Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła w ciąży

Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła w ciąży

Redakcja

2016-08-12

brak komentarzy

Ciąża to moment wyjątkowy, pełen radości, ale i obaw o zdrowie własne i nienarodzonego jeszcze dziecka. Nie warto bagatelizować w tym stanie żadnych chorób - nawe bólu gardła powodowanego przez zakażenie wirusowe lub bakteryjne.

Jak odróżnić wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła?

Zapalenie gardła spowodowane wirusem objawia się nie wyłącznie bólami gardła, ale także głowy, bólami mięśniowa a także stawów, oraz gorączką a także powiększeniem węzłów chłonnych. Gardło okazuje się zaczerwienione oraz rozpulchnione. Na migdałkach pozwalają objawić się także nieduże pęcherzyki z płynem surowiczym charakterystycznym na rzecz tego rodzaju infekcji. Przez parę dni młoda mama może czuć lekkie wyczerpanie spowodowane przez stany podgorączkowe (do 37,5 C szczególnie po zmroku).

Zapalenie gardła spowodowane bakteriami objawia się bólem gardła, szczególnie przy przełykaniu, kremowobiałym nalotem na podniebieniu. Gardło okazuje się przekrwione, a błona śluzowa posiada odcień malinowy. Przy bakteryjnej infekcji występuje zwykle wysoka temperatura  powyżej 38 stopni C.

Wirusowe zapalenie gardła w stanie błogosławionym – kuracja

Wirusowe zapalenie gardła w stanie błogosławionym nie wymaga antybiotykoterapii. Przyszłe mamy mogą zrobić użytek z wypróbowanych babcinych środków do których przynależy:

  • płukanie gardła roztworem  wody utlenionej (4 małe łyżeczki na ok. 1/2 kubka przegotowanej a także przestudzonej wody mineralnej);
  • płukanie gardła roztworem soli kuchennej (1 łyżeczka soli na szklankę płynu);
  • płukanie gardła naparem z ziół przykładowo z tymianku, szałwii a także rumianku lub rzepiku (zioła ogólnodostępne w torebkach ekspresowych zaparzać zgodnie z instrukcją na pudełku);
  • płukanka z miodu (4 łyżki miodu na 1 porcję gorącej wody);
  • wywar z siemienia lnianego na ból gardła a także kaszel (zaparzone siemię lniane łączymy z miodem a także popijamy parę razy na dzień);
  • syrop z cebuli (poszatkowaną cebulę umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku a także zasypać cukrem. Gdy cebula puści sok używać 1 łyżkę stołową parę razy na dzień).

Bakteryjne zapalenie u ciężarnej – kuracja

Bakteryjne zapalenie gardła u kobiet spodziewających się dziecka wymaga kuracji antybiotykami. Wymagana okazuje się konsultacja u specjalisty I kontaktu.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieCiąża