Dieta w ciąży dla cukrzyka

Dieta w ciąży dla cukrzyka

Redakcja

2016-08-25

brak komentarzy

Choć nieraz słyszałaś, że kobieta w stanie błogosławionym czegokolwiek nie musi sobie odmawiać, to wprowadzenie jedzeniowego rygoru a także używanie silnego jadłospisu bywa czasem niezbędne. Dzieje się tak, gdy masz anemię, cukrzycę ciążową, niedowagę lub otyłość.

Systematyczne wizyty u ginekologa, a w przypadku wymogi także przykładowo diabetologa (zajmuje się leczeniem cukrzycę), czy lekarza-dietetyka (nauczy cię nadzorować menu), skrupulatne przeprowadzanie właściwych eksperymentów, oraz trzymanie ścisłego jadłospisu – to plan praktyki na rzecz ciebie. To prawda, że odmawianie sobie różnorodnych pyszności, bardzo teraz, gdy nadal czujesz „ssanie w dołku” a także masz wrażenie, że mogłabyś spożywać choćby za troje, nie okazuje się łatwe. Ale pomyśl: sukces, a więc urodzenie bardziej świadomego dziecka, zależy zwłaszcza od ciebie, a dokładnie mówiąc – od tego, czy precyzyjnie pozostaniesz zastosować się do jadłospisu.

Cukrzyca ciążowa: zbilansowana dieta niskowęglowodanowa

Pomyślisz pewnie: wszak dokładnie nie jadam słodkości, w mojej rodzinie nigdy nikt nie chorował na cukrzycy, ja także nie miałam z tym kłopotów. Czemu więc w trakcie ciąży moje ciało przestaje tolerować glukozę? Tak rzeczywiście nie wiadomo. Jest dużo hipotez. Jedna z nich mówi, że powodem pozwalają okazać się hormony ciążowe, które dezorganizują produkcję insuliny, co prowokuje wzrost stężenia glukozy w krwioobiegu. Cukrzycy w ciąży nie towarzyszą pozytywne objawy, wobec tego łatwo ją przegapić: nieco zdecydowanie bardziej chce się pić, zdecydowanie częściej biega się do toalety, swędzi skóra. Ale wszelkie owe objawy można sobie wytłumaczyć ciążą. Przeważnie choroba ta wykrywana okazuje się w trakcie rutynowego eksperymenty pomiędzy 24. a 26. tygodniem ciąży.

Zaniedbana cukrzyca pobudza ryzyko poronienia, oraz pojawienia się wad wrodzonych u dziecka (mięśnia sercowego, nerek, układu kostnego, mózgu). Powoduje tzw. makrosomię płodu (co to oznacza dziecko okazuje się obfite a także ciężkie – waży powyżej 4000 g), co grozi urazami okołoporodowymi a także zmusza do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Cukrzyca w ciąży to choroba, na pojawienie którego nie masz wpływu, za to w całości odpowiadasz za jej przebieg. Stosowanie się do restrykcyjnej jadłospisu niskowęglowodanowego, wielokrotne (7–8 razy na dzień) eksperymenty poziomu węglowodanów w krwioobiegu, poprowadzenie notatek na temat dziennego menu – absolutnie wszystko to zadania na rzecz przyszłej mamy z cukrzycą.

Co spożywać?

Należy głównie powstrzymać się od białego chleba, bo tam jest mnóstwo tzw. jednostek chlebowych (co to oznacza sacharydów łatwych) a także zamienić go na wypieki chrupkie. Z menu wyklucz cukier a także słodkości. Sięgaj po odtłuszczony twaróg, jogurt light, zupy, drobiowe szynki, surówki z sałaty, ogórków, pomidorów. Na posiłek przygotowuj sobie duszone niskotłuszczowe mięso, przykładowo drobiowe w jarzynach z niewielką ilością ryżu.

Zobacz też, co lepiej jeść: łososia czy tuńczyka.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieDietaCiąża