Karmienie bliźniąt

Karmienie bliźniąt

Redakcja

2016-09-30

brak komentarzy

Znaczna część pań jest w stanie wykarmić piersią dużo więcej aniżeli jedno potomka, mimo że początki są niełatwe. Pociesz się, że dowolnej mamie, również owej „pojedynczej”, nauka konsumowania piersią początkowo może spowodować problemy. Nastaw się mimo wszystko na to, że ciebie, z wyjątkiem trudności, czeka duży trud. Jeżeli mimo to jesteś gotowa skosztować – brawo za aspirację oraz waleczność. Opłaca się przedsięwziąć taki trud, bo lekarze są zgodni: nie przejawia korzystniejszego sposobu konsumowania niemowlaków.

Spożywanie piersią bliźniąt - razem czy pojedynczo?

Jednoczesne spożywanie bliźniąt jest niewykluczone, a także zalecane. Najrozsądniej jest już je w okresie 2 godz. po urodzeniu. Bliźnięta zazwyczaj rodzą się przez chirurgiczne cięcie, ale to nie musi okazać się barierą do tego, by maluszki położyć w ramionach matki. Pociechy instynktownie poszukują wówczas gruczołów mlekowych oraz rozpoczynają ssać. Jeżeli mimo wszystko wspólne spożywanie początkowo nie wychodzi, należy z tym nieco uzbroić się w cierpliwość – do momentu, gdy co najmniej jedno z pociechy powinno umiało prawidłowo ssać. Należy liczyć się z tym, że gdy pozostaniesz karmiła jedno potomka, drugie - jeżeli nie śpi - może w tym trakcie płakać. Nieodzowna zatem powinno być poradę położnej lub kogoś z rodziny.

Spożywanie piersią bliźniąt - istotne, by świetnie rozpocząć

Aby spożywanie się powiodło, powinny okazać się wypełnione pewne warunki. Najistotniejsze to właściwa pozycja mamy oraz potomka i odpowiednie przystawianie dziecko do gruczołów mlekowych, które umożliwi mu dobre jej uchwycenie oraz ssanie. Położenia do konsumowania okazuje się dużo. Skuteczne są owe, przy których:

  • matka siedzi lub leży wygodnie, okazuje się rozluźniona
  • potomek dotyka brzuszkiem ciała matki, jego twarz okazuje się zwrócona do jej gruczołów mlekowych
  • skroń potomka jest na osi pleców, nie zgina się do przodu ani do tyłu
  • główka, plecy oraz pupa potomka są prawidłowo podtrzymywane (przez dłoń matki, poduszki).

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

CiążaDziecko