Metody postępowania z szumami usznymi

Metody postępowania z szumami usznymi

Redakcja

2016-10-28

brak komentarzy

Szumy uszne są jednym z najistotniejszych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci w szerokim przedziale wiekowym. Jako zjawisko subiektywne dotyczy wyłącznie jednej osoby i jest nierozpoznane przez otoczenie. Zazwyczaj dolegliwość jest generowana na podstawie różnorodnych zaburzeń na drodze słuchowej, które zazwyczaj mają miejsce w uchu wewnętrznym. Musimy przy tym pamiętać, że sam odbiór szumów usznych oraz ich intensywność jest wynikiem procesów w centralnym układzie nerwowym. Co to oznacza dla nas? Jakie są metody postępowania z szumami usznymi? Już wyjaśniamy!

Modele

Współczesne postępowania w zakresie leczenia szumów usznych obejmuje dwa modele – psychologiczny oraz neurofizjologiczny. Pierwsza z metod  bazuje na szukaniu rozwiązania oraz przyczyn szumów usznych w procesach poznawczych i behawioralnych. Stawia na rolę świadomego myślenia. Model jest starszy historycznie od drugiego modelu – neurofizjologicznego. Tam podkreślona jest rola podświadomości i jej wpływu na organizm człowieka. Obie metody traktują habituację jako klucz do rozwiązania uciążliwego problemu.

Leczenie

Zmniejszenie dolegliwości szumów usznych następują w kilku krokach podejmowanych przez specjalistę i pacjenta. Najważniejszym elementem jest wywiad, który stanowi podstawę do dalszej diagnozy. Dzięki niemu istnieje możliwość rozpoznania przyczyn szumów usznych, ich charakteru, intensywności, przebiegu, a także zanotowania innych chorób, które mogą mieć wpływ na ich powstanie. W kolejnych etapach wykonywane jest badanie otorynolaryngologiczne, audiologiczne oraz badanie nosogardła wraz z otoskopią.

Naturalna kuracja

Zanim zdecydujemy się na specjalistyczną diagnozę, warto sprawdzić, co w zakresie leczenia szumów usznych oferuje nam medycyna naturalna. W ostatnim czasie popularnością cieszą się zabiegi świecowania oraz konchowania uszu. Zwolennicy przekonują, że to doskonały sposób nie tylko na oczyszczenie przewodu słuchowego z zalegającej woskowiny i zanieczyszczeń, ale również to świetna metoda leczenia szumów usznych. O świecowaniu mówi się jako o pomocniku w walce z katarem czy sposobem na oczyszczenie zatok. 

Na zabieg z powodzeniem mogą się zdecydować osoby, które nie tylko zmagają się z szumami usznymi, ale również niedosłuchem, bólami i zawrotami głowy, migreną czy zespołem przewlekłego zmęczenia. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie