Uczulenie na jad meszek

Uczulenie na jad meszek

Redakcja

2017-01-05

brak komentarzy

Alergia na jad meszek to nadmierna, najczęściej nagle przebiegająca, reakcja immunologiczna żołądka na obcą substancję, wprowadzaną do krwioobiegu po użądleniu owada.

Wyróżniamy reakcję alergiczną miejscową, która jest obecna bardzo często lub ogólną, co to oznacza dotyczącą całego żołądka - wstrząs anafilaktyczny.

Czym jest jad meszek a także z jakiego powodu może przyczynić się do zgonu?

Za trujące cechy śliny meszek odpowiadają:

  • białka, które posiadają umiejętność do niszczenia ludzkich tkanek peptydów;
  • odpowiadająca za reakcje alergiczne histamina, która odpowiada za zapalenie cery po ukąszeniu: świerzbienie, ból, zaczerwienienie a także miejscowy obrzęk.

Na ludzi, którzy nie okazują się alergikami, działała wyłącznie histamina, co objawia się stanem zapalnym cery. Jednak u użytkowników uczulonych na jad oddziałują bardzo białka a także peptydy, a więc elementy odpowiedzialne za tworzenie się ciężkich reakcji alergicznych, w tym wstrząs anafilaktycznego, który prowokuje zmniejszenie ciśnienia, obrzęk błon śluzowych krtani, uduszenie a także zgon.

Zatrucie jadem meszek – objawy

U użytkowników nieuczulonych, a więc u tych, którzy posiadają w swoim ciele wystarczającą ilość przeciwciał, w miejscu użądlenia powstają wyłącznie objawy skórne, a więc: zaczerwienienie, ból, obrzęk niewielki aniżeli 10 cm, świerzbienie rany.

Jeżeli objawy utrzymują się przez dobę, oznacza to, że jest to naturalna reakcja fizjologiczna żołądka na obcą substancję, co to oznacza jad występujący w ślinie meszek. Jeżeli zapalenie cery obserwujemy więcej aniżeli 24 godziny, może to oznaczać, że owad w trakcie ukąszenia wprowadził drobnoustroje, które doprowadziły do tzw. wtórnej infekcji.

U użytkowników uczulonych zdecydowane objawy reakcji skłonnej do alergii tworzą się najczęściej od paru lub kilkunastu min. do paru godz. Reakcja uczuleniowa po użądleniu meszek może mieć osobowość tzw. ogromnej reakcji miejscowej lub reakcji ogólnej (mdłości, wymioty, biegunka, ból talii a także zawroty głowy).


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie