• Żyjemy tak jak kieruje nas natura.
img

12 Naturalnych sposobów na zwiększenie zawartości estrogenu w organizmie

Estrogen i progesteron są dwoma głównymi hormonami płciowymi w ludzkim organizmie. Estrogen jest hormonem odpowiedzialnym za cechy płciowe i zdolności reprodukcyjne u kobiet. Progesteron jest hormonem, który odgrywa pomocniczą rolę w cyklu miesiączkowym i ciąży.

Kiedy masz niski poziom estrogenów i progesteronu, np. podczas menopauzy, może to mieć negatywny wpływ na nastrój, pożądanie seksualne, zdrowie kości i inne.

W tym artykule zbadamy 12 sposobów na naturalne zwiększenie ilości estrogenu w organizmie, a także kiedy nadszedł czas na wizytę u lekarza w celu uzyskania niskiej ilości estrogenu. Wiele z tych środków albo bezpośrednio wspierają tworzenie estrogenu lub replikować aktywność estrogenu w organizmie.

Żywność

1. Soja 
Soja i wytwarzane z niej produkty, takie jak tofu i miso, są doskonałym źródłem fitoestrogenów. Fitoestrogeny naśladują estrogeny w organizmie, wiążąc się z receptorami estrogenowymi.

W jednym z badańTruststed Source na temat soi i osób z rakiem piersi, naukowcy stwierdzili, że większe spożycie soi wiązało się z mniejszym ryzykiem śmierci z powodu raka piersi. Może to wynikać z estrogenopodobnych korzyści płynących ze stosowania fitoestrogenów.

2. Nasiona lnu
Nasiona lnu zawierają również duże ilości fitoestrogenów. Podstawowe fitoestrogeny w lnie nazywane są lignanami, które są korzystne w metabolizmie estrogenów.

Jedno badanie na zwierzętachTrusted Source z 2017 roku wykazało, że dieta bogata w siemię lniane była w stanie zmniejszyć nasilenie i częstotliwość występowania raka jajników u kur. Wciąż potrzeba więcej badań na ludziach.

3. Nasiona sezamu
Nasiona sezamu są kolejnym źródłem fitoestrogenów w diecie. Inne badanie na zwierzętachTrusted Source z 2014 roku badało wpływ olejów sojowych i sezamowych na szczury z niedoborem estrogenów.

Badacze stwierdzili, że dwumiesięczna dieta uzupełniona tymi olejami była w stanie poprawić markery zdrowia kości. Badania te sugerują pozytywny efekt estrogenowy zarówno sezamu, jak i nasion soi, choć potrzebne są dalsze badania na ludziach.

Witaminy i składniki mineralne

4. Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w tworzeniu i aktywacji estrogenów w organizmie. Niski poziom tych witamin może prowadzić do obniżenia poziomu estrogenu.

W jednym z badańTrusted Source naukowcy porównali poziom niektórych witamin z grupy B z ryzykiem wystąpienia raka piersi u kobiet przed menopauzą. Wyniki wykazały, że wyższy poziom witamin z grupy B-2 i B-6 wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka piersi, co może wynikać z wpływu tych witamin na metabolizm estrogenów.

5. Witamina D
Witamina D funkcjonuje w organizmie jako hormon. Jedno z badańTrusted Source wyjaśnia, że zarówno witamina D i estrogen współpracują ze sobą w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Związek pomiędzy tymi hormonami wynika z roli, jaką odgrywa witamina D w syntezie estrogenów. Wskazuje to na potencjalne korzyści z suplementacji witaminą D w niskich poziomach estrogenów.

6. Bor
Bor jest minerałem śladowym, który pełni różne role w organizmie. Został on przebadany pod kątem jego korzystnego wpływu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów. Bor jest również niezbędny dla metabolizmu hormonów płciowych testosteronu i estrogenu.

Naukowcy uważają, że bor wpływa na receptory estrogenowe, pozwalając organizmowi na łatwiejsze korzystanie z dostępnych estrogenów.

7. DHEA
DHEA, czyli dehydroepiandrosteron, jest naturalnie występującym hormonem, który może być przekształcony w estrogen i testosteron. W organizmie, DHEATrusted Source jest najpierw przekształcany w androgeny, a następnie dalej w estrogeny.

Jedno z badańTruststed Source wykazało również, że DHEA może być w stanie zapewnić podobne korzyści w organizmie jak estrogen.

Zielsko na zwiększenie estrogenu


Suplementy ziołowe

8. Czarny kohosh
Czarny kohosh jest tradycyjnym rdzennym amerykańskim ziołem, które historycznie było używane w leczeniu różnych schorzeń, w tym menopauzy i problemów menstruacyjnych.

ResearchersTrusted Source uważają, że czarny kohosh zawiera również pewne związki, które stymulują receptory estrogenowe. Chociaż więcej badań jest nadal potrzebne, może to sugerować możliwe korzyści z czarnego kohosh suplementów, gdy estrogen jest niski.

9. Chasteberry
Chasteberry to tradycyjna kuracja ziołowa, która jest najbardziej znana ze stosowania w warunkach ginekologicznych, takich jak PMS.

W jednym z badańTrusted Source badacze zapoznali się z dostępną literaturą dotyczącą gatunku Vitex, która obejmuje aronię. Stwierdzili oni, że może ona wykazywać działanie estrogenne w dawkach 0,6 i 1,2 grama/kilogram masy ciała.

Korzyści te najprawdopodobniej pochodzą z fitoestrogenu w aronii zwanego apigeniną.

10. Wieczorny olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka (EPO) jest tradycyjnym ziołowym środkiem leczniczym, który zawiera wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-6, dzięki czemu jest popularnym suplementem w stanach chorobowych takich jak PMS i menopauza. Ostatnio przeprowadzono bardzo niewiele badań na temat korzyści płynących z zastosowania oleju z wiesiołka dla estrogenów.

Jednak jedno z badańTrusted Source wykazało, że spośród ponad 2 200 kobiet, które stosowały EPO po przerwaniu hormonalnej terapii zastępczej, 889 zgłosiło EPO jako przydatny w kontrolowaniu objawów niskiego poziomu estrogenów w okresie menopauzy.

11. Koniczyna czerwona
Czerwona koniczyna jest ziołowym suplementem, który zawiera garść związków roślinnych zwanych izoflawonami, które mogą działać jak estrogen w organizmie. Te izoflawony obejmują:

 • biochanina A
 • formononetyna
 • genisteina
 • daidzeina

Jedno z badań przeglądowych Trusted Source zbadało wpływ koniczyny czerwonej na błyski gorąca i poziom hormonów u kobiet. Badacze znaleźli cztery badania, które wykazały znaczący wzrost poziomu estrogenów w suplementach z koniczyny czerwonej.

12. Dong quai
Dong quai jest tradycyjną chińską medycyną powszechnie stosowaną przy objawach menopauzy. Podobnie jak inne suplementy ziołowe powyżej, dong quai zawiera związki, które działają jako fitoestrogeny.

W jednym z badańTrusted Source badacze zbadali możliwe związki estrogenowe w 17 popularnych ziołowych suplementach diety. Znaleźli oni dwa możliwe związki w dong quai, które wykazują aktywność estrogenną.

Sposoby na naturalne zwiększenie stężenia progesteronu

W wielu przypadkach, jeśli masz niski poziom estrogenów, możesz mieć również niski poziom progesteronu. Jest to szczególnie częste podczas menopauzy, kiedy większość żeńskich hormonów drastycznie spada.

Progesteron jest najczęściej wspomagany przez kremy i leki, ale niektórzy mogą preferować bardziej naturalne podejście.

Jednym z możliwych sposobów na zwiększenie stężenia progesteronu jest stosowanie suplementów ziołowych. Jedno z badańTrusted Source wykazało, że aronia była w stanie podnieść poziom progesteronu w połowie cyklu.

Jednak nie wszystkie suplementy ziołowe są skuteczne w zwiększaniu progesteronu. Inne badanieTrusted Source stwierdził, że wiele chińskich ziołowych suplementów leków rzeczywiście obniżył poziom progesteronu.

Lepszym sposobem na naturalne podniesienie poziomu progesteronu jest zdrowa dieta i styl życia. Spożywanie zróżnicowanej diety może dostarczyć organizmowi składników odżywczych potrzebnych do metabolizmu progesteronu.

Obejmuje to żywność taką jak warzywa krzyżowe, orzechy i całe ziarna. Utrzymanie zdrowej wagi, utrzymanie stałego rozkładu snu i radzenie sobie ze stresem może pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej.

Jeśli naturalny nie wystarczy
Naturalne interwencje mogą nie być skuteczne dla wszystkich. Niektórzy ludzie są niezwykle wrażliwi na objawy niskiego poziomu estrogenów, do których należą:

 • napady gorąca
 • huśtawki nastrojowe
 • bolesny seks
 • depresja

Kiedy te objawy kolidują z codziennym życiem, a naturalne metody nie pomagają, dostępne są zabiegi medyczne.

Hormonalna terapia zastępcza jest powszechną metodą leczenia menopauzy. Polega ona na zastąpieniu estrogenów i progesteronu poprzez:

 • pigułki
 • Kremy
 • czopki pochwowe

Ryzyko związane z hormonalną terapią zastępczą obejmuje zwiększone ryzyko:

 • skrzepy krwi
 • choroby sercowo-naczyniowe
 • wylew krwi do mózgu
 • rak piersi

Przestrogi

Zbyt duża ilość estrogenów, zwana również dominacją estrogenów, może być spowodowana przez różne czynniki. Niektóre kobiety naturalnie produkują więcej estrogenów niż progesteron. Suplementacja niskiej zawartości estrogenów może również powodować tego typu zaburzenia równowagi hormonalnej.

Objawy wysokiego poziomu estrogenu u kobiet obejmują:

 • wzdęcie
 • okresy nieregularne
 • huśtawki nastrojowe
 • lęk
 • problemy z pamięcią

Mężczyźni mogą również doświadczyć dominacji estrogenów, co przedstawia się jako ginekomastia, zaburzenia erekcji i niepłodność.

Jeśli zaczniesz odczuwać którykolwiek z tych objawów po użyciu naturalnych suplementów estrogenowych, może to być spowodowane zbyt dużą ilością estrogenów.

Kiedy spotkać się z lekarzem

Jeśli naturalne leki nie łagodzą objawów niskiego poziomu estrogenów lub progesteronu, może nadszedł czas na wizytę u lekarza. Można omówić inne zabiegi, takie jak hormonalna terapia zastępcza.

Można również zbadać inne zmiany w diecie i stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów niskiego poziomu estrogenów.

Niektóre ziołowe suplementy nie powinny być przyjmowane z innymi lekami zaufanego źródła, więc zapytaj swojego lekarza przed rozpoczęciem tych suplementów, jeśli jesteś na wszelkich istniejących leków.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne skutki uboczne po rozpoczęciu ziołowych suplementów diety o niskiej zawartości estrogenów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Estrogen i progesteron są ważnymi hormonami płciowymi, szczególnie w organizmie kobiety. Niski poziom estrogenów i progesteronu jest na ogół spowodowany menopauzą lub innymi stanami zdrowotnymi.

Żywność funkcjonalna, witaminy i minerały oraz suplementy ziołowe to naturalne sposoby na zwiększenie zawartości estrogenów w organizmie.

Jeśli naturalne metody nie wystarczą, aby zwiększyć poziom estrogenów, odwiedź swojego lekarza, aby omówić inne możliwości leczenia, takie jak hormonalna terapia zastępcza.

Dorodna śliwka

Weronika Nosek - czyta, maluje i wcina to co urodzi matka natura, nasza wegetarianka w zespole.

Zobacz również

Wasze komentarze na zdrowozyc.pl (0)

Zostaw swój komentarz