• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

12 Oznak niskiego testosteronu

Testosteron jest hormonem produkowanym przez ludzki organizm. Jest on produkowany głównie u mężczyzn przez jądra. Testosteron wpływa na wygląd i rozwój seksualny człowieka. Stymuluje on produkcję spermy i popęd płciowy człowieka. Pomaga również w budowaniu masy mięśniowej i kostnej.

Produkcja testosteronu zwykle spada wraz z wiekiem. Według American Urological Association, około 2 na 10 mężczyzn powyżej 60 roku życia ma niski poziom testosteronu. Wzrasta on nieznacznie do 3 na 10 mężczyzn w wieku 70 i 80 lat.

Mężczyźni mogą odczuwać szereg objawów, jeśli testosteron zmniejszy się bardziej niż powinien. Niski poziom testosteronu, lub niski poziom T, jest diagnozowany, gdy poziom spadnie poniżej 300 nanogramów na decylitr (ng/dL).

Normalny zakres wynosi zazwyczaj od 300 do 1 000 ng/dL, według Food and Drug Administration. Test krwi nazywany testem na testosteron w surowicy jest używany do określenia poziomu testosteronu krążącego.

Jeśli produkcja testosteronu spadnie drastycznie poniżej normy, może wystąpić szereg objawów. Objawy niskiej T są często subtelne. Oto 12 oznak niskiego poziomu T u mężczyzn.

1. Niski popęd płciowy

Testosteron odgrywa kluczową rolę w libido (popęd płciowy) u mężczyzn. Niektórzy mężczyźni mogą doświadczać spadku popędu płciowego z wiekiem. Jednakże, ktoś z niskim T prawdopodobnie doświadczy bardziej drastycznego spadku ich pragnienia uprawiania seksu.

2. Trudności z erekcją

Testosteron stymuluje męski popęd płciowy, ale pomaga również w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Sam testosteron nie powoduje erekcji, ale stymuluje receptory w mózgu do produkcji tlenku azotu.

Tlenek azotu jest molekułą, która pomaga wywołać serię reakcji chemicznych niezbędnych do wystąpienia erekcji. Kiedy poziom testosteronu jest zbyt niski, mężczyzna może mieć trudności z osiągnięciem erekcji przed seksem lub mieć spontaniczną erekcję (na przykład podczas snu).

Jednak testosteron jest tylko jednym z wielu czynników, które pomagają w odpowiedniej erekcji. Badania nie są jednoznaczne, jeśli chodzi o rolę zastąpienia testosteronu w leczeniu zaburzeń erekcji.

W przeglądzie badań, w których analizowano korzyści płynące z zastosowania testosteronu u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, prawie połowa z nich nie wykazała poprawy w leczeniu testosteronem. Wiele razy inne problemy zdrowotne odgrywają rolę w trudnościach z erekcją. Mogą one obejmować:

  • cukrzyca
  • problemy z tarczycą
  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cholesterolu
  • palenie
  • stosowanie alkoholu
  • depresja
  • stres
  • lęk

3. Mała objętość nasienia

Testosteron odgrywa rolę w produkcji nasienia, które jest mlecznym płynem wspomagającym ruchliwość plemników. Mężczyźni z niskim T często zauważają zmniejszenie objętości nasienia podczas wytrysku.

4. Utrata włosów

Testosteron odgrywa rolę w wielu funkcjach organizmu, w tym w produkcji włosów. Łysienie jest dla wielu mężczyzn naturalną częścią procesu starzenia. Podczas gdy istnieje dziedziczny składnik łysienia, mężczyźni z niskim T mogą doświadczyć utraty ciała i włosów na twarzy, jak również.

5. Zmęczenie

Mężczyźni z niskim T zgłaszali skrajne zmęczenie i spadek poziomu energii. Możesz mieć niski poziom T, jeśli jesteś zmęczony przez cały czas mimo snu lub jeśli trudniej jest ci uzyskać motywację do ćwiczeń.


6. Utrata masy mięśniowej

Ponieważ testosteron odgrywa rolę w budowie mięśni, mężczyźni z niskim T mogą zauważyć spadek masy mięśniowej. BadaniaTrusted Source wykazały, że testosteron wpływa na masę mięśniową, ale niekoniecznie siłę i funkcję.

7. Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej w organizmie

Mężczyźni z niskim T mogą również doświadczać wzrostu tkanki tłuszczowej. W szczególności, czasami rozwijają ginekomastię, lub rozszerzonej tkanki piersiowej. Uważa się, że efekt ten występuje z powodu braku równowagi pomiędzy testosteronem i estrogenem w obrębie mężczyzn.

Niski testosteron


8. Zmniejszona masa kostna

Osteoporoza, czyli przerzedzanie się masy kostnej, jest stanem często związanym z kobietami. Jednak mężczyźni z niskim T mogą również doświadczać utraty kości. Testosteron pomaga w wytwarzaniu i wzmacnianiu kości. Więc mężczyźni z niską T, zwłaszcza starsi mężczyźni, mają mniejszą objętość kości i są bardziej podatni na złamania kości.

9. Zmiany nastroju

Mężczyźni z niskim T mogą doświadczać zmian w nastroju. Ponieważ testosteron wpływa na wiele procesów fizycznych w organizmie, może on również wpływać na nastrój i zdolności psychiczne. ResearchTrusted Source sugeruje, że mężczyźni z niską T są bardziej podatni na depresję, drażliwość lub brak koncentracji.

10. Słaba pamięć

Zarówno poziom testosteronu, jak i funkcje poznawcze - zwłaszcza pamięć - maleją wraz z wiekiem. W związku z tym lekarze teoretyzowali, że niższy poziom testosteronu może przyczynić się do pogorszenia pamięci.

Według badań opublikowanych w Journal of the American Medical AssociationTrusted Source, niektóre mniejsze badania naukowe połączyły suplementację testosteronu z poprawą pamięci u mężczyzn o niskim poziomie. Jednak autorzy badania nie zaobserwowali poprawy pamięci w swoich badaniach 493 mężczyzn z niskim poziomem testosteronu, którzy przyjmowali testosteron lub placebo.

11. Mniejszy rozmiar jądra

Niski poziom testosteronu w organizmie może przyczyniać się do powstawania mniejszych od przeciętnych jąder. Ponieważ organizm potrzebuje testosteronu do rozwoju penisa i jąder, niski poziom może przyczynić się do nieproporcjonalnie mniejsze penisa lub jąder w porównaniu do człowieka z normalnym poziomem testosteronu.

Jednakże, oprócz niskiego poziomu testosteronu, istnieją inne przyczyny występowania mniejszych niż normalnie jąder, więc nie zawsze jest to tylko niski objaw testosteronu.

12. Niska liczebność krwinek

Lekarze powiązali niski testosteron ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niedokrwistości, jak wynika z artykułu badawczego w Journal of the American Medical AssociationTrusted Source.

Kiedy naukowcy podawali żel testosteronowy anemicznym mężczyznom, którzy również mieli niski poziom testosteronu, zauważyli poprawę w liczeniu krwi w porównaniu z mężczyznami, którzy stosowali żel placebo. Niektóre z objawów niedokrwistości mogą powodować problemy z koncentracją, zawroty głowy, skurcze nóg, problemy ze snem i anormalnie szybką pracą serca.

Podsumowanie

W przeciwieństwie do kobiet, które doświadczają szybkiego spadku poziomu hormonów w okresie menopauzy, mężczyźni doświadczają bardziej stopniowego spadku poziomu testosteronu w czasie. Im starszy mężczyzna, tym większe jest prawdopodobieństwo, że doświadczy spadku poziomu testosteronu poniżej normy.

Mężczyźni z poziomem testosteronu poniżej 300 ng/dL mogą doświadczać pewnego stopnia niskich objawów T. Lekarz może przeprowadzić badanie krwi i w razie potrzeby zalecić leczenie. Może on również omówić potencjalne korzyści i zagrożenia związane z zastosowaniem leków na testosteron.

 

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz