Planujesz ciążę? Koniecznie zrób to badanie!

Planujesz ciążę? Koniecznie zrób to badanie!

Redakcja

2016-08-30

1 komentarz

Czy wiesz, że niektóre mutacje w genach pozwalają mieć kluczowe znaczenie na rzecz rozwoju Twojego maluszka? Mowa tutaj o trombofilii wrodzonej. Dotyczą one choćby 1 na 10 kobiet a także pełnią dość ważną rolę zwłaszcza w okresie ciąży. Mutacje owe nie wyłącznie powiększają ryzyko zakrzepicy oraz poronienia ale także przeszkadzają w absorbowaniu tak ważnego na rzecz Twojego dziecka foliowego kwasu a także co za tym idzie wpływają na wady cewy nerwowej a nawet Zespół Downa.

Badanie 

Powikłaniom tym można przeciwdziałać jeżeli przyszła mama będzie miała świadomość, że posiada trombofilię wrodzoną. Biorąc pod uwagę częstość pojawienia się mutacji powiązanych z trombofilią i ich wartość na rzecz przyszłych mam a także ich dzieci, badanie w tą stronę powinno okazać się jedną z kwestii przygotowania do macierzyństwa.

Jest ono bardzo zalecane u kobiet, które poroniły lub jeżeli w poprzednich pokoleniach wystąpiły epizody zakrzepowe (zakrzepica, udary, zator tętnicy płucnej itp.). Jednak przyszłe mamy bardzo często nie posiadają wiadomości istnienia takiej dolegliwości, tym zdecydowanie bardziej że zazwyczaj nie towarzyszą mu żadne objawy.  

Natomiast wdrożenie działań profilaktycznych a także odpowiedniej kuracji w stanie błogosławionym zazwyczaj pomaga wyeliminować problem komplikacji a także szczęśliwe donosić ciążę.

Czym okazuje się trombofilia wrodzona?

Trombofilia wrodzona okazuje się chorobą dziedziczną. Mimo że kojarzy nam się głównie z chorobą krwi, to mutacje z nią powiązane wpływają na także inne dolegliwości. Mutacje V Leiden oraz genu protrombiny (badane m.in u kobiet po poronieniu) odpowiadają za powstawanie zakrzepów, przeszkadzają zagnieżdżeniu zarodka a także wywołują redukcję ciąży.

Z kolei mutacje w genie MTHFR wpływają na złe absorbowanie foliowego kwasu. Ten z kolei okazuje się niezbędny na rzecz właściwego rozwoju dziecka. Pomimo tego, że przyszła mama daje kwas foliowy w ogromnej ilości, ciało nie okazuje się w stanie go zaabsorbować a także gromadzi go w toksycznej formie. Badanie poziomu foliowego kwasu nie posiada nieprawidłowości bo ciężarna przejawia w krwioobiegu jego odpowiednie nasycenie ale budulec taki nie okazuje się wchłaniany.


Dodaj komentarz

Komentarze

karper11

2016-10-14 10:13:30


profilaktyka jest najważniejsza. teraz już mamy tyle możliwości, że dziwne byłoby gdyby się z tego nie korzystało.

ZdrowieCiąża