Jak wyleczyć haluksy?

Jak wyleczyć haluksy?

Redakcja

2016-07-29

1 komentarz

Haluksy (paluch koślawy), to zwyrodnienie stopy polegające na zmianie położenia największego palca względem pozostałych. Jego podstawa zostaje przesunięta, tworząc charakterystyczne zgrubienie na wewnętrznej krawędzi stopy. 

Kiedy zauważysz pierwsze objawy haluksów, koniecznie odwiedź gabinet ortopedy. Podczas konsultacji lekarz dokładnie zbada Twoje stopy i wybierze najwłaściwszą metodę leczenia. Może nią być zarówno gimnastyka korekcyjna, jak i wkładki lub aparaty korygujące, które hamują proces rozwoju istniejących haluksów. 

Plastry i żelowe osłony
Nie leczą, ale chronią bolesne miejsca przed otarciami i stanami zapalnymi. Wzbogacone o olejki o działaniu łagodzącym i przeciwbólowym przynoszą ulgę i zwiększają komfort podczas chodzenia. 

Aparaty korekcyjne i kliny
Ich zadaniem jest przywrócenie właściwego ułożenia palców oraz ochrona przed bólem. Stosowanie aparatów zaleca się w początkowej fazie zwyrodnienia. Niektóre z nich zakłada się na noc, inne można stosować również w ciągu dnia. 

Peloty i wkładki
Przywracają odpowiednie ułożenie stopy względem podłoża, chronią przed pogłębieniem się płaskostopia. W sprzedaży dostępne są także wkładki do butów na wysokim obcasie, które chronią przód stopy przed pogłębianiem się deformacji. 

Opaski na haluksy
Opaska chroni stopę stopę przed otarciami i utrzymuje paluch we właściwej pozycji, zapobiegając pogłębianiu się zniekształcenia. 

Szyna ortopedyczna
Zaleca się jej stosowanie zarówno w fazie początkowej, jak i po leczeniu operacyjnym. Zapobiega rozwojowi haluksów i płaskostopia. 

Leczenie operacyjne
Dostępnych jest kilka metod leczenia: 
- osteotomia Chevron – operacyjna korekcja kości śródstopia,
- osteotomia klinowa – wycięcie i prawidłowe umieszczenie klina kostnego,
- operacja na tkankach miękkich – korekcja torebki stawowej, ścięgien oraz głowy kości śródstopia,
- zabieg Scarf – polega na przecięciu I kości śródstopia, odpowiednim ustawieniu oraz złączeniu za pomocą śrub. Metoda ta pozwala na chodzenie w butach pooperacyjnych już po 3 dniach od zabiegu. 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

gabrielakapitan

2016-10-23 18:39:20


operacja jest absolutnie koniecznoscia. ale tez znam ludzi, ktorzy trafili w zle rece i ta operacja zostala wyknana nieprawidlowo, z ktorymi to konsekwencjami do dzis sie bujaja

Zdrowie