• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Co należy wiedzieć o suplementach diety z kwasem D-asparaginowym w przypadku zaburzeń erekcji

Wielu producentów suplementów twierdzi, że aminokwas D-asparaginowy może poprawić zaburzenia erekcji, zwykle poprzez zwiększenie poziomu testosteronu. Niektóre badania potwierdzają to twierdzenie, ale nauka o korzyściach płynących z kwasu D-asparaginowego nie jest rozstrzygająca.

Wiele osób żyje z zaburzeniami erekcji (ED). W wieku 50 lat, około 50% mężczyzn ma jakąś formę ED, a ponad 5% jest całkowicie niezdolnych do uzyskania lub utrzymania erekcji.

Podczas gdy kwas D-asparaginowy (DAA) może mieć pewne zastosowanie w leczeniu SOR, inne metody leczenia są bardziej skuteczne. Co więcej, lekarze nie znają potencjalnych skutków ubocznych lub długoterminowych konsekwencji przyjmowania DAA.

Co to jest kwas D-asparaginowy? 

Alternatywne metody leczenia w stosunku do kwasu D-asparaginowego mogą być bardziej skuteczne w leczeniu ED.
DAA jest aminokwasem obecnym w ośrodkowym układzie nerwowym i układzie rozrodczym.

Badania zarówno u zwierząt, jak i u ludzi sugerują, że odgrywa on rolę w rozwoju układu nerwowego i może pomóc w regulacji hormonów. Ta druga funkcja może oznaczać, że DAA reguluje poziom testosteronu i innych hormonów, które wpływają na funkcje seksualne.

Chociaż istnieją badania wskazujące, że DAA może podnosić poziom testosteronu, niektóre z ostatnich badań podają to twierdzenie w wątpliwość.


Czy to działa w przypadku zaburzeń erekcji? 


Zwolennicy DAA jako leczenia ED twierdzą, że może zwiększyć poziom testosteronu, tym samym lecząc ED. Jednakże, związek pomiędzy ED i testosteronem nie jest jasny, a wiele osób z normalnym poziomem testosteronu nadal ma ED.

Większość osób z ED doświadcza zmniejszenia przepływu krwi do penisa, często z powodu problemów zdrowotnych układu krążenia, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy lub wysokiego cholesterolu. Testosteron nie będzie leczył tych schorzeń.

W niektórych przypadkach ED wynika z czynników psychologicznych, takich jak depresja, problemy z relacjami lub lęk. Nie ma dowodów wskazujących na to, że testosteron może leczyć te problemy.

Podwyższenie poziomu testosteronu może być pomocne dla osób z niskim poziomem testosteronu. Jednak nawet w tej populacji istnieją jedynie ograniczone dowody na to, że DAA działa.

Kwas D-asparaginowy i testosteron

Wyniki badań dotyczących DAA i testosteronu nie były spójne.

W badaniu z 2017 roku porównano grupę 11 mężczyzn, którzy otrzymali suplementy DAA z 11, którzy ich nie otrzymali. Obie grupy uczestniczyły w 3-miesięcznym treningu oporowym. Pod koniec badania w grupie DAA nie odnotowano statystycznie istotnych wzrostów poziomu testosteronu ani siły.

Wcześniejsze badania analizowały rolę DAA zarówno u ludzi jak i u szczurów. Grupa 23 mężczyzn przyjmowała codzienne suplementy diety przez 12 dni, a 20 innych przyjmowało placebo. Dodatkowo 10 szczurów otrzymywało albo suplementy diety dziennej, albo placebo przez taki sam okres czasu. Zarówno u ludzi, jak i u szczurów, grupa suplementów DAA wykazywała zwiększoną syntezę i uwalnianie testosteronu.

Nawet wcześniejsze dane z badań na szczurach sugerują, że wstrzyknięcie DAA do podwzgórza może wywołać erekcję. Jednak żadne badania nie wykazały podobnego oświadczenia u ludzi, a DAA suplementy, które osoba bierze doustnie może nie mieć takie same skutki jak te, które lekarz wstrzykuje.

Przegląd w 2017 r., w którym autorzy zbadali 23 badania na ludziach i 4 badania na zwierzętach, dostarcza najsilniejszych dowodów na to, że DAA może zwiększać poziom testosteronu. Większość zawartych w nim badań sugeruje, że DAA może albo działać na komórki Leydiga w jądrach, które uwalniają testosteron, albo zmieniać zachowanie w podwzgórzu lub przysadce mózgowej, instruując jądra do wydzielania testosteronu.

Autorzy ostrzegają, że zanim naukowcy będą mogli wyciągnąć jasne lub konkretne wnioski, konieczne są dalsze badania nad rolą DAA.

Zagrożenia i skutki uboczne

Niewiele badań testowało bezpieczeństwo DAA lub oceniło, czy jest on bezpieczny do stosowania wraz z innymi suplementami lub lekami. Osoby rozważające ten suplement powinny najpierw porozmawiać z lekarzem, szczególnie jeśli przyjmują inne leki.

Jak w przypadku każdego leku, możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej na DAA. W rzadkich przypadkach reakcje alergiczne mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Naukowcy nie znają jeszcze długoterminowych skutków stosowania DAA, więc bezpieczeństwo długotrwałego stosowania jest niejasne.

Ludzie, którzy chcą wziąć DAA nie powinni pozwolić, aby opóźniło to ich leczenie na ED. W przypadkach, gdy u podłoża choroby leży choroba zakaźna, leczenie tej choroby jest prawdopodobnie niezbędne dla poprawy objawów.

Suplementy diety na zaburzenia erekcji

Alternatywne metody leczenia

Chociaż DAA może poprawić objawy ED, dowody na poparcie innych strategii są silniejsze. Opcje te obejmują:

  • Zastrzyki testosteronu: Osoby z niskim testosteronem mogą być w stanie lepiej uzyskać lub utrzymać erekcję z testosteronu leczenia. Jednak zwiększenie poziomu tego hormonu może nie poprawić ED.
  • Leki ED: Leki te pomagają zwiększyć przepływ krwi do penisa i są bezpieczne i skuteczne dla większości ludzi. Niektóre przykłady leków ED obejmują sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), avanafil (Stendra), i vardenafil (Levitra). Lekarz może doradzić, jaki lek wypróbować i wydać receptę.
  • Urządzenia medyczne: Szeroka gama urządzeń może pomóc w uzyskaniu erekcji. Pompa do penisa, na przykład, jest bezpieczny do użytku w domu i pobiera krew do penisa, aby uczynić go w stanie erekcji.
  • Chirurgia: Rzadko zdarza się, że osoby z pewnymi urazami miednicy lub naczyń krwionośnych potrzebują operacji, aby upewnić się, że przepływ krwi do penisa jest odpowiedni.
  • Doradztwo i wsparcie zdrowia psychicznego: Depresja, lęk i problemy z relacjami mogą przyczynić się do SOR. Wsparcie zdrowia psychicznego, takie jak terapia, poradnictwo dla par i leki przeciwdepresyjne, może złagodzić objawy. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować seksualne efekty uboczne, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.
  • Leczenie podstawowej przyczyny: Większość metod leczenia SOR koncentruje się na pomocy w uzyskaniu erekcji, ale kiedy przewlekły stan chorobowy powoduje SOR, ważne jest, aby leczyć również ten stan. Leczenie cukrzycy, chorób serca lub prostaty może poprawić funkcje seksualne. Jeśli lek przyczynia się do erekcji, dana osoba może poprosić swojego lekarza o przejście na inny lek.
  • Zmiana stylu życia: Niezdrowy styl życia może spowodować SOR bezpośrednio lub zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób, które ją powodują. Uzyskanie więcej ćwiczeń, rzucenie palenia i utrzymanie umiarkowanej masy ciała może poprawić objawy.

Podsumowanie 

Zaburzenia erekcji mogą być frustrujące, szczególnie gdy leki nie działają, lub osoba nie jest chętna do podjęcia leczenia.

Chociaż naukowcy nie uważają kwasu D-asparaginowego za szkodliwy, konieczne są dalsze badania, aby ocenić długoterminową reakcję ludzi na ten lek. Co więcej, dostępne są lepsze i dokładniej przetestowane metody leczenia.

Osoby rozważające suplementy powinny porozmawiać z lekarzem. W niektórych przypadkach, suplement może działać najlepiej, gdy osoba bierze go wraz z innymi metodami leczenia i środków, takich jak leki ED lub zmiany stylu życia.

 

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz