Klimatyzacja – szkodliwa czy nie?

Klimatyzacja – szkodliwa czy nie?

Redakcja

2017-01-05

brak komentarzy

Klimatyzacja w pracy, aucie, biurze, centrach handlowych, a coraz zdecydowanie częściej także domach wydaje się nieodzowna a także dość wygodna. Jednak nie brakuje także opinii, że okazuje się szkodliwa na rzecz naszego zdrowia a także może spowodować dolegliwości lecznicze. Czy naprawdę? Zobacz, które okazuje się właściwości klimatyzacji na zdrowie.

Klimatyzacja - suche powietrze wysusza skórę a także śluzówkę

W budynkach, w których funkcjonuje klimatyzacja, najczęściej  okazuje się suche powietrze o niewielkiej wilgotności. Działa to niekorzystnie na skórę a także błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do suchości cery a także śluzówek, a w skutków do zanikowych nieżytów górnych dróg oddechowych, dając objawy, np.: drapanie w gardle, chrząkanie, wrażenie bariery w gardle – ciała obcego przy przełykaniu, może objawić się kaszel, chrypka, a choćby duszności u astmatyków. Popijanie wody mineralnej małymi łykami z dużą częstotliwością może zredukować wrażenie zasychania w gardle, a co się z tym wiąże - może zredukować ryzyko infekcji. Z kolei kłopot suchości nosa można rozwiązać, realizując płukanie nosa a także zatok roztworem chlorku sodu.

Klimatyzacja wysusza oczy

Osoby dużo godz. na dzień przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach zazwyczaj posiadają dolegliwości z oczami. Suche powietrze wysusza spojówki. Może doprowadzić do zespołu suchego oka. Gdy oczy pieką, swędzą a także szczypią, ulgę dadzą sztuczne łzy, które oddziałują nawilżająco na struktury oka.

Klimatyzacja sprzyja legionellozie

Jedną z zdecydowanie częściej spotykanych drobnoustrojów w urządzeniach klimatyzacyjnych okazuje się Legionella pneumophila wywołująca dolegliwość zwaną legionellozą, która przynosi objawy przypominające grypę (bóle głowy, mięśniowa, gorączka, po jakimś okresie dochodzi do suchego kaszlu). Eksperci przypuszczają, że od 5. do 8. procent zapaleń płuc okazuje się spowodowane zakażeniem Legionellą. Bakteria najchętniej jest obecna w wilgotnych przestrzeniach, w temp. pomiędzy 20 a 55 st. C – jeżeli zostaje rozpylona, ludzie wdychają w płuca powietrze z zanieczyszczonymi drobinkami wody mineralnej. Rocznie w Starym Kontynencie na legionellozę zapada ok. 10 tys. użytkowników. Według amerykańskiej organizacji zajmującej się badaniem legionellozy wszelkie przypadki epidemii legionellozy miały własne kopalnia w systemach klimatyzacji domowej, hotelowej, szpitalnej. Odnotowano przypadki, że klimatyzator występujący w miejscu publicznym w parę dni stał się powodem schorzenia setek użytkowników. Legionelloza w początkowych dniach rozwija się bezobjawowo, by zaatakować po 2 tygodniach od zarażenia. Nie posiada łatwych technik diagnozy schorzenia, niezbędne znajdują się profesjonalne eksperymenty laboratoryjne. Śmiertelność to 20 procent zwłaszcza z powodu złego kuracji. Choroba właściwie zdiagnozowana a także dokładnie leczona nie prowokuje problemów życia.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie