• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Co powoduje niski poziom testosteronu?

Pewnie wiesz, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa testosteron. To jest to, co sprawia, że mężczyzna jest mężczyzną, od włosów na twarzy i głębszego głosu do popędu płciowego, erekcji i produkcji spermy. Kiedy mężczyzna ma niski poziom testosteronu, jego libido może spaść, wraz z innymi aspektami jego funkcji seksualnej.

Więc możesz się zastanawiać, co powoduje niski poziom testosteronu. I czy jest coś, co możesz zrobić, aby utrzymać swój poziom testosteronu, nawet gdy się starzejesz?

Zdefiniujmy, co rozumiemy przez niski poziom testosteronu. Testosteron jest mierzony za pomocą prostego badania krwi. Większość zdrowych dorosłych mężczyzn ma poziom testosteronu pomiędzy 270 a 1 070 nanogramów na decylitr (ng/dL). 300 ng/dL jest zazwyczaj progiem dla diagnozy z niskim poziomem testosteronu.

Ale pamiętaj, że poziom testosteronu u mężczyzny zmienia się w ciągu dnia. Poziomy są zazwyczaj najwyższe około 8 rano, a najniższe około 21:00. Większość lekarzy przeprowadza testy testosteronu wcześnie rano, aby mogli uzyskać spójny odczyt w czasie.

Kolejną rzeczą, o której należy myśleć, jest sposób produkcji testosteronu. Większość z nich jest wytwarzana w jądrach, ale zanim to nastąpi, sygnały z przysadki mózgowej i podwzgórza (części mózgu) muszą wywołać tę produkcję. Przysadka mózgowa i podwzgórze są tak samo ważne jak jądra.

Spójrzmy teraz na niektóre powody niskiego poziomu testosteronu.

  • Starzenie się. Dla większości mężczyzn poziom testosteronu zaczyna się obniżać około 40 roku życia i nadal spada o około 1% każdego roku. Zatem w wieku 70 lat poziom testosteronu może obniżyć się o około 30%. Dobra wiadomość jest taka, że nawet przy spadku, trzy czwarte starszych mężczyzn nadal ma poziom testosteronu w normalnym zakresie.
  • Otyłość. Część męskiego testosteronu jest naturalnie przekształcana w estrogen, hormon zwykle kojarzony z kobietami. Ale mężczyźni też potrzebują estrogenu, zwłaszcza aby utrzymać zdrową gęstość kości. Problem z otyłością polega na tym, że konwersja z testosteronu do estrogenu następuje głównie w komórkach tłuszczowych. Im więcej komórek tłuszczowych masz, tym więcej testosteronu jest przekształcany w estrogen, co prowadzi do niższego poziomu testosteronu.
  • Uszkodzenie jąder lub moszny. Uszkodzone jądra czasami nie są w stanie wyprodukować takiej ilości testosteronu, jakiej potrzebuje człowiek. Co ciekawe, ilości mogą pozostać stabilne, jeśli tylko jedno jądro jest zranione. Zdrowy człowiek może jeszcze samodzielnie wyprodukować wystarczającą ilość testosteronu.
  • Chemioterapia i radioterapia. Terapie te mogą uszkadzać komórki jąder, które wytwarzają testosteron. Czasami poziom wraca do normy, gdy komórki odzyskują siły, ale czasami uszkodzenie jest trwałe.
  • Leki. Opiaty, przyjmowane na ból i niektóre hormony mogą powodować problemy z produkcją testosteronu.
  • Leki zwiększające wydajność (sterydy anaboliczne). Kulturyści i sportowcy czasami przyjmują sterydy anaboliczne, aby uczynić je silniejszymi lub szybszymi. Jednak leki zwiększające wydajność mogą powodować kurczenie się jąder i zmniejszać produkcję testosteronu. Są one również nielegalne, jeśli są stosowane w ten sposób.
  • Zapalenie. Niektóre schorzenia i choroby, takie jak sarkoidoza, histiocytoza, gruźlica i HIV/AIDS mogą mieć wpływ na przysadkę mózgową i/lub podwzgórze z powodu stanu zapalnego.
  • Infekcja. Świnka, zapalenie opon mózgowych i syfilis obniżają poziom testosteronu.
  • Uraz głowy i guzy. Warunki te mogą mieć również wpływ na przysadkę mózgową i podwzgórze.
  • Za dużo żelaza we krwi (hemochromatoza). Może to spowodować uszkodzenie jąder i przysadki mózgowej.

Niski poziom testosteronu

Czy jest coś, co mogę zrobić, aby mój poziom testosteronu nie spadł?

Może. Utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia - ważne z tak wielu powodów - jest również ważne dla Twojego testosteronu. Chroń swoje jądra podczas uprawiania sportu. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo ćwiczeń, w tym ćwiczeń oporowych i siłowych. Jedz zdrową dietę pełną owoców i warzyw oraz pokarmów bogatych w błonnik. Uważaj na swoje spożycie tłuszczu. Uprawiaj bezpieczny seks i nie nadużywaj narkotyków i alkoholu.

Podjęcie tych kroków może pomóc w zapobieganiu niektórym przyczynom niskiego poziomu testosteronu, takim jak otyłość, rak i HIV/AIDS. Ponadto, poprawisz swoje ogólne zdrowie i życie seksualne. To sytuacja korzystna dla wszystkich.

Jeśli mam niski poziom testosteronu, czy powinienem stosować hormonalną terapię zastępczą (HRT)?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Są plusy i minusy hormonalnej terapii zastępczej. Badacze nadal nie są pewni, w jakim stopniu HRT pomaga człowiekowi w pełni wykorzystać jego funkcje seksualne i istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na Twoje życie seksualne w takim samym stopniu jak testosteron.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz