Jakie problemy może wywołać tarczyca?

Jakie problemy może wywołać tarczyca?

Redakcja

2016-09-22

brak komentarzy

Tarczyca może dostarczać nam licznych dolegliwości. Chorujemy na jej niedoczynność, nadczynność lub zmagamy się z licznymi guzkami w jej partiach. To narząd odpowiedzialny za dużo istotnych funkcji wewnątrz organizmu. I dokładnie wobec tego musimy o niego dbać. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Składniki owe przesyłane są razem z krwią przez cały organizm oraz biorą udział we wszystkich najistotniejszych procesach komórkowych. Zakłócenia powiązane z hormonami mogą być przyczyną wiele ubocznych objawów. Zobacz, za jakie dolegliwości zdrowotne odpowiada tarczyca.

Wahania wagi i obniżony humor

Tarczyca stabilizuje przemianę materii, zatem zbyt wysoki poziom hormonów w krwioobiegu może powodować błyskawiczną redukcję wagi – wyjaśnia ATA, a więc American Thyroid Association. Efekt taki działa mimo wszystko w dwóch kierunkach. Błyskawiczne tycie, bez absolutnie żadnych modyfikacji w sposobie żywienia, może dowodzić o zaniżonym poziomie hormonów.

Przejawem dolegliwości z hormonem tarczycy są także zaburzenia samopoczucia. Za zdenerwowanie oraz drażliwość odpowiada nadczynność, a więc nazbyt wysoki poziom hormonów. U chorych może następować także depresja – to dolegliwość zaś występuje zdecydowanie częściej u ludzi z niedoczynnością.

Ociężałość oraz senność

Wrażenie permanentnego wyczerpania, pomimo właściwej ilości snu, także może okazać się jednym z objawów dysfunkcji tarczycy. Za wyczerpanie jest odpowiedzialna niedoczynność. U niektórych ludzi kolejnym przejawem jest wole tarczycowe. Konsultacja u specjalisty-endokrynologa powinno być konieczna, gdy choćby po kilkunastogodzinnym śnie najchętniej powróciłbyś do sypialni. Łatwo to skontrolować – analizy poziomów hormonów są błyskawiczne oraz bezbolesne.

Wrażenie zimna, potliwość i wysuszona skóra

Wrażenie zimna odczuwane w środku wakacji musi nakłonić nas do zbadania się pod kątem niedoczynności tarczycy. I inaczej – zbyt duża potliwość w zimie może dowodzić o nazbyt wysokim poziomie hormonów w krwioobiegu. Symptomem dysfunkcji pracy tarczycy są także trudności z wysuszoną tkanką skórną. Niedoczynność powoduje zwolnienie przemiany metabolicznej, a co się z tym wiąże – zmniejszoną ilość wytwarzanego potu. W rezultacie skórze potrzeba natłuszczenia z zewnątrz.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie