• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Cukrzyca typu 2 i zdrowie seksualne

Przy przewlekłych stanach chorobowych, seks może dostać się na tylny palnik. Jednak zdrowa seksualność i ekspresja seksualna są na szczycie listy, jeśli chodzi o utrzymanie jakości życia, bez względu na to, jakie inne problemy może napotkać dana osoba.

Osoby z cukrzycą typu 2 nie różnią się od siebie. Ważne jest, aby rozpoznać i zająć się kwestiami seksualności, które dotyczą osób z cukrzycą. Cukrzyca typu 2 może powodować komplikacje seksualne u osób obu płci.

Kwestie zdrowia seksualnego dotyczące zarówno mężczyzn, jak i kobiet
Częstym problemem zdrowia seksualnego u osób z cukrzycą typu 2 jest spadek libido lub utrata popędu płciowego. Może to być frustrujące, jeśli przed rozpoznaniem cukrzycy typu 2 ktoś miał dobrze prosperujące libido i satysfakcjonujące życie seksualne.

Przyczyny niskiego libido związanego z cukrzycą typu 2 to między innymi:

 • działania niepożądane leków na wysokie ciśnienie krwi lub depresję
 • brak energii
 • Depresja
 • zmiany hormonalne
 • stres, niepokój i kwestie związane z relacjami
 • neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa, rodzaj uszkodzenia nerwów związanego z cukrzycą, może powodować problemy seksualne. Drętwienie, ból lub brak czucia mogą również występować w obrębie narządów płciowych. Może to prowadzić do zaburzeń erekcji (ED).

Neuropatia może również hamować orgazm lub utrudniać odczuwanie stymulacji seksualnej. Te skutki uboczne mogą sprawić, że seks będzie bolesny lub nie będzie przyjemny.

Obawy związane z relacjami

Ważna jest komunikacja pomiędzy partnerami na temat wszelkich kwestii seksualnych. Brak komunikacji może być szkodliwy dla seksualnej i intymnej strony związku.

Stan zdrowia może ułatwić parom seksualne wymeldowanie się z związku. Czasami może się wydawać, że łatwiej jest uniknąć rozmowy na ten temat, niż szukać rozwiązania.

Jeśli jeden z partnerów zostanie głównym opiekunem drugiego, może to również zmienić sposób, w jaki postrzegają siebie nawzajem. Łatwo jest wczuć się w role "pacjenta" i "opiekuna" i pozwolić, by romans się wymknął.

Kwestie zdrowia seksualnego specyficzne dla mężczyzn

Najczęściej zgłaszanym problemem zdrowia seksualnego mężczyzn cierpiących na cukrzycę jest ED. Niektóre przypadki cukrzycy są diagnozowane po raz pierwszy, gdy mężczyzna szuka leczenia na ED.

Brak osiągnięcia lub utrzymania erekcji do czasu wytrysku może być spowodowany uszkodzeniem nerwów, mięśni lub struktur naczyniowych. Według Cleveland Clinic, około połowa mężczyzn z cukrzycą w pewnym momencie doświadczy ED.

Efekty uboczne niektórych leków mogą zmieniać poziom testosteronu, powodując również SZR. Inne schorzenia towarzyszące cukrzycy mogą również przyczyniać się do wystąpienia SZW. Należą do nich:

 • otyłość
 • wysokie ciśnienie krwi
 • depresja, niska samoocena i lęk
 • bycie nieaktywnym lub nie wykonywanie wystarczających ćwiczeń

cukrzyca i zdrowie seksualne


Kwestie zdrowia seksualnego charakterystyczne dla kobiet

Dla kobiet najczęstszym problemem związanym ze zdrowiem seksualnym, który dotyczy cukrzycy typu 2, jest suchość pochwy. Może ona być wynikiem zmian hormonalnych lub zmniejszonego przepływu krwi do narządów płciowych.

Kobiety cierpiące na cukrzycę mają zwiększone wskaźniki infekcji i stanów zapalnych pochwy. Oba te czynniki mogą sprawić, że seks będzie bolesny. Uszkodzenie nerwów w pęcherzu może również powodować nietrzymanie moczu podczas seksu.

Kobiety z cukrzycą częściej chorują również na infekcje dróg moczowych (UTI). Może to również sprawić, że seks będzie bolesny i niewygodny.

Zapobieganie cukrzycy typu 2 przed zniszczeniem twojego życia seksualnego

Problemy seksualne, które występują przy cukrzycy typu 2 mogą być frustrujące i powodować niepokój. Możesz poczuć, że rezygnacja z ekspresji seksualnej jest łatwiejsza niż znalezienie sposobu na radzenie sobie z nią lub dostosowanie się do niej.

Można jednak starać się utrzymać aktywne życie seksualne pomimo cukrzycy typu 2. Zmiany w stylu życia, leki i otwarcie linii komunikacji z partnerem to tylko kilka z tych rzeczy, które mogą okazać się pomocne.

Spróbuj o innej porze dnia

Jeśli problemem jest niska energia i zmęczenie, spróbuj uprawiać seks o innej porze dnia, kiedy twoja energia jest u szczytu. Noc nie zawsze może być właściwą porą. Po długim dniu i z dodatkowym zmęczeniem, które towarzyszy cukrzycy, ostatnią rzeczą, na którą możesz mieć energię, jest seks.

Spróbuj seksu rano lub po południu. Eksperymentuj, żeby zobaczyć, co dla ciebie najlepsze.

Używanie lubrykantów do przezwyciężania suchości
Liberalnie stosować środek smarny, aby poradzić sobie z suchością pochwy. Najlepsze są środki nawilżające na bazie wody, a dostępnych jest wiele marek. Nie bój się zatrzymać się podczas seksu, aby dodać więcej środka nawilżającego.

Poprawić libido za pomocą leków

Hormonalna terapia zastępcza (HRT) może pomóc zarówno mężczyznom jak i kobietom z takimi problemami jak zmniejszenie libido, suchość pochwy i ED.

Zapytaj lekarza, czy jest to dla ciebie możliwe. HRT może przyjść w formie:

 • pigułki
 • łatki
 • Kremy
 • leki do wstrzykiwań

Pozostańcie zdrowi na tyle, by uprawiać seks

Utrzymanie dobrego ogólnego stanu zdrowia w celu prowadzenia zdrowego życia seksualnego. W przypadku osób z cukrzycą obejmuje to również utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Seks jest ćwiczeniem w tym sensie, że zużywa energię, więc uważaj na swój poziom glukozy.

Jeśli stosujesz leki zwiększające ilość insuliny w organizmie, hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi) może wystąpić również podczas seksu. Przed podjęciem aktywności seksualnej należy rozważyć zbadanie poziomu cukru we krwi.

Pamiętaj też, że to, co dobre dla twojego serca, jest dobre dla twoich genitaliów. Podniecenie seksualne, smarowanie pochwy i erekcja mają wiele wspólnego z przepływem krwi. Zaangażuj się w styl życia, który sprzyja zdrowiu serca i prawidłowemu krążeniu krwi.

Obejmuje to uczestnictwo w regularnych ćwiczeniach. Ćwiczenia mogą również przynieść dodatkowe korzyści w postaci poprawy poziomu energii, nastroju i wizerunku ciała.

 

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz