Ciąża po 35 roku życia a ryzyko wad genetycznych u dziecka

Ciąża po 35 roku życia a ryzyko wad genetycznych u dziecka

Redakcja

2016-09-09

brak komentarzy

Na pierwsze dziecko decydujemy się coraz później. Dojrzała ciąża posiada własne korzyści, ale także obciążona znacznym niebezpieczeństwem. O czym szczególnie musimy wiedzieć?

Uznaje się, że u pary, która systematycznie uprawia seks bez stosowania antykoncepcji, do zajścia w ciążę dochodzi średnio po 1/2 roku (choć opłaca się wiedzieć, że ostatnie badania w stronę bezpłodności zaleca się dopiero po 12 miesiącach). O ile w kwestii młodszych kobiet zachęca się do spokojnego oczekiwania, w twoim dobrze jak najowocniej wykorzystać taki moment. Lekarze podkreślają, że problemy z zajściem w ciążę w tym wieku będą powiązane z startem ukrytych dodatkowo kłopotów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy dolegliwości sercowe. Być może opłaca się wykonać ostatnie badania, np. EKG czy poziom cukru lub odwiedzić odpowiedniego specjalistę?

Poza naturalnym zmniejszeniem płodności wraz z upływem lat występują także inne przyczyny jej zakłócenia, jak np. cykle bezowulacyjne. Kobieta, która decyduje się na ciążę po 30-tce ciągle uprzednio przez długie wakacji stosowała antykoncepcję hormonalną – jej ciało wymaga momentu na to, by się „ustabilizować”. Co więcej, gdy decyzja o poczęciu potomka okazuje się już całkowicie świadoma oraz przemyślana, do chęci zostania mamą dołącza obawa o to, czy się uda, czy przypadkiem nie okazuje się jeszcze za późno. Natomiast, stresujące sytuacje to 1 z kluczowych wrogów płodności.

Niebezpieczeństwo wad chromosomowych, a więc takich, które są powodem schorzeń wrodzonych (na przykład zespół Downa) wzrasta wraz z upływem lat przyszłej mamy. A mimo wszystko, nie przejawia powodów do strachu – z analiz wynika, że w zdecydowanej większości chore pociechy rodzą panie jeszcze przed ukończeniem 35 lat. To z całą pewnością dlatego na nieinwazyjne analizy prenatalne decydują się już nawet młode mamy, a dojrzałym ciężarnym wprost się je poleca.

Czytaj także: Domowe sposoby na przeziębienie

W okresie między 11. a 14. tygodniem ciąży musisz zatem zdecydować się na USG genetyczne i test PAPP-A lub NIFTY (jego precyzja to 99%). USG genetyczne to badanie nad wyraz precyzyjne przeprowadzane na szczególnie czułym sprzęcie. Pozwala na wykrycie u potomka pewnych schorzeń wrodzonych, jak na przykład zespół Downa, Edwarda lub Turnera, a więc wady genetyczne, jak wady serca, wodogłowie czy rozszczep pleców. Badanie PAPP-A okazuje się przeprowadzane zwłaszcza w stronę rozpoznania u płodu predyspozycji do zespołu Downa, Edwardsa i Patau, ale więc dużo schorzeń – także tych uleczalnych, jak wady pleców, serca czy nerek.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieCiąża