Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

Redakcja

2016-09-06

brak komentarzy

O tym, że zdrowie jest najistotniejsze, nie musimy nikogo przekonywać. Właśnie dlatego nie warto lekceważyć oznak takich jak zaburzenia menstruacji, przewlekłe przemęczenie czy bóle brzucha. Radzimy, które badania musi wykonać każda kobieta.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Analizy sprawdzające stan szyjki macicy co 3 lata muszą robić kobiety w wieku 21-30 lat. Dla pań dojrzałych, w wieku 30-65 lat, polecana jest wizyta kontrolna co 5 lat. Są to: badanie cytologiczne, wymaz z pochwy i test w kierunku HPV, a więc wirusa brodawczaka ludzkiego. Pozwolą one zauważyć modyfikacje w komórkach, które mogłyby oznaczać konieczność kolejnych analiz, na przykład biopsji.

Zobacz także: Co jeść na wzmocnienie odporności?

Badania przesiewowe w rozpoznaniu raka jelita grubego

Badania przesiewowe w kierunku rozpoznania raka jelita grubego muszą być przeprowadzane systematycznie u ludzi w wieku 50-75 lat. Jeśli pacjent nie uskarża się na bóle układu trawiennego, można zbadać się raz na 10 lat.
Kolonoskopia, mimo że niekomfortowa, okazuje się najskuteczniejszym narzędziem przy wykrywaniu raka okrężnicy czy jelita grubego. Tego typu choroby nowotworowe wcale nie są sporadycznością u pań. Rak jelita grubego jest trzecim, zaraz po raku piersi i płuc, bardzo często występującym. Jeśli w poprzednich pokoleniach były przypadki tego raka, testy przesiewowe muszą być robione zdecydowanie częściej.

Mammografia

Mammografię muszą systematycznie przeprowadzać kobiety w wieku 50-75 lat. Specjaliści przekonują, że początkowe badanie powinno się wykonać około 40. roku życia. Jeżeli kobieta nie należy do zespołu większego ryzyka, mammografię powinno się wykonywać co 2 lata. Występowanie raka piersi lub jajnika w poprzednich pokoleniach powinno mimo wszystko nakłonić do częstszych, systematycznych porad z lekarzem. 

Zobacz też: Czy bierne palenie jest szkodliwe?

Badanie ciśnienia tętniczego

O naszym samopoczuciu dużo możemy dowiedzieć się z poziomu ciśnienia tętniczego. Dobrze o tym pamiętać, bo nadciśnienie okazuje się główną przyczyną objawiania się schorzeń mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Wykryte w początkowej fazie można redukować naturalnymi metodami - przez właściwą dietę czy aktywność ruchową. Badanie ciśnieniomierzem musi być przeprowadzane co najmniej raz do roku u każdej osoby dorosłej.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieDieta