowego został odkryty w badaniu z 2016 roku. Badacze stwierdzili, że mężczyźni, którzy mieli wytrysk 21 lub więcej razy w miesiącu, mieli zmniejszone ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Z kolei w badaniu z 2008 r. stwierdzono, że częste uprawianie seksu w wieku 20 i 30 lat zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty, zwłaszcza jeśli mężczyzna regularnie się masturbuje.

Zakłócanie codziennego życia
W rzadkich przypadkach, niektóre osoby mogą masturbować się bardziej niż chcą, co może:

 • spowodować, że będą tęsknić za pracą, szkołą lub ważnymi wydarzeniami towarzyskimi
 • zakłócać codzienne funkcjonowanie danej osoby
 • wpływają na ich obowiązki i relacje
 • służyć jako ucieczka od problemów w związku lub substytut prawdziwych doświadczeń

Ktoś, kto uważa, że może mieć negatywny wpływ na jego praktykę masturbacji, powinien porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia.

Lekarz lub doradca może zasugerować terapię gadżetami, aby ustalić, w jaki sposób mogliby oni zarządzać swoimi zachowaniami seksualnymi.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz