• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Choroba Peyroniego ma wpływ zarówno na partnerów, jak i pacjentów

Choroba Peyronie'go jest niepokojąca dla mężczyzn, ale może mieć wpływ na ich partnerki, zbyt, naukowcy odkryli.

Świadczeniodawcy mogą podejść do choroby Peyronie'go jak do problemu par, powiedzieli.

Eksperci uważają, że choroba Peyronie'go jest spowodowana urazem penisa, który nie goi się tak, jak powinien. Zamiast tego, stwardniałe blaszki tworzą się tuż pod powierzchnią skóry. Z powodu tych blaszek, penis się krzywi. Mężczyźni mogą również odczuwać ból i mieć problemy z erekcją. Stosunek penetracyjny może stać się niezwykle trudny, a w niektórych przypadkach niemożliwy.

Nic dziwnego, że choroba Peyronie'go zbiera żniwo w życiu seksualnym mężczyzny, zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Mężczyźni mogą stać się sfrustrowani i przygnębieni, że nie mogą uprawiać seksu w taki sposób, jak kiedyś. Mogą martwić się o zaspokojenie swoich partnerek.

Partnerzy również mogą czuć się zdenerwowani, bo brakuje im intymności, którą kiedyś dzielili. Skrzywienie może również sprawić, że stosunek będzie bolesny. Niektórym parom - nawet tym pozostającym w stałych związkach - trudno jest rozmawiać o tej sytuacji i oddalają się od siebie.

Aby dowiedzieć się więcej, badacze przeczytali 13 wcześniej opublikowanych badań medycznych, które omawiały wpływ choroby Peyroniego na partnerki. (Autorzy wyjaśnili, że większość badań, które obejmują partnerki mężczyzn z chorobą Peyroniego, koncentruje się na partnerkach. Wzywali do dalszych badań z udziałem partnerek nie będących kobietami.)

Po przeanalizowaniu badań, naukowcy stwierdzili, że do 30% par nie uprawiało seksu przed rozpoczęciem leczenia choroby Peyroniego u mężczyzn. Jeśli tak się działo, partnerki często odczuwały ból seksualny i miały niską satysfakcję seksualną.

Jednak leczenie poprawiło satysfakcję partnerów. Na przykład, około 70% pacjentów otrzymujących zastrzyki z kolagenazy Clostridium histolyticum (CCh) miało bardziej zadowolonych partnerów po leczeniu. Wskaźniki satysfakcji partnerów z leczenia chirurgicznego wahały się od 34% do 100%. A w przypadku pacjentów z chorobą Peyroniego, którzy otrzymali protezy prącia (implanty), wskaźniki zadowolenia partnerki wynosiły od 40% do 75%. (Uwaga: Aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia choroby Peyronie'go, zobacz linki poniżej).

Autorzy stwierdzili, że konsultowane prace mają pewne ograniczenia. Wiele badań miało małe grupy uczestników, nie używało tych samych zatwierdzonych narzędzi oceny i nie używało grup kontrolnych dla porównania. Nie było również jasne, czy kobiety miały jakikolwiek stopień dysfunkcji seksualnej przed rozpoczęciem badań.

Mimo to, autorzy zalecili, aby partnerzy byli zaangażowani w leczenie choroby Peyroniego u mężczyzn.

"Zachęcanie partnerów do udziału w wizytach w klinice, począwszy od wstępnej konsultacji, pozwoli na dalsze otwarcie linii komunikacji" - napisali.

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz