Orzeszki piniowe – właściwości lecznicze

Orzeszki piniowe – właściwości lecznicze

Redakcja

2017-08-17

brak komentarzy

Orzeszki piniowe (piniole) to jadalne nasiona paru kategorii sosny - w Starym Kontynencie bardzo często sosny pinia (Pinus pinea L.), która rośnie na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Cypr i na południowym wybrzeżu Morza Czarnego. W Rosji, Korei, Chinach a także Japonii uprawia się inne - zazwyczaj tańsze - odmiany orzeszków pinii, pochodzące między innymi z sosny koreańskiej (Pinus koraiensis).

Orzeszki pinii, analogicznie jak inne orzechy, mają wszechobecne składniki odżywcze a także cechy zdrowotne.

Witamina K

Jednak na ich tle wyróżniają się ilością paru substancji wzmacniających. Na wstępie piniole okazują się obfitym bogactwem wit. K (34,1 µg/100 g), której dużo orzechów nie ma w ogóle lub w maleńkich proporcjach (odstępstwem znajdują się nerkowce, którzy mają bez zmian wit. K co piniole). Witamina K jest odpowiedzialna za odpowiedni efekt krzepnięcia krwi, oraz redukuje zbyt częste krwawienia miesiączkowe, blokuje rozwój raka a także uwapnia kości, co broni bezpośrednio przed osteoporozą.

Niacyna

W orzeszkach piniowych nie brakuje także niacyny (4,387 mg/100 g), która rzutuje korzystnie nie wyłącznie na układ nerwowy, lecz także na stan cery (jej deficyt pobudza ryzyko rozwoju schorzeń cery a także wypadania włosów), i zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi potasu (597 mg/100 g).

Dodatkowo z wszystkich orzechów to piniole posiadają mnóstwo poprawiającego płodność cynku (6,45 mg/100 g), wskutek czego okazują się uważane za afrodyzjak.

Orzeszki piniowe (piniole) na męską płodność

Zawarty w orzeszkach piniowych cynk okazuje się bardzo istotny w diecie mężczyzny, ponieważ odgrywa ważną rolę w produkcji testosteronu, tworzeniu spermy a także przedłużaniu żywotności plemników. Nawet na krótką metę deficyt tego mikroelementu redukuje zakres testosteronu a także wielkość męskiego nasienia. Ostatnie badania organizowane wśród prawidłowych panów dowiodły, że wielkość nasienia zmniejsza się choćby do 30 procentach przy nazbyt małej zawartości cynku wewnątrz organizmu. Co więcej wykazano, że suplementacja jadłospisy panów, u których stwierdzono obniżoną płodność, 66 mg siarczanu cynku (co to oznacza mniej więcej 27 mg cynku) spowodowała znaczący wzrost liczby plemników.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie