• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Czy należy stosować czerwony żeń-szeń w przypadku zaburzeń erekcji?

Wydajność seksualna wpływa na pewność siebie i relacje międzyludzkie. Kiedy mężczyzna ma trudności z zaburzeniami erekcji, może to mieć wpływ na kilka aspektów jego życia.

Zaburzenia erekcji (ED) występuje, gdy człowiek nie może osiągnąć lub utrzymać erekcję na tyle dużo czasu, aby utrzymać aktywność seksualną. ED jest najczęściej spotykany wśród mężczyzn w wieku 75 lat i starszych, według American Academy of Family Physicians (AAFP). Jednak mężczyźni mogą doświadczyć erekcji w młodszym wieku.

ED może wystąpić w wyniku zaburzeń przepływu krwi, stanów psychologicznych lub innych stanów chorobowych, które mają wpływ na jeden lub oba te czynniki.

Podczas gdy dostępne są leki na receptę, jednym ze zgłoszonych ziołowych środków leczniczych w leczeniu tego stanu jest czerwony żeń-szeń. Jednak istnieje wiele względów, aby przed użyciem zioła jako leczenie dla ED.

Co to jest czerwony żeń-szeń?

Świeży żeń-szeń pochodzi z roślin, które mają mniej niż 4 lata, podczas gdy czerwony żeń-szeń pochodzi z roślin, które mają co najmniej 6 lat.
Czerwony żeń-szeń lub Panax ginsenx to koreański środek ziołowy. Jest on szeroko stosowany w leczeniu wielu schorzeń, w tym ED.

Czerwony żeń-szeń jest najstarszą formą zioła i nie jest zbierany przed ukończeniem 6 roku życia. Świeży żeń-szeń ma 4 lata lub mniej.

Roślina jest korzeniem, który ma łodygi, przypominające ludzkie ciało, z ramionami i nogami. Praktycy i producenci suplementów ziołowych mogą przygotować czerwony żeń-szeń jako herbatę lub w formie tabletek do sprzedaży.

Jak czerwony żeń-szeń może pomóc w leczeniu ED?

Naukowcy nie znają dokładnego mechanizmu, dzięki któremu czerwony żeń-szeń może pomóc ED.

Czerwony żeń-szeń po raz pierwszy został uznany za czynnik wywołujący wpływy hormonalne podobne do testosteronu. Jednakże, naukowcy mierzyli poziom testosteronu u mężczyzn przyjmujących czerwony żeń-szeń i zazwyczaj nie wzrasta.

Inne możliwe mechanizmy działania obejmują zwiększenie poziomu tlenku azotu, który rozluźnia mięśnie w penisie i sprzyja przepływowi krwi. Naukowcy nadal nie są pewni, czy te lub inne przyczyny mogą zmniejszyć objawy ED.

żeń szeń

Badania nad czerwonym żeń-szeniem i ED

Przeprowadzony w 2008 r. w British Journal of Clinical Pharmacology przegląd badań dotyczących czerwonego żeń-szenia i ED wykazał, że sześć z poddanych przeglądowi badań wykazało poprawę funkcji erekcji w porównaniu z placebo. Naukowcy napisali jednak, że potrzebne są badania na większą skalę.

W innym badaniu opublikowanym w International Journal of Impotence Research przebadano 119 mężczyzn z łagodną i umiarkowaną ED. Uczestnicy badania przyjmowali albo 350 miligramów (mg) czerwonego żeń-szenia cztery razy dziennie, albo placebo przez 8 tygodni.

Pod koniec badań naukowcy stwierdzili, że przedwczesny wytrysk zmniejszył się, a wydajność seksualna poprawiła się u osób przyjmujących czerwony żeń-szeń.

Czerwony żeń-szeń jest sprzedawany w wielu różnych preparatach, w tym w formie kremu i tabletek. Według American Academy of Family Physicians (AAFP), przyjmowanie 900 mg czerwonego żeń-szenia trzy razy dziennie może poprawić erekcję. Jednak AAFP stwierdza, że mężczyźni nie zgłaszali zwiększonych doznań seksualnych podczas przyjmowania czerwonego żeń-szenia.

Skutki uboczne czerwonego żeń-szenia
Jednym z efektów ubocznych czerwonego żeń-szenia może być bezsenność. Inne efekty, które czasami występują, to bóle głowy, rozstrój żołądka i zaparcia.

Naukowcy nie mają zbyt wielu danych na temat długoterminowych skutków zażywania czerwonego żeń-szenia. Jednakże, według British Journal of Clinical Pharmacology, nie istnieją obecnie zgłoszone interakcje pomiędzy lekami.

Inne możliwe korzyści zdrowotne

Praktykujący tradycyjną medycynę chińską używają czerwonego żeń-szenia do przygotowania toniku przeznaczonego do pobudzania energii człowieka. Roślina żeń-szenia zawiera związki znane jako ginsenozydy, które według wierzeń mają ten korzystny wpływ na ludzki organizm.

Czerwony żeń-szeń jako herbata lub suplement może pomóc w poprawieniu koncentracji.
Według Narodowego Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego (NCCIH), dodatkowe korzyści związane ze stosowaniem czerwonego żeń-szenia to m.in:

  • poprawa ogólnego samopoczucia
  • zwiększający wytrzymałość fizyczną
  • leczenie zaburzeń zdrowotnych, takich jak choroby układu oddechowego i serca
  • poprawa koncentracji
  • zmniejszenie częstości występowania przebłysków gorąca menopauzalnego
  • spowalnianie procesu starzenia się

Jednakże, NCCIH zwraca uwagę, że obecnie nie ma badań, które w sposób jednoznaczny wspierałyby czerwony żeń-szeń jako sposób leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń. Dotyczy to również ED.

Ponieważ wiele czynników może przyczynić się do wystąpienia SOR, ważne jest, aby mężczyźni udali się do lekarza w celu ustalenia wszelkich potencjalnych przyczyn. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli przyczyną może być zaburzony przepływ krwi z nadciśnienia.

Lekarz może często wydawać zalecenia dotyczące zmian w stylu życia i przepisywać leki w celu zmniejszenia częstości występowania SOR. Przykłady wielu zabiegów i zmian dla ED obejmują:

FDA ostrzega przed stosowaniem suplementów diety w leczeniu zaburzeń erekcji.
Zmiany w stylu życia: Rzucenie palenia, zmniejszenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej i rzucenie nielegalnego nadużywania narkotyków może pomóc zmniejszyć objawy erekcji.
Wsparcie zdrowia psychicznego: Doradztwo, aby pomóc człowiekowi zmniejszyć lęk i stres lub poprawić jego związek z partnerem może pomóc ludziom zmagającym się z ED.
Leki wydawane na receptę: Przyjmowanie niektórych leków na receptę może poprawić przepływ krwi i zmniejszyć częstość występowania SOR. Przykłady tych leków to sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) i vardenafil (Levitra).
Leki iniekcyjne: Czasami mężczyzna może wstrzykiwać leki, które doprowadzą do erekcji. Przykładem może być alprostadil (Caverject, Edex). Leki te rozszerzają naczynia krwionośne, co prowadzi do erekcji.
Oprócz tych leków, niektórzy mężczyźni mogą przyjmować inne leki alternatywne, oprócz czerwonego żeń-szenia. Jednym z przykładów jest johimbe, suplement ziołowy.

United States Food and Drug Administration (FDA) ostrzega przed zamawianiem suplementów diety, które obiecują zmniejszyć występowanie ED. Podczas gdy produkty mogą obiecywać "all-natural" alternatywy dla leków na receptę, mogą mieć niechciane składniki dodane, które mogą być szkodliwe.

W teście 17 całkowicie naturalnych produktów reklamowanych w celu redukcji ED, 6 z 17 produktów zawierało substancje podobne do Viagry.

W innym przykładzie, FDA recenzowała suplement o nazwie Ginseng Power-X. Produkt ten obiecał "w pełni naturalny" suplement i ekstrakt ziołowy.

Jednak FDA stwierdziła, że suplement zawiera syldenafil i inny składnik aktywny, który był chemicznie podobny do syldenafilu. Może to być szkodliwe dla człowieka, który przyjmuje leki, które mogą wchodzić w interakcje z Viagrą, takie jak azotany.

FDA prowadzi listę produktów sprzedawanych online, których człowiek z ED powinien unikać.

Osoby, które przyjmują wszelkiego rodzaju leki i rozważają przyjęcie czerwonego żeń-szenia, powinny najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem.

 

Słodka gruszka

Anna Cisoń - prywatnie żona i matka Oli i Antka. Z zamiłowania dietetyk i dobrze się składa bo robi to co lubi.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz