Pielęgnacja paznokci podczas ciąży

Pielęgnacja paznokci podczas ciąży

Redakcja

2016-08-09

1 komentarz

Kobietom, które spodziewają się dziecka, paznokcie rosną dwukrotnie prędzej! Oznacza to, że na ich pielęgnację musimy przeznaczyć dwukrotnie tyle czasu, co bezpośrednio przed ciążą.

Jeden z krążących po forach internetowych „zabobonów” przestrzega, by w stanie błogosławionym nie malować paznokci, bo emalia prowokuje ciężkie wady wrodzone u dziecka. To mit: o paznokcie nawet w okresie ciąży musimy dbać tak jak zawsze.

Piękne paznokcie przed porodem

Rosną prędzej, bo wskutek nadwyżki estrogenów macierz wytwarzająca płytkę paznokciową pracuje intensywniej. Paznokcie rosną zatem z prędkością 2–3 mm w ciągu tygodnia (bezpośrednio przed ciążą najbardziej 1 mm). W dodatku rosną nierówno – najprędzej na środkowym palcu.

W salonie kosmetycznym

Jeżeli zatem bezpośrednio przed ciążą chodziłaś do manikiurzystki, teraz zdecydowanie częściej umawiaj się na wizyty. Uprzedź ją mimo wszystko, że spodziewasz się potomka, niektóre środki do pielęgnacji paznokci, przykładowo fluid pod lakier czy płyn zmiękczający skórki, pozwalają cię bowiem teraz uczulać, a ich zapach – wywoływać mdłości.

Oprócz tego w stanie błogosławionym lepiej nie używać lakieru zawierającego formaldehyd lub toluen, które pozwalają silnie podrażniać. Poproś, by manikiurzystka nie wycinała skórek, bo szybciej wówczas o zakażenie.

Zrób użytek tylko z usług sprawdzonego salonu, co do jakiego masz pewność, że narzędzia do manicure okazują się pieczołowicie sterylizowane (swobodnie poproś, by zrobiono to przy tobie). To szczególnie istotne, bo jeżeli narzędzia nie zostaną dobrze wysterylizowane, możesz zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby rodzaju B lub C. To może być niekoniecznie bezpieczne, bo w trakcie porodu jest ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko.

Bez konsultacji z specjalistą prowadzącym ciążę nie łykaj jakichkolwiek suplementów wzmacniających paznokcie. Zawarte w nich sole mineralne a także wit. pozwalają dublować się z tymi, które konsumujesz w tabletkach na rzecz w ciąży.

Domowa pielęgnacja

Jeżeli wolisz dmuchać na zimne i w ciąży zrezygnujesz ze spacerowania do salonu, manicure możesz przeprowadzić w domu.

Najdogodniej bezpośrednio po kąpieli – zmiękczone wodą skórki szybciej wówczas odsunąć. Możesz także przez parę min. wymoczyć je w miseczce z letnią wodą z odrobiną mydła. Osusz ręce. Zmyj resztki starego lakieru – swobodnie zmywaczem bez acetonu (nieprzyjemnie pachnie, ponadto wysusza a także pogarsza paznokcie). Postaraj się nie trzeć płytki nazbyt silnie, bo ją w taki sposób wysuszysz. Najdogodniej nasączony zmywaczem wacik przyłóż do płytki paznokcia a także odczekaj chwilę, aż zmywacz rozpuści emalię. Skróć a także opiłuj paznokcie. Muszą mieć kształt prostokąta o nieco zaokrąglonych brzegach. Możesz je obciąć obcinaczem lub opiłować pilniczkiem (papierowym, szklanym lub mineralnym). Krawędź płytki paznokcia piłuj stałe w jednym stronę – czyli na brzegu płytki powstaną mikropęknięcia, które pozwalają wywoływać rozwarstwienie a także łamanie się paznokci.

Na skórki otaczające paznokieć nałóż suplement zmiękczający. Po kilku chwilach odsuń je przy użyciu drewnianego patyczka. Na paznokcie nałóż barierę przezroczystego lakieru podkładowego. Zabezpieczy on płytkę bezpośrednio przed przebarwieniami. Dopiero gdy fluid wyschnie, połóż odpowiedni lakier. Zamiast emalii możesz użyć bezbarwnej odżywki do paznokci. Na koniec pokryj pomalowane paznokcie utwardzaczem.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Perle Bleue w promocji:
Perle Bleue
513 zł 237 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 234 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

mkojkol

2016-10-25 00:16:34


w ciazy = jak najmniej chemii

UrodaCiąża