Ból biodra w ciąży - skąd się bierze?

Ból biodra w ciąży - skąd się bierze?

Redakcja

2016-11-09

brak komentarzy

Ból biodra w ciąży to dylemat szczególnie licznych kobiet będących w ostatnim trymestrze ciąży. Intensywność bólu biodra bywa różne: od nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu po ból, który nie pozwala pójść spać w nocy lub chodzić. U pewnych pań ból zaczyna się już w drugim trymestrze, a u pozostałych zaledwie pod koniec ciąży. U dużej grupie pań uskarżających się na ból biodra w ciąży, ból nasila się, gdy kładą się spać.

Skąd się bierze ból biodra w ciąży?

Przyczyna bólu biodra w ciąży są hormony wytwarzane przez jajniki i łożysko, a dokładnie hormon określany jako relaksyna. Wpływa on rozluźniająco na więzadła maciczne, mięsień szyjki macicy i spojenie łonowe. Tak samo funkcjonuje progesteron, dodatkowo wytwarzany w wielkich proporcjach w okresie ciąży. Zrelaksowanie wewnątrz organizmu jest konieczne bezpośrednio przed porodem, ponieważ uprości przejście potomka przez drogi rodne. Ale jednak, w tym samym czasie ułatwia kontuzje. Kobieta w ciąży, z uwagi na rosnący w jej łonie płód, jest bardzo narażona na okazalsze obciążenia niż normalnie. Ulega zmianiom więc środek sytości, do czego trudno się przyzwyczaić w czasie spacerowania

Metody na ból biodra

U dużej grupie pań ból okazuje się w szczególności dolegliwy, gdy kładą się spać. Da się poeksperymentować z ułożeniem komfortowych poduszek tak, by było wygodnie. Świetnym rozwiązaniem wydaje się kupienie poduszki dla kobiet w ciąży, jeżeli to nie pomoże. Ta poduszka wspiera całe ciało i jest umyślnie wyprofilowana i przystosowana do organizmu kobiety spodziewające się dziecka. Nadaje się też dla kobiet po urodzeniu. Kolejną ważną rzeczą okazuje się pozycja w czasie snu. Nie można krzyżować nóg w trakcie snu, ponieważ rankiem ból się nasili. Dobrze jest ułożyć między kolana i brzuch poduszki, też podczas odpoczynku i drzemki.

Dużo odpoczynku

Odpoczywanie i robienie sobie przerw jest jak tych najbardziej zalecane ciągu. Ostatnie tygodnie ciąży są dla kobiety obciążające. Nie można się w dodatku przeciążać. Ból bioder w ciąży pogorszy się, jeżeli kobieta będzie spędzała cały dzień na nogach. Z wyjątkiem owego szczególnie istotny okazuje się wybór obuwia. Zbyt wysokie obcasy dobrze zatrzymać sobie na okres po urodzeniu dziecka.
Dodatkowo umiarkowana aktywność jest zalecana, a zwłaszcza pływanie czyaqua aerobic dla kobiet w ciąży. W wodzie redukuje się obciążenie stawów, które prawidłowo powinny dźwigać ciało i sprzeciwiać się grawitacji. Dzięki wodnej aktywności fizycznej da się poczuć ogromną ulgę, również jeżeli chodzi o różnorodne bóle wyłaniające się w okresie ciąży, i stan psychiczny. Odmienną formą ruchu zalecaną w ciąży okazuje się joga lub pilates, przystosowane do potrzeb pań w ciąży. Łagodne rozciąganie polepszy kondycji stawów i tkanki mięśniowej.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieCiąża