Twardy brzuch w ciąży - przyczyny i leczenie

Twardy brzuch w ciąży - przyczyny i leczenie

Redakcja

2016-08-12

1 komentarz

Każdy nowy objaw chorobowy ujawniający się podczas ciąży może okazać się na rzecz przyszłej mamy powodem do niepokoju. Tak często bywa w przypadku twardego brzucha - twardszego niż normalnie.

Wyjątkowym przejawem martwiącym w ciąży okazuje się twardniejący brzuch. Czy okazuje się szkodliwy? Czy zalicza się od razu konsultować się z specjalistą? Czy okazują się jakieś domowe metody, by brzuch wrócił do poprzedniego stanu?

Dlaczego brzuch twardnieje?

Twardy brzuch pojawia się zazwyczaj mniej więcej 20 tygodnia ciąży a także jest fizjologiczny objaw skurczów Braxtona-Hicksa zwanych także skurczami przepowiadającymi. Skurcze owe to czysty efekt zachodzący w stanie błogosławionym. Mają one naszykować macicę do porodu a także nie okazują się zazwyczaj niczym niepokojącym.

Ich cechą charakterystyczną okazuje się to, iż rozpoczynają się one na górze brzucha a także schodzą sukcesywnie w dół. Z początku nie trwają długotrwalej aniżeli 1/2 minuty a także powstają od paru do kilkunastu razy na dobę. W miarę rozwoju ciąży (w 3 trymestrze) skurcze wywołujące twardość brzucha pozwalają pojawiać się choćby co 1/2 godziny a także przebiegać zdecydowanie długotrwalej.

Jeżeli przyszła mama posiada za sobą dzień pełen dyscypliny to twardość talii może podtrzymywać się trochę długotrwalej aniżeli zazwyczaj. Nawet do paru godzin.

Zapobieganie i łagodzenie objawów twardego brzucha

Jeżeli twardość talii jest na rzecz nas dużym dyskomfortem możemy skosztować domowych środków na zrelaksowanie. Na wstępie postaraj się przedsięwziąć postawę ciała na wygodniejszą. Jeżeli jesteś w pracy, unieś nogi wyżej lub wstań z krzesła a także zrób parę kroków nie zapominając o oddechu. Aktywność oddechowe świetnie mają wpływ na dostawę tlenu do całego żołądka, a co się z tym wiąże zrelaksowanie mięśniowa a także uspokojenie.

Przeważnie w kilku chwilach, gdy czujesz napięcie w karku lub w innej partii ciała starasz się rozmasować bolesny obszar. Tym razem tego nie rób. Głaskanie a także masowanie twardego talii w stanie błogosławionym może spowodować przeciwny rezultat. Spowoduje mocniejsze skurcze a także nadprogramowe ruchy dziecka.

Jeżeli twardy brzuch pojawia się po ruchu fizycznym, przykładowo po spacerze lub żmudnym staniu staraj się odprężyć się. Możesz także nabyć w aptece magnez (obowiązkowo w świetnie przyswajalnej formie, tzn. mleczan lub cytrynian magnezu). Uzupełnienie tego pierwiastka w diecie wywoła, że skurcze staną się zdecydowanie mniej uciążliwe. Nie zapominaj także o odpowiednim nawodnieniu. W trakcie spaceru, w pracy a także w domu miej stałe pod ręką butelkę wody. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne poleca, by przyszła mama przyjmowała min. 2 litry wody na dzień.


Dodaj komentarz

Komentarze

bercia88

2016-08-30 14:25:45


mój brzuch jest jak kamień (jestem w 6 miesiącu), ale moja lekarka mówi, że to ok

ZdrowieCiąża