• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

30 Żywność i zioła, które mogą pobudzić kobiecy popęd seksualny

 

Opisujemy produkty, które uważamy za przydatne dla naszych czytelników. Jeśli dokonasz zakupu poprzez linki na tej stronie, możemy zarobić małą prowizję. Oto nasz proces.

Chcesz zwiększyć swój popęd płciowy? Albo po prostu czuć się trochę bardziej nerwowo w ogóle? Zacznij chodzić w kierunku kuchni.

Zanim przejdziemy do szczegółów, ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma żadnego "dobrego" czy "złego" popędu płciowego dla kobiet. I na pewno nie ma żadnej zasady, jak często ludzie powinni uprawiać seks.

Seksowne napędy to drobnostka. Wszystko, począwszy od cyklu menstruacyjnego, a skończywszy na tym, jak bardzo jesteś zestresowany w pracy, może spowodować niewielkie zmiany. Ale nagła zmiana w Twoim libido może być również w niektórych przypadkach oznaką problemu medycznego (o tym dowiemy się później).

Oto obchód głównych potraw związanych ze zwiększaniem żeńskiego libido, w tym niektóre poparte obfitymi badaniami i niektóre, które mogą być bardziej folklorystyczne niż nauka.

Żywność i zioła poparte pewnymi dowodami

Niektóre rodzaje żywności, w tym zioła, wykazały, że co najmniej w kilku badaniach zwiększają popęd płciowy. Należy tylko pamiętać, że większość z tych badań nie była zbyt duża i rygorystyczna, więc nie należy stawiać na nie wszystkich nadziei i marzeń.

Jeszcze jedna ciekawostka do zapamiętania, jeśli chodzi o suplementy ziołowe: Dawki różnią się w zależności od produktu, więc należy stosować się do wytycznych producenta.

W związku z tym warto również skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dowiedzieć się, w jaki sposób którykolwiek z tych suplementów może wchodzić w interakcję:

 • leki na receptę
 • leki dostępne bez recepty
 • Witaminy
 • inne suplementy ziołowe
 • Ginkgo

Ginkgo biloba jest popularnym ziołowym suplementem, który może być spożywany w wielu formach. Wstępne badania sugerują, że miłorząb może być skuteczny jako naturalny afrodyzjak.

Jednak wyniki badania dotyczącego stosowania miłorzębu nie są jednoznaczne co do tego, czy rzeczywiście pobudza on funkcje seksualne u kobiet, czy też nie.

Gdzie go znaleźć
Ginkgo biloba można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością lub online w formie:

 • tabletki
 • kapsułki
 • ekstrakty płynne
 • suszone liście lub herbata

Żywność popudzająca popęd seksualny

Żeń-szeń
Szukasz kolejnego łatwego do znalezienia suplementu? Żeń-szeń to taki, który ma wiele potencjalnych korzyści dla zdrowia.

Małe, ostatnie badanie wykazało, że że żeń-szeń przewyższa placebo, aby pomóc w walce z dysfunkcją seksualną u osób używających metadonu. Jak to wpłynie na ludzi, którzy nie używają metadonu? Więcej badań jest potrzebne, ale może być warte strzału.

Gdzie go znaleźć
Żeń-szeń można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością i online w formie:

 • świeży lub surowy żeń-szeń
 • tabletki
 • kapsułki
 • ekstrakty płynne
 • proszek

Maca
Według jednego z badańTrusted Source, maca może mieć pewien potencjał w leczeniu antydepresyjnych dysfunkcji seksualnych u kobiet po menopauzie. Ponadto, w przeszłości maka była używana do zwiększania płodności i popędu seksualnego.

Choć badania są obiecujące, w ostatnim przeglądzie zauważono, że niektóre z twierdzeń dotyczących makaków mogą być nieco przesadzone.

Gdzie go znaleźć
Makaron można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością i online w formie:

 • kapsułki
 • ekstrakty płynne
 • proszek

Tribulus terrestris
Innym ziołowym dodatkiem, który może być skuteczny dla zwiększenia libido jest Tribulus terrestris.

Jedno z badańTrusted Source oceniło, czy 7,5 miligramów (mg) ekstraktu z Tribulus terrestris było skuteczne w przypadku zainteresowania seksualnego kobiet/zaburzenia podniecenia.

Po 4 tygodniach ci, którzy wzięli ekstrakt, zgłosili poprawę swoich popędów seksualnych, pobudzenia i zadowolenia. Wada? To było całkiem małe badanie, w którym wzięło udział tylko 60 uczestników.

Gdzie go znaleźć
Tribulus terrestris może być nieco trudniejszy do znalezienia niż niektóre inne zioła omawiane w tym artykule, więc najlepiej kupować online. Przychodzi w formie:

 • kapsułki
 • ekstrakty płynne
 • proszek

Szafran
Popularna i droga przyprawa, szafran jest często polecany jako afrodyzjak - a wczesne badania go potwierdzają. W jednym z badań, kobiety przyjmujące antydepresanty zauważyły znaczącą poprawę w pobudzeniu seksualnym po zażyciu szafranu przez 4 tygodnie.

Jednakże, chociaż badanie to wykazało poprawę w zakresie pobudzenia seksualnego, to jednak nie zauważyło poprawy w zakresie popędu seksualnego.

Gdzie go znaleźć
Nici szafranowe można znaleźć w specjalistycznych sklepach spożywczych lub sklepach z przyprawami. Można je również znaleźć w Internecie, gdzie często są również dostępne w formie proszku lub kapsułek.

Czerwone wino
Czerwone wino jest powszechnie polecanym afrodyzjakiem. Oprócz innych potencjalnych korzyści, czerwone wino może również poprawić funkcje seksualne, zgodnie z badaniem z 2009 roku.

Należy jednak zauważyć, że ustalenia te zostały samodzielnie zgłoszone w oparciu o małą próbę. Ponadto inne badania sugerują, że spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może mieć odwrotny wpływ na libido, dlatego kluczowe znaczenie ma umiarkowanie.

Jabłka
Wierzcie lub nie, jabłka mogą mieć pozytywny wpływ na kobiecy popęd płciowy. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które spożywały jabłko dziennie, zgłaszały lepszą jakość życia seksualnego.

Choć brzmi to obiecująco, badanie to sugeruje jedynie korelację między konsumpcją jabłek a zdrowiem seksualnym. Nie jest do końca jasne, czy jedzenie jabłek bezpośrednio wpływa na funkcje seksualne. Ponadto, nie ma innych poważnych badań nad tym, czy jabłka mogą zwiększać libido.

Kozieradka

Kozieradka jest ziołem stosowanym zarówno w gotowaniu, jak i jako suplement. Niektóre badania sugerują, że może pomóc zwiększyć libido.

W jednym z badań stwierdzono, że kozieradka może być skutecznym środkiem zwiększającym popęd płciowy kobiet. Jednak większość obecnych badań nad kozieradką dotyczy zdrowia seksualnego mężczyzn.

Gdzie go znaleźć
Kozieradka można znaleźć w sklepach spożywczych, przyprawowych i internetowych. Jest on dostępny w formie:

 • Nasiona
 • kapsułki
 • ekstrakty płynne
 • proszek

Żywność z niepotwierdzonymi dowodami 

Chociaż nie są one poparte żadnymi dowodami, te pokarmy i zioła były historycznie wykorzystywane do zwiększenia libido. Niektórzy ludzie przysięgają. Plus, prawdopodobnie masz już wiele z nich w kuchni, dzięki czemu łatwo je spróbować.

Czekolada
Czekolada jest powszechnie polecanym afrodyzjakiem. Jednakże, pomimo swojej popularności, w badaniu z 2006 roku stwierdzono, że konsumpcja czekolady nie ma znaczącej różnicy w popycie płciowym kobiet.

Kawa
Niektórzy zalecają kawę jako afrodyzjak, ale - choć kawa może pomóc poprawić samopoczucie - nie ma badań na poparcie tego twierdzenia.

Miód
Chociaż miód jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, nie ma naukowych dowodów, które wskazywałyby, że zwiększa libido.

Truskawki
Truskawki to kolejna popularna opcja, którą niektórzy zaliczają, mimo braku dowodów.

Ostrygi surowe
Mówi się, że oryginalny Casanova zaczynała każdy dzień od zjedzenia 50 surowych ostryg. Zarówno samce jak i samice zgłosiły zwiększony popęd płciowy po ich zjedzeniu. Ale znowu, nie ma żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń.

Kapsaicyna
Kapsaicyna, aktywny składnik papryki chili, oferuje kilka korzyści zdrowotnych, w tym poprawę popędu płciowego.

W jednym z badań stwierdzono, że kapsaicyna poprawiła zachowania seksualne samców szczurów, ale nie ma badań, które sugerowałyby, że to samo może być prawdziwe dla ludzi.

Piła palmetto
Chociaż piła palmetto jest często zalecana do zwiększenia libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, niewiele jest na to dowodów.

W istocie, przegląd systematyczny z 2009 r. zakończył się odwrotnie. Po zapoznaniu się z danymi pochodzącymi z wielu badań, badacze wymienili zmniejszenie libido jako potencjalny efekt uboczny stosowania piły do palmetty. Niewiele jednak wiadomo o stosowaniu piły łańcuchowej przez kobiety.

Chasteberry
Jagoda czarna, znana również jako Vitex agnus-castus lub pieprz mnicha, jest popularnym ziołowym suplementem stosowanym w wielu kwestiach dotyczących zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

Chociaż badania sugerują, że aronia może poprawić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, nie ma naukowych dowodów potwierdzających jej potencjalne korzyści dla kobiecego popędu płciowego.

Figi
Inny powszechnie polecany afrodyzjak, figi są bogatym źródłem witamin i minerałów. Ale jury jest zaniepokojone ich wpływem na libido.

Banany
Niektórzy uważają, że banany mogą zwiększać libido, ale znów niewiele jest dowodów naukowych, które mogłyby to potwierdzić.

Banany są jednak doskonałym źródłem potasu, który pomaga w syntezie testosteronu. Podczas gdy testosteron jest zazwyczaj postrzegany jako męski hormon, samice również mają testosteron, a niski poziom testosteronu może negatywnie wpływać na popęd płciowy.

Ziemniaki
Ziemniaki są kolejnym popularnym afrodyzjakiem, pomimo braku dowodów naukowych.

Jednak zarówno ziemniaki, jak i słodkie ziemniaki są pełne potasu, co oznacza, że oferują takie same korzyści zdrowotne jak banany.

Rzeczy, których należy unikać 

Podczas gdy eksperymentowanie z naturalnymi afrodyzjakami na bazie żywności jest ogólnie bezpieczne, istnieje kilka suplementów, z których będziesz chciał zrezygnować.

Yohimbine
Pomimo swojej popularności, johimbina (lub johimbe) suplementy są potencjalnie szkodliwe. Nie tylko są one zakazane w kilku krajach, ale jedno z badań wykazało, że większość marek nie oznaczyła poprawnie ilości johimbiny lub nie wymieniła na etykiecie żadnego ze znanych niekorzystnych skutków ubocznych.

mucha hiszpańska
Mucha hiszpańska jest kolejnym afrodyzjakiem, którego należy unikać ze względu na jej potencjalnie niebezpieczne skutki uboczne. Powszechne efekty uboczne hiszpańskiej muchy to trudności w połykaniu, mdłości, wymioty krwią, bolesne oddawanie moczu i krew w moczu.

Należy pamiętać, że większość tego, co można dziś znaleźć, nie jest w rzeczywistości hiszpańską muchą. W większości przypadków jest to mieszanka innych ziół, które nie mają udowodnionych korzyści.

Szalony miód
W odróżnieniu od zwykłego miodu, "miód szalony" został zanieczyszczony szarymi toksynami. Podczas gdy miód szalony był historycznie używany jako afrodyzjak, do skutków ubocznych można zaliczyć zawroty głowy, nudności, wymioty, drgawki, bóle głowy, kołatanie serca i inne.

ropucha Bufo
Składnik potencjalnie zabójczego afrodyzjaku "kamienia miłosnego", jak również chińskiego lekarstwa chan suTrusted Source, ropucha Bufo jest kolejnym afrodyzjakiem, którego należy unikać. Udokumentowano, że potencjalnie może powodować halucynacje, a nawet śmierć.


Inne rzeczy, które warto spróbować 

Szukasz innych sposobów na zwiększenie swojego libido? Istnieje wiele sposobów na zwiększenie popędu płciowego poza stosowaniem afrodyzjaków lub interwencją medyczną.

Odpowiednia ilość snu

Sen jest niezwykle ważny dla twojego zdrowia - w tym dla twojego popędu seksualnego. Jedno z badań sugeruje, że dłuższy czas snu był skorelowany z większym popędem seksualnym następnego dnia wśród kobiet.

W innym badaniu podkreślono związek między jakością snu a funkcjami seksualnymi, stwierdzając, że krótszy czas snu i bezsenność są związane zarówno z obniżeniem funkcji seksualnych.

Jeśli chodzi o zwiększenie twojego libido, uzyskanie wystarczającej ilości snu to świetny pierwszy krok.

Zredukuj poziom stresu
Stres może mieć negatywny wpływ na wiele aspektów Twojego zdrowia, w tym na Twój popęd seksualny. Ostatnie badania wykazały korelację między stresem zawodowym a niezadowoleniem seksualnym kobiet, co oznacza, że każdy dodatkowy stres może obniżyć Twoje libido.

Podejmowanie aktywnych kroków w celu zmniejszenia poziomu stresu może pomóc w zwiększeniu popędu płciowego.

Sprawdź swoje leki
Niektóre leki mogą mieć również wpływ na twój popęd płciowy. BadaniaTrusted Source sugerują, że antydepresanty mogą być związane z niższym popędem seksualnym.

Jeśli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne i masz niskie libido, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak radzić sobie z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Być może uda Ci się nawet dostosować dawkę. Upewnij się tylko, że nie przestaniesz ich stosować bez uprzedniej rozmowy z lekarzem.

Ćwiczenie
Ćwiczenie to fantastyczny sposób na zwiększenie swojego libido. W jednym z badań stwierdzono, że trening oporowy może zwiększyć popęd seksualny i podniecenie u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS).

Ponadto, ćwiczenia są doskonałym sposobem na zmniejszenie stresu, który już wiemy, że może pomóc zwiększyć swój popęd płciowy.

Akupunktura
Chociaż potrzebne są dodatkowe badania, w przeglądzie z 2008 r. stwierdzono, że akupunktura może być potencjalną metodą zwiększenia popędu płciowego u kobiet.

Ponadto akupunktura może pomóc zmniejszyć lęk, stres i bezsenność, które mogą być przyczyną spadku libido.

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby spróbować akupunktury, masaż jest świetną alternatywą. Badania przeprowadzone w 2008 roku wykazały, że samo dotknięcie partnera może pomóc w zmniejszeniu stresu, co oznacza, że szybki masaż może pomóc zwiększyć Twoje libido.

Praktyka rozumu
Wierzcie lub nie, uczenie się bycia bardziej uważnym i obecnym może mieć duży wpływ na wasz popęd seksualny.

Świadomość jest wspaniałym narzędziem zmniejszania stresu, a badania sugerują, że terapia świadomością znacznie poprawia popęd seksualny u kobiet.

Spróbuj jogi
Joga oferuje niezliczone korzyści, a jednym z nich może być poprawa Twojego życia seksualnego.

W badaniu z 2010 r. stwierdzono, że 12 tygodni praktyk jogi doprowadziło do znacznej poprawy we wszystkich obszarach Indeksu Funkcji Seksualnych Kobiet. Mierzone obszary obejmowały pożądanie, pobudzenie, smarowanie, orgazm, satysfakcję i ból podczas aktywności seksualnej.

Spróbuj włączyć te ruchy jogi do swojej regularnej praktyki jogi, aby pomóc Ci zmniejszyć stres i zwiększyć swoje libido. Możesz nawet zaangażować w to swojego partnera.

Kiedy spotkać się z lekarzem 

Podczas gdy wahania libido są całkowicie normalne, rozważ rozmowę z pracownikiem służby zdrowia lub seks-terapeutą, jeśli staje się ono stałym problemem.

American Association of Sexuality Educators, Counselors, and Therapists (AASECT) udostępnia krajowy katalog świadczeniodawców.

Być może masz do czynienia z hipoactive zaburzeniami popędu seksualnego (HSDD), obecnie znanymi jako zaburzenia popędu płciowego kobiet. Może ono dotknąć każdego i może być oznaką stanu chorobowego.

Powszechne oznaki i objawy HSDD obejmują:

 • małe lub żadne zainteresowanie aktywnością seksualną
 • Rzadko mają myśli lub fantazje seksualne
 • bezinteresowność w aktywności seksualnej
 • brak przyjemności z aktywności seksualnej

 

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz