Jesteś w ciąży? Uważaj na opryszczkę

Jesteś w ciąży? Uważaj na opryszczkę

Redakcja

2016-10-30

brak komentarzy

Opryszczka wargowa kojarzy się zazwyczaj z przejściowym defektem kosmetycznym na ustach oraz wrażeniem dyskomfortu. Niedużo ludzi i tak wie, że jeżeli początkowe zarażenie wirusem będzie w okresie urodzeniu dziecka, skutki dla potomka okazują się dość dotkliwe. To samoczynnie dotyczy opryszczki genitalnej w fazie stymulującej - niebezpieczeństwo zarażenia okołoporodowego jest dość zawyżone, a znaczenie owego wirusa na zdrowie potomka okazuje się tak niebezpieczny, że jego zawartość okazuje się rekomendacją do cesarskiego cięcia.

Opryszczka - co to takiego?

Opryszczka wargowa to wirusowa choroba cery, którą zarażamy się drogą kropelkową oraz przez kontakt, na przykład przez pocałunek, wypijanie z 1 kubka czy dzielenie się łyżką i widelcem, o ile zakażona wirusem osoba bynajmniej przejawia "chłód" na ustach. Opryszczka jest problemowa, bo budzący ją wirus HSV1 zagnieżdża się w komórkach nerwowych oraz zostaje w naszym ciele na ciągle. Znaczy to, że w momentach wyczerpania, owych jak choroba zakaźna, infekcja, a także czas dużego nerwów, wirus opryszczki powinno być się uaktywniał, a na naszych ustach akurat pojawią się niechciane pęcherzyki.

Inną kategorią opryszczki okazuje się ta spowodowana przez wirus HSV2, atakująca organy płciowe oraz miejsca odbytu. Zarażenie wirusem opryszczki genitalnej zachodzi przez kontakty natury seksualnej. U dziewczyny zakażonej wirusem HSV2 modyfikacje atakują błonę śluzową pochwy, sromu oraz szyjki macicy. Opryszczka genitalna jest rekomendacją do cesarskiego cięcia, ponieważ w czasie wydania dziecka na świat naturalnego prosto może dojść do zarażenia potomka wywołującym ją wirusem. Wirus HSV jest nad wyraz szkodliwy dla maluszka, może doprowadzić do ślepoty, stanu zapalnego opon mózgowych oraz modyfikacji w centralnym układzie na tle nerwowym. 

Opryszczka wargowa po urodzeniu dziecka

Wirus HSV1, budzący opryszczkę wargową, jest niegroźny dla kobiet w urodzeniu dziecka oraz dla płodu. Odstępstwem jest pozycja, w której zarażenie tym wirusem zachodzi dokładnie w czasie trwania urodzeniu dziecka, a kobieta uprzednio nie cierpiała na opryszczkę. Początkowe zarażenie wirusem opryszki wargowej w tym czasie okazuje się bezwzględnym rekomendacją do podjęcia kuracji przeciwwirusowej, jako że jest szczególnie ryzykowne dla płodu. Zwłaszcza dotkliwe jest zarażenie wirusem opryszczki w początkowych sześciu m-cach urodzeniu dziecka, może przecież powodować wady rozwojowe płodu, czasem nawet poronienie. Zarażenie w ostatnim trymestrze może z kolei powodować przedwczesny poród. Rozpoczęcie kuracji przeciwwirusowego zdecydowanie redukuje niebezpieczeństwo urazów płodu.

Opryszczka genitalna u ciężarnej

Jeżeli pacjentka jest nosicielką wirusa HSV2 (opryszczki organów płciowych) musi koniecznie powiadomić o tym fakcie specjalisty prowadzącego jej ciążę. Specjalista może przedsięwziąć decyzję o profilaktycznym kuracji przeciwwirusowym pod koniec urodzeniu dziecka lub zadecydować o przymusu zastosowania cesarskiego cięcia. Porody ekologiczne są najczęstszą powodem zarażenia maluszka wirusem opryszczki genitalnej, a bo układ immunologiczny tak niewielkiego potomka okazuje się dość wrażliwy, atak wirusa przynosi dość dotkliwe modyfikacje w centralnym układzie na tle nerwowym potomka. Okołoporodowe zarażenie wirusem HSV2 może doprowadzić do utraty wzroku, obszernych usprawnień dermatologicznych, groźnego stanu zapalnego opon mózgowych, czasem nawet do zgonu.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Vivese Senso Duo Oil w promocji:
Vivese Senso Duo Oil
310 zł 159 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 160 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

UrodaCiąża