Prawdy i mity na temat karmienia piersią

Prawdy i mity na temat karmienia piersią

Redakcja

2016-11-13

brak komentarzy

Na temat karmienia piersią mówi się wiele - ale niekoniecznie wszystko to jest prawdą. Dziś rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami.

 

Mleko matki trzeba przechowywać w lodówce

Prawda - w pokojowej temperaturze spożywanie może stać parę godz., w schładzarce 2–3 dni, a w zamrażarce trzeba go przetrzymywać do roku.

Każda karmiąca piersią musi stosować specjalną dietę

Fałsz - karmienie potomka wymusza rozsądne oraz pożywne jedzenie, ale jeżeli maluszek nie przejawia uczulenia ani kolki, jego mama nie musi przechodzić na specjalny jadłospis.

Laktację trzeba rozbudzić, pijąc każdego dnia ziółka

Prawda - podstawowym elementem sprzedawanych w punktach aptecznych ziół pobudzających mleko okazuje się koper włoski – od długiego czasu znane okazuje się jego właściwości wzmagające laktację. Laktację stymuluje również wypijanie herbaty na podstawie anyżu oraz kminku. Z kolei herbata z mlekiem - wbrew popularnemu przesądzeniu - nie posiada tu absolutnie żadnych niesamowitych cech.

Gruczoły mlekowe trzeba opróżniać z resztek mleka, by się nie zepsuło

Fałsz - gruczoły mlekowe tworzą mleko od razu, gdy maluch ssie. Opróżnianie piesi po wywołuje nadprodukcję pokarmu – to z kolei może doprowadzić do przepełnienia gruczołów mlekowych oraz wystąpienia nieprzyjemnych zastojów mleka.

Karmić można tylko jedną piersią

Prawda - gruczoły mlekowe stymulowane pojedynczo będą w stanie wyprodukować niezbędną ilość pokarmu. Ta cecha jest istotna dla pań, które urodziły bliźniaki, bądź dla mam po amputacji piersi.

Aby posiadać odpowiednią ilość pokarmu, należy ciągle się nawadniać

Fałsz - zbyt duża ilość wypijanych płynów może wprost stopować wytwarzanie pokarmu, wobec tego nie powinno się spożywać na zapas, wyłącznie zgodnie z odczuwanym pragnieniem. Gdy podejrzewasz, że mleka jest za niewiele, to głównie należy udać się po poradę do poradni laktacyjnej

By powstrzymać laktację, należy spożywać wywar z szałwii

Prawda - wywar z szałwii rekomendowany jest paniom, które chcą stopniowo obkurczać laktację. Nie można go jednak stosować więcej niż przez 10 dni. Uwaga: szałwia nie wspiera w kwestii tzw. nawału pokarmu, który najczęściej zdarza się w 2.– 6. dniu i nocy po urodzeniu dziecka. Zaleca się przyswoić, że wkładki laktacyjne zabezpieczą stanik bezpośrednio przed zabrudzeniem.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieCiążaDziecko