Zęby w ciąży - jak o nie dokładnie dbać?

Zęby w ciąży - jak o nie dokładnie dbać?

Redakcja

2016-10-07

brak komentarzy

Istotnym atrybutem urody dziewczyny są zęby. Jeśli do tej pory nie doświadczyłaś z nimi kłopotu, myjąc je regularnie pastami wzbogaconymi fluorem i wapniem, to w okresie ciąży na pewno musisz odwiedzić stomatologa. Już niewielkie ubytki w zębie okazują się siedliskiem zbędnych drobnoustrojów, groźnych również dla mamy, a także nieurodzonego dziecka. Porady stomatologa dobrze także zasięgnąć w kwestii permanentnych krwawień z dziąseł i powtarzających się zapaleń, które może nasilać wpływ hormonów ciążowych. W okresie ciąży wzrasta dodatkowo niebezpieczeństwo próchnicy.

Higiena zębów

Zęby i dziąsła obligują do szczególnej opieki w czasie ciąży. Szczotkowanie i nitkowanie zębów, stosowanie się do pełnowartościowej kuracji odchudzającej i systematyczne wizyty u stomatologa wspomogą zredukować współtowarzyszące ciąży kłopoty z zębami i dziąsłami. We wczesnej ciąży dziąsła robią się delikatne i bardzo ukrwione. Szczególnie łatwo podlegają uszkodzeniom mechanicznym, na przykład w czasie obmywania nazbyt twardą szczoteczką. Defekt dziąsła może być startem stanu zapalnego, jaki buduje się w miejscu zranienia.

Krwawienie z dziąseł

Modyfikacje zaburzenia gospodarki hormonalnej zachodzące organizmie kobiety w trakcie ciąży objawiają się, z wyjątkiem nudności i niestabilnego samopoczucia, także rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększeniem ich kruchości. Dziąsła, które są szczególnie bardzo ukrwione, w czasie ciąży pęcznieją i robią się niesamowicie delikatne na urazy. Nawet najlżejszy kontakt wywołuje duże krwawienie. Jeśli dziąsła krwawią szczególnie mocno, opłaca się pójść do stomatologa. Może być to objaw stanu zapalnego dziąseł. Delikatne i obrzęknięte dziąsła czasem tworzą kieszonki, w których magazynuje się ropa, występuje także przykry aromat z ust. Wtedy potrzebne okazuje się profesjonalne leczenie. Jedni dentyści radzą, by dziewczyny chorujące powodu krwawiących, spuchniętych dziąseł płukały je rozgrzanym naparem z liści rumianku, który niweluje zaczerwienienia i nie dopuszcza do pojawienia się stanu zapalnego.

Jak troszczyć się o zęby w ciąży?

Co wykonać, by zachować zęby w dobrej sprawności? Dieta musi być liczna w składniki obejmujące wapń i wit. C. Należy zredukować spożycie słodkości, węglowodanów i napojów gazowanych. Powinno się często i precyzyjnie szczotkować zęby. Trzeba użyć pastę zapobiegającą zapaleniu dziąseł.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie