• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

Afrodyzjaki: Gdzie są dowody?

Dążenie do zaspokojenia seksualnego jest tak stare jak sama cywilizacja. Czy 21-wieczna medycyna może rozwikłać ten sekret? Pomimo dobrej jakości badań klinicznych, święty graal afrodyzjaków pozostaje do znalezienia.

Czy afrodyzjaki mają jakieś miejsce w naszym życiu seksualnym?

Dla wielu par, szczęśliwe życie seksualne jest kluczem do długotrwałego szczęścia. Ale dysfunkcje seksualne i utrata zainteresowania seksem to częste problemy, wpływające na szczęście seksualne i satysfakcję ze związku.

W 2015 r. panel ekspertów dokonał przeglądu badań naukowych dotyczących dysfunkcji seksualnej u mężczyzn i kobiet.

Pisząc w The Journal of Sexual Medicine stwierdzają, że "[...] najczęstsze dysfunkcje seksualne u kobiet to dysfunkcje pożądania i pobudzenia. Ponadto, istnieje duży odsetek kobiet, które doświadczają wielu dysfunkcji seksualnych".

"Dla mężczyzn," dodają, "przedwczesny wytrysk i zaburzenia erekcji są najczęstszymi dysfunkcjami seksualnymi."

Czy afrodyzjaki są odpowiedzią na przywrócenie naszego życia seksualnego na właściwe tory?

Co to są afrodyzjaki?

Według Food and Drug Administration (FDA), "[A]ny product that bears labeling claims that it will arouse or increase sexual desire, or that it will improve sexual performance, is an aphrodisiac drug product".

O wielu potencjalnych afrodyzjakach, począwszy od powszechnie stosowanych przypraw i egzotycznych ekstraktów roślinnych po organy zwierząt i zmielone owady, mówi się śmiało.

Wiele z nich ma długą historię i głęboko zakorzenione przekonania kulturowe, ale tak naprawdę niewiele jest dowodów naukowych na to, że przynoszą one pożądane efekty.

Niektóre produkty, takie jak johimbina - pozyskiwana z kory zachodnioafrykańskiego drzewa johimbe - są związane z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak zawały i napady serca, według Krajowego Centrum Zdrowia Uzupełniającego i Integracyjnego.

Na szczęście powoli wychodzimy z mrocznych wieków badań nad afrodyzjakami, a liczba badań dobrej jakości - mających na celu dotarcie do dna, które związki są bezpieczne i jak działają - stale rośnie.

Adfrodyzjaki jak wpływają na seks


Miłorząb japoński i żeń-szeń

W przeglądzie dowodów naukowych leżących u podstaw naturalnych afrodyzjaków, dr Elizabeth West z Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, oraz dr Michael Krychman z Południowo Kalifornijskiego Centrum Zdrowia Seksualnego i Medycyny Ocalałych w Newport Beach, wyjaśniają, że "podczas gdy dane są nadal ograniczone, miłorząb, żeń-szeń, maka i Tribulus mają za sobą obiecujące dane".

Wykazano, że miłorząb zwiększa przepływ krwi do narządów obwodowych, w tym do narządów płciowych. Podczas gdy jedno z badań wykazało poprawę funkcji seksualnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, według dr Westa i Krychmana wyniki te nie zostały potwierdzone w innym badaniu.

Ginkgo jest dobrze tolerowany przez większość ludzi, ale może powodować ryzyko nadmiernego krwawienia, ostrzegają.

Kilka podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo badań klinicznych potwierdza, że że żeń-szeń jest skuteczny w zaburzeniach erekcji i - w mniej zbadanym stopniu - może poprawić pobudzenie seksualne u kobiet w okresie menopauzy.

Podobnie jak w przypadku miłorzębu, mogą wystąpić działania niepożądane, do których należą niewielkie objawy z przewodu pokarmowego. Osoby z rakiem wrażliwym na hormony powinny unikać stosowania żeń-szenia.

Maca i Tribulus terrestris

Według dr Westa i Krychmana, "Badania na gryzoniach wykazały, że maca [andyjskie warzywa korzeniowe] skutecznie zwiększały libido i poprawiały funkcję erekcyjną po suplementacji".

Chociaż trzy badania kliniczne wykazały poprawę funkcji seksualnych u kobiet i mężczyzn, inne badanie nie wykazało poprawy.

Tribulus terrestris, który jest rośliną tradycyjnie stosowaną w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, zawiera związek, który jest przekształcany w dehydroepiandrosteron, naturalny hormon steroidowy.

"Badanie gryzoni wykazało zwiększoną produkcję spermy po suplementacji Tribulusem", mówią dr West i Krychman. Zadowolenie seksualne u kobiet przyjmujących Tribulus terrestrial uległo poprawie w kilku badaniach - w tym w badaniu w 2017 roku - natomiast jakość nasienia i zaburzenia erekcji u mężczyzn również uległy poprawie.

Wydają kolejne ostrzeżenie:

"W oparciu o obecnie dostępne dowody, żaden z produktów leczniczych dostępnych bez recepty, zawierających składniki stosowane jako afrodyzjak, nie może być ogólnie uznany za bezpieczny i skuteczny".

Więc, zanim zaczniesz się spieszyć, by zaopatrzyć się w jakikolwiek rzekomy afrodyzjak, może warto będzie mieć to na uwadze. Rozmowa z lekarzem, zamiast brać sprawy w swoje ręce, może być całkowicie bezpieczniejszą opcją.

 

Prosty banan

Rafał Brach - niby banan a rodzynek bo jedyny mężczyzna w naszym składzie. Siłownia to jego drugi dom bo jest trenerem personalnym.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz