Anemia w ciąży: objawy i leczenie

Anemia w ciąży: objawy i leczenie

Redakcja

2016-08-09

1 komentarz

Anemia, zwana w innym przypadku niedokrwistością okazuje się zjawiskiem dość zazwyczaj występującym wśród kobiet spodziewających się dziecka. Wynika ona z modyfikacji zachodzących wewnątrz organizmu przyszłej matki, jej wystąpienia nie zalicza się mimo wszystko lekceważyć. Czym dokładnie okazuje się anemia a także co zalicza się robić, gdy już zostanie stwierdzona?

Przyczyny anemii u ciężarnych kobiet

Anemia okazuje się stanem chorobowym charakteryzującym się redukcją poziomu hemoglobiny, będącej nośnikiem tlenu na rzecz czerwonych krwinek. O anemii w stanie błogosławionym mówi się gdy zakres hemoglobiny spadnie niżej 11 g/dl lub hematokrytu niżej 33%.

Pojawienie się anemii może przybliżyć nas do zahamowania rozwoju płodu, tworzenia się wszelkiego typu wad wrodzonych, a w I trymestrze ciąży może przyczynić się choćby do poronienia.

Przyczyną tworzenia się anemii u kobiet w stanie błogosławionym okazuje się zazwyczaj deficyt żelaza - wynikający zazwyczaj z niedostatecznego wchłaniania tego pierwiastka - lub foliowego kwasu w ich organizmie.

Wielu lekarzy poleca zatem przyszłym matkom robienie systematycznych badań krwi, który pozwolą wykryć pojawienie się ewentualnych nieprawidłowości. Jeżeli tak jest zaleca się wykonać takie badanie jeszcze bezpośrednio przed zajściem w ciążę, by upewnić się czy zakres hemoglobiny okazuje się dobrze wysoki.

Nie bagatelizuj tych objawów

Wśród tych najbardziej charakterystycznych symptomów anemii u ciąży kobiet wylicza się głównie uczucie wyczerpania, ogólne wyczerpanie żołądka, bóle a także zawroty głowy, dolegliwości ze skupieniem, bladość, kołatanie mięśnia sercowego, wyczerpanie włosów a także paznokci.

Jednak znaczna część z tych symptomów okazuje się niewiele charakterystyczna, wskutek czego zazwyczaj myli się je z symptomami charakterystycznymi na rzecz samej ciąży. W związku z tym także nieodzowna okazuje się stosownie wczesna diagnostyka, a w tym robienie morfologii.

A co jeżeli anemia już się pojawi?

W kwestii kuracji anemii nad wyraz istotna okazuje się właściwie zaplanowana zbilansowana dieta. Powinna ona opierać się na artykułach wzbogaconych o żelazo, a zaliczają się do nich: wątróbka, wołowina, cielęcina, nasiona fasoli a także soi, ciemne wypieki, sardynki, kasze gruboziarniste i żółtka jajek. Analogicznie, kobieta spodziewająca się dziecka musi zredukować spożycie składników, które staną się komplikować absorbowanie żelaza, a zaliczają się do nich między innymi herbata, kawa a także cola. W kwestii anemii zaleca się jeść także składniki bogate w wit. C, która przyspiesza absorpcję żelaza przez nasze ciało. Produktami zawierającymi obfite ilości tego elementu staną się zwłaszcza jarzyny a także świeże owoce cytrusowe. Czasem zdarza się mimo wszystko, że sama zbilansowana dieta nie starcza, konieczne okazuje się a wtedy wykorzystanie suplementów. W ciężkich sytuacjach, wywołanych przykładowo pojawieniem się obfitego krwawienia, niezbędne okazuje się przeprowadzenie transfuzji krwi.


Dodaj komentarz

Komentarze

angrlditi

2016-08-30 14:26:19


jamam taki problem, że od dziecka mam anemię, któ©ej po prostu nei da się wyleczyć i przez to boję się zachodzić w ciążę :(

ZdrowieDietaCiąża